פרופ' אלכסנדר בליי
פרופ' אלכסנדר בליי צילום: פרופ' אלכסנדר בליי

נציבות שירות המדינה אישרה את מינויו של פרופסור אלכסנדר בליי למדען הראשי של משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל.

פרופ' בליי, סגן דיקן הפקולטה למדעי החברה והרוח באוניברסיטת אריאל, משמש משנת 1998 איש הסגל הבכיר באוניברסיטת אריאל וכיהן כראש מחלקות שונות.

הוא הקים את המחלקה ללימודי ישראל והמזה"ת, המשלבת לימודי מדעי המדינה עם לימודי האזור, באוניברסיטת אריאל. לאחרונה, בתוקף תפקידו הביא לחתימת הסכמי שיתוף פעולה עם אוניברסיטאות בחו"ל כולל בסין.

פרופ' בליי השלים את לימודי התואר הראשון בשפה ובספרות ערבית ובלימודי המזרח התיכון באוניברסיטה העברית. את התואר השני קיבל באוניברסיטת תל אביב. עם סיום לימודיו בארץ יצא לארה"ב ללימודים באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק בה סיים לימודים לתואר ד"ר (1981) ועם חזרתו ארצה נמנה עם אנשי האוניברסיטה העברית כסגל מחקר והוראה עד שנת 1997.

בסוף שנות השמונים ובראשית שנות התשעים שירת במשרד ראש הממשלה ובתפקידו האחרון היה יועץ ראש הממשלה לענייני ערבים. נמנה במהלך השנים עם וועדות אקדמיות וציבוריות במשרדי הממשלה ובאקדמיה.

המדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה אחראי על התוויית, תכנון וקביעת כיווני הפעילות המדעית של המשרד. המדען הראשי מרכז את פורום המדענים הראשיים ובמסגרת זו מתאם גם את המדיניות המדעית של כלל משרדי הממשלה.

המדען מופקד על צוות מקצועי רחב של מנהלי תחום מדעיים ותחתיו פועל סגן מדען ראשי. המנהלים המדעיים הם הסמכות המדעית המקצועית בכל הקשור להצעות המחקר שמוגשות למשרד והם אחראים על התווית תכנים, שיפוט ההצעות המוגשות ומעקב מדעי אחר ביצוע ההצעות שבתמיכת המשרד.

שר המדע אופיר אקוניס בירך על המינוי ואמר לבליי, "נכונו לנו עבודה רבה ואתגרים גדולים. המשימה העיקרית של המדען הראשי היא להעצים את ישראל כמובילת חדשנות ולבסס אותה כמדינה מובילת מחקרים פורצי דרך ברמה הבינלאומית.

''אין ספק שניסיונו ויכולותיו המרשימים של פרופ' בליי לאורך השנים יסייעו רבות, לא רק למשרד המדע, אלא למדינת ישראל כולה ולתעשיות המו"פ והטכנולוגיה האדירים שלנו", הוסיף אקוניס.