בנימין נתניהו ונחום היימן
בנימין נתניהו ונחום היימן משה מילנר, לע"מ

חתן פרס ישראל נחום היימן (נחצ'ה), מגדולי המלחינים בזמר העברי בישראל, הלך היום לעולמו והוא בן 82.

לנחצ'ה הייתה תכנית קבועה ברדיו ערוץ 7 שבה היה משמיע שירים, מספר עליהם איך נולדו ומי חיבר את המלים, את המנגינה ואת הרקע.

היימן, שנולד בלטביה בשנת 1934 ועלה לישראל בגיל 5, התחנך בתל אביב ובקיבוצים נען וכפר מכבי.

הוא הקים חבורות זמר רבות, ובראשן "הגבעטרון", והלחין אלפי שירים, ביניהם שירים מוכרים מאוד כמו "חופים", "אנשי הגשם", "כמו צמח בר", "עוד חוזר הניגון", ועוד.

בשנת 2009 קיבל פרס ישראל. את בחירתם נימקו השופטים במילים: "נחום היימן שייך לדור הנפילים של הזמר העברי. עבודתו מאופיינת במשך כמעט שני דורות בחזון מתמיד של פריצה קדימה ובחריש של תלם ראשון, יזמות ויצירתיות בלתי נלאית ותרומה רחבת הקיף לזמר העברי, לקידוש השפה העברית, להפצת השירה העברית והישראלית ולכבוד משורריה.

בנוסף לעבודתו היוצרת עוסק נחום היימן בשנים האחרונות בהתמדה בשימור ובתיעוד הזמר העברי בישראל. יותר מ-1000 שירים ויצירות מוסיקליות הלחין נחום היימן לאורך יותר מחמישים שנות יצירה, אשר רבים מהם הפכו לזמר מושר בפי העם, נכסי צאן ברזל לזמר העברי לדורותיו".

הרבנית שולמית מלמד, מנהלת ערוץ 7, הביעה הערב צער על מותו ומסרה כי "נחצ'ה מלבד היותו מלחין גדול אהב את ארץ ישראל ושידר בהתמדה בערוץ 7 את תכניתו. אהב מאד את הערוץ וכיבד את הערוץ שהעניק מקום מכובד למוזיקה העברית הטובה של פעם". הרבנית מלמד מזכירה כי היימן הגיע להופעה בישוב בית אל בבנימין "בלי חשבונות של פוליטיקה ובלי החשש מה יגידו ומה יחשבו", כלשונה.

שר הביטחון לשעבר משה יעלון, "דור הנפילים של הזמר העברי איבד היום את אחד מענקיו ומיוצריו החשובים והמשפיעים ביותר, מעיין מוזיקלי נובע ומרגש. ואנחנו איבדנו מלחין דגול שידע לגעת בנימי הנפש, והיה במשך עשרות שנים ממעצביו המרכזיים של פס הקול של חיינו כאן. יצירותיו ועשייתו המוזיקלית והתרבותית ילוו את ישראל עוד שנים ארוכות".

בתו של נחצ'ה, הזמרת סי היימן, מסרה "אני נפרדת היום מאיש השירים שלי אבא, פרידה שהחלה מזמן, אבל כאשר הגיע הרגע הוא כמובן הגיע מוקדם מדי. אבא חי את חייו כמו אלפי שיריו, הוא הפך לפסקול של כולנו אבל בשבילי הוא היה אבא שלי ואני כבר מתגעגעת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער, "נחצ'ה הלחין את פסקול חיינו בארץ והוא אחד מגדולי המלחינים שקמו למדינת ישראל. השירים שהותיר אחריו נטעו בלבנו את אהבת העם והמולדת וילוו את ישראל אל הדורות הבאים- כמו צמח בר".

יו״ר הכנסת ספד, "אין רבים כמו נחום היימן שהטביעו חותם כה עמוק על הזמר העברי. נחצ'ה היה ויישאר נכס צאן ברזל ישראלי, לא רק בשל כשרונו אלא גם בשל אישיותו ואהבת העם והמולדת שניכרו היטב ביצירתו. נדמה כי אין מתאים מלצטט משיר שהולחן ע״י נחצ׳ה ואולי תאר אותו יותר מכל: 'היו שלום, אני חייתי ביניכם כמו צמח...'. יהי זכרו ברוך".

תכנית של נחצ'ה בערוץ 7

מצדיעים לנחצ'ה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו