דורש תשובות. ח"כ נחמן שי
דורש תשובות. ח"כ נחמן שיפלאש 90

חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה לחיזוק העם היהודי, מבקר ביומן ערוץ 7 את המהלך עליו הכריז אתמול (שלישי) שר החינוך והתפוצות, השר נפתלי בנט, מהלך בו יוקצו עשרות מיליוני שקלים לחיזוק הקשר עם קהילות יהודיות ברחבי העולם.

לדברי חבר הכנסת שי המהלך לא נועד לחיזוק הקשר בין הקהילות למדינת ישראל אלא לטיפוח הזהות היהודית באותן קהילות ולמעשה מדובר בפרויקט שלדבריו הוסתר עד כה מהעין הציבורית ולא הובא לדיון או אישור כלשהו כנדרש במדינת חוק.

"לא זכור לי שהשתתפתי בפורום שבו הדברים דווחו, כפי שנדרש בחוק", הוא אומר.

בדבריו מדגיש חבר הכנסת שי כי הוא מצדד בחיזוק הזהות היהודית בקהילות ורואה בכך מהלך חשוב בעיקר לנוכח התהליכים הקשים העוברים על הקהילות ואחוזי ההתבוללות הבלתי נתפסים בהן, אך עם זאת הוא מוצא בעייתיות חמורה בחוסר השקיפות שבהחלטה שהתקבלה, והדברים מטרידים יותר כאשר מתברר שהמיזם כולו הועבר לחברות קבלניות מבלי שברורים הסטנדרטים הנדרשים, זהות מנהלי הפרויקט, אופן הזרמת הכספים ושאלות מתבקשות נוספות.

מעבר לכל אלה מעלה חבר הכנסת שי מחדש סוגיה שנדונה בעבר ובה השאלה אם אכן תפקידה של מדינת ישראל הוא לחזק את הזהות היהודית של הקהילות היהודיות בעולם או שתפקידה מסתכם בחיזוק זיקתן אליה כמדינת העם היהודי. לטעמו שלו זיקה לישראל כן וזהות ישראלית אין מתפקידה של מדינת ישראל לדאוג לה בקהילות התפוצות. "האם נכון לקחת כסף ממדינת ישראל ולהשקיע בקהילות יהודיות?", הוא שואל ומזכיר כי העלה את השאלה בעבר במספר פורומים.

שאלה נוספת המעסיקה את חבר הכנסת שי היא שאלת היחס לקהילות רפורמיות וקונסרבטיביות. "מה דינן של הקהילות שהולכות בדרך הקונסרבטיבית והרפורמית? רוב העם היהודי או רפורמי או קונסרבטיבי. האם כספים יגיעו גם אליהם?".

"כל הדברים הללו לא הוצגו בצורה ברורה לעין הציבורית. אין סיבה לא לעשות את זה. אלו עקרונות בסיסיים", הוא אומר וקובע כי על שאלות המפתח שאותן הוא מעלה לא הממשלה ולא העומד בראשה קיבלו הכרעה ולא התקיים דיון של ממש אודותן. להערכתו מאחורי המיזם כולו עומד בסך הכול מאבק כוח ברוח מאבקי הכוח שמדינת ישראל רגילה אליהם ובמאבק זה ידו של השר בנט גברה והוא הצליח לספח אליו את התחום הזה. "בקשתי היא שיוצגו כל הנתונים על השולחן. כעת זה מתנהל במחשכים ולכן אני מאוד לא רגוע ולא שלם עם מה שנעשה פה".