מעשה מהינדיק - לזכרו של יהודה בארקן

צפו בסיפור "ההינדיק" מתוך הסרט "סיפורי מעשיות של רבי נחמן" בכיכובו של יהודה ברקן והבמאי צבי פישמן.

צבי פישמן , י"ז באב תשע"ו | עודכן: 19:11

כולם מכירים את הסיפור של רבי נחמן, "ההינדיק". עכשיו הסיפור מתעורר לחיים בסרט בכיכובו של יהודה ברקן, בסרט "סיפורי מעשיות של רבי נחמן".

הבמאי, צבי פישמן, אומר שהחליט לעשות סרט שמורכב מארבעה מסיפוריו המפורסמים של רבי נחמן, בכדי שמורים ואנשי חינוך יוכלו להקרין את אחד הסיפורים בכיתה, בסימנר או בסדנאות ועדיין ישאר זמן לדיון על התכנים התורניים, הרבים והחשובים, שממלאים את הסיפורים. מהסיבה הזאת, הDVD של הסרט כולל מדריך להוראה. הנה מספר דוגמאות מהמדריך להוראה לסיפור "ההינדיק":

במבט פשוט סיפור הזה מדבר על ילדים שמורדים במסלול המקובל בצורה כלשהי. הם מתרחקים מהדרך, מהחינוך עליו גדלו, ומהציפיות של ההורים והמורים. במקרים כאלה ההורים והמורים עלולים להיות אובדי עצות כיצד נכון להתייחס לילד.

האם להעיר לו? (לרדת על הילד?) או לנסות לרדת למקום בו הוא נמצא, לקבל את הילד כמו שהוא, להעריך את הנקודות הטובות שבו, ולבנות בסבלנות קשר של אהבה ואמון, כדי לעזור לילד להתמודד עם הרגשות הסוערים שעוברים עליו ועם הקונפליקטים שהוא צריך להתמודד איתם מבפנים ומבחוץ.

באופן עמוק יותר בן המלך מסמל את עם ישראל בירידתו לגלות 'תחת השולחן', כמו התרנגול הודו, נודד, תלוי בפירורים של הגויים בארצות זרות, מאמץ את דרכיהם, ותוך כך הופך להיות דומה להם – הופך להיות תרנגול הודו במקום בנו של המלך.

איך אנו יכולים להיות בניו של המלך – יהודים עצמאיים בארצנו בחוזרנו אל שולחן המלך, שהוא במשל זה הקב"ה? מבחינה לאומית מה צריך להיות יחסנו לקבוצות של יהודים שבצורה כלשהי נמצאים 'תחת השולחן'? עלינו לרדת עליהם ולהתנגד להם? או עלינו לרדת למקום בו הם נמצאים בניסיון להבין את מניעיהם והשקפת עולמם השונה ולהשפיע עליהם להגדיל את אופקיהם על ידי דוגמא של התנהגות יותר מאירה ויותר משכילה?

לפי תורת הנסתר בן המלך מסמל את ירידת השכינה לגלות 'תחת השולחן' זרוק מארמון המלך, וברמה האוניברסלית, הבן של המלך הוא כל האנושות שבחטאו של אדם הראשון גלה מגן עדן. מי יוביל את האנושות חזרה לגן עדן ותיקון עולם? אומות העולם שבסיפור של רבי נחמן הם החכמים והקוסמים של המלך, כולם מנסים לרפא את הילד ונכשלים. רק החכם היהודי מצליח בסוף להחזיר את הנסיך השפל והגולה לחזור לשולחן המלך ולתיקון עולם.

הסיפורים הנוספים שבסרט הם, "האוצר תחת הגשר", "החכם והתם" והסיפור המופלא "מעשה מביטחון". יחד עם השחקן יהודה ברקן, משחק בסרט גם חברו של הבמאי מתקופת הוליווד, הרב דניאל דיין מצפת.