מדוע הוצאו העיתונאים כשהרמטכ"ל דיבר?

הרמטכ"ל הגיע לדיון בועדה לביקורת המדינה בנושא תופעת השב"חים, ודקות לאחר שהחל לדבר הוצאו העיתונאים מהאולם.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באב תשע"ו

מדוע הוצאו העיתונאים כשהרמטכ"ל דיבר?-ערוץ 7
הרמטכ"ל איזנקוט בכנסת
צילום: פלאש 90

הועדה לביקורת המדינה התכנסה היום |(שלישי) לדיון בנושא התמודדותה של מערכת הביטחון עם תופעת הפלסטינים השוהים בישראל באורח בלתי חוקי.

לדיון הוזמנו בכירים במערכת הביטחון, ובתוכם גם הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, שפתח את דבריו בהתבטאות חריפה ונדירה נגד הפלסטינים.

"החזית ביו"ש מאתגרת את צה"ל בחודשים האחרונים ושם נמצא מרכז-הכוח המגן ע"י מדינת ישראל. הפלשתינאים רואים בטרור כלי פוליטי ודתי להגיע להישגים, ולצה"ל השגים משמעותיים במיגור הטרור במדיניות התקפית ומניעה", אמר איזנקוט.

בשלב זה של הדיון דרשו אנשי לשכתו של איזנקוט להוציא מאולם הועדה את העיתונאים המסקרים את דיוני הועדה דרך קבע והוזמנו גם לדיון המדובר. יו"ר הועדה ח"כ קארין אלהרר קיבלה את הדרישה וביקשה מהעיתונאים לצאת מהאולם.

העיתונאים חשו כי הסיבה להוצאתם מהאולם הייתה החשש כי דברי הרמטכ"ל, אם יצוטטו גם בהמשך, עלולים לגרום לתקרית מדינית מול הפלסטינים.

מדוברות הועדה לביקורת המדינה נמסר מנגד, "הועדה לביקורת המדינה מבקשת להבהיר כי אין קשר בין דברי הרמטכ"ל, היום בדיון בכנסת, לבין הוצאת העיתונאים בתחילת הדיון. העיתונאים יצאו בגלל בעיות בתיאום וחוסר-הבנה, ולאחר ההבהרות - התבקשו העיתונאים לשוב לדיון".

איזנקוט אמר בהמשך הדיון כי כ-61 אלף פועלים עוברים מדי יום במעברים, ועוד כ-40 אלף שעובדים באזורי תעשיה בערים , ובנוסף - כ-50-60 אלף שוהים בלתי-חוקיים. "מבעלי האישורים לא היו מחבלים, בגל האחרון ונראה לי אפילו בעשור האחרון. אנו עושים מאמץ רב לסגור את המעברים, אך יש עדיין כמאה ק"מ ללא גדר ביטחונית. שני חלקים חסרים תוקצבו ב 260 מיליון ש"ח עבור אזור תרקומיא וירושלים – וכבר החלו שם בעבודות, אך עדיין נותרו פרצות באזור בתיר ובגוש עציון. צריך ליצור איזון בין צרכי המשק והפלשתינאים לבין דרישות הביטחון. בגבול ישראל-לבנון נתפסו 14 מסתננים בשנים האחרונות וזו הדוגמא שיש ללמוד ממנה".

הרמטכ"ל קרא לשפר את הליכי קבלת אישורי העבודה והקלת נוחות המעבר, ומנגד קרא לענישה מחמירה כנגד המעסיקים, המלינים והמסיעים של השב"חים.

סגן המפכ"ל, ניצב זהר דביר, ציין בדיון כי המשטרה פועלת כל השנה להקטין את התופעה לעצור ולהעמיד לדין שב"ח, שעלולים לבצע גם עבירות רכוש ואלימות, מלבד פעילות חבלנית. לדבריו, בשנת 2015 בוצעו כ-4300 מעצרי שב"חים, ונרשמת עליה בכתבי האישום גם נגד המעסיקים. הוא הצביע על ענישה קלה, כי רק ב-75% מהתיקים הפלילים נגד מסיעי-השב"חים הוטלו עונשי מאסר, בדרך כלל עונש קל, וב-83% מהתיקים בהם הוטל קנס כספי – הוא היה נמוך מ-5,000 ש"ח.

נציג מבקר המדינה, תא"ל (מיל.) יוסי ביינהורן, הוסיף כי לפני שש שנים התגלו בבדיקת המבקר שורת ליקויים במעברים, ריבוי-סמכויות, מחסור בהנחיות מקצועיות, מחסור בכוח-אדם, ובעיות בניהול ובקרה של מורשי-מעבר. הוא ציין כי רוב הליקויים טרם תוקנו.