"לחקור הכנסת שוטרים פלסטינים לשטח C"

ועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון דורשת תחקיר אלוף בעקבות ירי של שוטרים פלסטינים במהלך עימות סביב עבודות באתר רימונים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א באב תשע"ו

ועדת המשנה לעניינים אזרחיים וביטחוניים ביו"ש של ועדת החוץ והביטחון, קיימה היום (שני) דיון דחוף בנושא העבודות המתבצעות באתר סילוק הפסולת סמוך לרימונים - ובפרט באירוע הירי לאוויר ע"י שוטרים פלסטינים שהתרחש בו.

רס"ן אחיעד מסיקה, ראש מדור שליטה בפיקוד מרכז, התבקש להתייחס לאירוע הירי ואמר, "לא ידענו על צו בית המשפט שאוסר על עצם העבודות. ידענו שבעבודות צפוי להתרחש חיכוך בין האוכלוסייה הפלסטינית מהכפר הסמוך ראמון לבין אנשי הרשות והחברה המבצעת את העבודות - והתבקש לשם כך אישור של המח"ט להכניס לאזור שוטרים פלסטינים, אשר יטפלו בחיכוך, ללא צורך במעורבות חייל צה"ל".

הוא הוסיף, ,כמובן שהיו לנו כוחות בסמוך, אך לא במוקד החיכוך - ולא שיערנו שהשוטרים הפלסטינים יגיבו בירי חי".

יצחק מאיר, מנכ"ל איגוד ערים לאיכות סביבה שומרון, סקר בפני הוועדה את ההיסטוריה של ההחלטות השונות שהתקבלו ובוטלו לגבי אתרי סילוק פסולת אזור בנימין במהלך 22 השנים האחרונות.

מאיר ציין כי איגוד הערים ותושבי הכפר ראמון שותפים להתנגדות להקמת אתר סילוק הפסולת במיקומו הנוכחי - וכי התנגדויות אלה אכן התקבלו תחילה ואחר כך נהפכו בהליך שכעת מצוי בבחינת בג"ץ, במהלכו צוין כי לא יתבצעו כל עבודות במקום עד להחלטה.

עו"ד תומר כהן, המייצג את תושבי ראמון, טען כי התושבים הם הבעלים הפרטיים של כ-70% מהקרקע עליה מוקם האתר - והדבר נעשה ללא כל תיאום עימם.

סא"ל אבי אלימלך, ראש ענף תשתיות במשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים ציין כי "לגבי האתר עצמו, כל הטענות שמועלות פה נבחנו ע"י מועצת התכנון העליונה, שהיא גוף מקצועי לחלוטין. פרוטוקול והדיון והחלטה של 24 עמודים, בהם הפכה את ההחלטה הקודמת ואישרה את האתר נמצאים באינטרנט. ההחלטה זו נתקפת בימים אלה בבג"ץ, ונחכה להחלטתו".

"לגבי אירוע העבודות, צו בית המשפט האוסר על כך היה מוכר לנו, אבל הייתה תקלה של גורם נקודתי בשטח שאישרו אותן - וראש המנהל האזרחי כבר הודיע לבג"ץ כי היה פער וכי זה נמצא כעת בתחקור שלנו", ציין אלימלך.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הבהיר, "ברור לי שהחלטת מועצת התכנון העליונה היא החלטה שהוכתבה מלמעלה, ע"י אינטרסים שכופפו כל אמת מידה מקצועית. לא ברור לי איך פיקוד המרכז אישור הכנסת שוטרים פלסטינים לשטחי C - ואני בכלל אל בטוח שאלוף הפיקוד או שר הביטחון יכול לקבל החלטה שנוגדת את הסכמי אוסלו שאושרו בכנסת".

ח"כ יוגב סיכם את הדיון ואמר כי "אתר סילוק הפסולת רימונים – תחילתו בחטא והמשכו באירוע ירי. הוועדה מבקשת דו"ח על תחקיר אלוף הפיקוד על האירוע בו התאפשר לשוטרים פלסטינים לאבטח עבודות בשטחי C, אשר הסתיים בירי, גם אם לאוויר בלבד".

"אירוע הירי הוא שיא של תהליך ורצף של החלטות חד צדדיות, אשר אפשרו לחברה גרמנית להתחיל לבצע עבודות להקמת אתר סילוק פסולת לפלסטינים בלבד, בשטחי C. במקום למצוא פתרון משותף לכל האוכלוסיות, מקודם פתרון חד צדדי, שסותר חוק והסכמים, במהלכו נהפכו כל המלצות גורמי המקצוע", הוסיף יוגב.

הוא אמר עוד כי "מתבקש שהמתפ"ש ינצלו את האירוע הזה כדי לעשות חושבים מן היסוד,ולקדם פתרון שיתבסס על הצעות של הפלסטינים ושל הישראלים למיקומים טובים יותר ולטכנולוגיה טובה יותר לאתרי סילוק פסולת באזור".