צו ההרחקה שהוצא למלט
צו ההרחקה שהוצא למלטצילום: חוננו

עמישב מלט, תושב גאולת ציון שבגוש שילה שבשנה האחרונה הורחק מביתו, קיבל צו הרחקה חדש לחצי שנת נוספת.

בצו שקיבל מלט נרשם כי הוא מורחק בשל חשד ל"קשר לפעילות בלתי חוקית ואלימה המסכנת חיים ורכוש" ומצויין כי קיים חשש מפני "הסיכון הכבד והמשמעותי הטמון בפעילותו האסורה".

לפנות בוקר (רביעי) הקיפו את הבית בו הוא מתגורר כיום בישוב חרמש כוחות משטרה ושב"כ - ועצרו אותו לחקירה. לדבריו, השוטרים פרצו לבית בזמן שישן וסירבו לאפשר לו לקחת איתו תפילין.

הוא נחקר בימ"ר ש"י במשך זמן קצר בחשד לאירוע שהתרחש לפני כשנה וחצי - בו נגרם נזק לרכוש בכפר סינג'יל ואז שוחרר ללא תנאי ומבלי שהוצגו נגדו ראיות.

לפני ששוחרר, מסרו לו החוקרים צו מנהלי שנחתם בתשעה באב בידי אלוף פיקוד המרכז רוני נומה. על פי הצו נאסר עליו לשהות ברחבי יהודה ושומרון למעט הישוב חרמש למשך חצי שנה. בנוסף נאסר עליו ליצור קשר עם כ-60 איש, שאת חלקם הוא כלל אינו מכיר.

במקביל, מדווחים בחוננו על מקרה הרחקה אחר שהטיפול בו דווקא צלח. במקרה זה, אלוף הפיקוד נעתר לדרישת עו"ד מנשה יאדו ואיפשר לתושב עדי עד שהורחק מביתו, לשהות בישוב קרני שומרון בו מתגוררים בני משפחתו.

תחילה סירב האלוף לבקשה ודרש כי התושב ישהה בעיר מעלה אדומים במעצר בית לילי, על אף שאין לו קשר לעיר - ויכולת לשכור בה דירה בתוך 48 שעות. לעומת זאת בקרני שומרון מתגוררים הוריו והורי אשתו והוא אף עובד בישוב.

לאחר שעו"ד יאדו הגיש לוועדת העררים הצבאית בקשה דחופה לעיכוב ביצוע הצו, התקבלה הודעה נוספת של האלוף - לפיה לאחר ששקל את הדברים ושוחח עם ראש מועצת קרני שומרון יגאל להב, הוא מאפשר לתושב לשהות בקרני שומרון בפיקוח הוריו.

יאדו אמר בתגובה, "צר לנו על כך שרק לאחר שהוגשה בקשה דחופה לבית המשפט, נאות האלוף לסגת מהדרישה הבלתי סבירה והקיצונית של חיוב אדם לשהות במעצר בית בעיר בה אין לו בית ואליה אין לו זיקה כלשהי. לצערינו האלוף מנצל את סמכויותיו ואף חורג מהן ופוגע בזכויות אזרחים. אנו נתקוף את הצו והתנהלות האלוף בפני וועדת העררים".