צו הרחקה
צו הרחקהצילום: חוננו

צו הרחקה מנהלי הוצא הלילה (חמישי) לאיתיאל זוארץ, תושב עדי עד ואב לחמישה ילדים.

לפני כשבועיים וחצי סיים זוארץ קרוב לשנה של הרחקה מנהלית, בחלקה שהה במעצר מנהלי ובמעצר בית לילי. בשנה זו הוא נאלץ לנדוד עם משפחתו במקומות שונים ללא עבודה מסודרת או מסגרות חינוך מסודרות לילדים.

הלילה הגיעו בלשי משטרה לביתו של זוארץ ומסרו לו צו הרחקה שנחתם בידי אלוף פיקוד המרכז לפני 18 ימים. על פי הצו עליו לעזוב שוב את ביתו - ונאסר עליו לשהות ביהודה ושומרון למעט קרני שומרון למשך 4 חודשים נוספים.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הגיש הבוקר לוועדת העררים הצבאית בקשה דחופה לעיכוב ביצוע הוראות הצו - על רקע השיהוי הניכר במסירתו. לטענת יאדו - הדבר מוכיח כי לא קיים צורך בטחוני דחוף להרחקת התושב מביתו.

"למרות שהצו הקודם פקע ביום 1.8.16 ולמרות שהמערער חזר לעדי עד באותו היום, השתהה המשיב מהמצאת הצו החדש עד להיום - היינו שיהוי של 18 ימים. שיהוי זה מלמד ומוכיח כי הצו אינו דחוף והכרחי בצורה כה מיידית, עד כדי שיש להוציאו אל הפועל לפני ביקורת שיפוטית מינימלית על שיקול הדעת של האלוף להטלת סנקציה כה חריפה", כתב עו"ד יאדו.

"יש לציין כי במשך השנה שחלפה, כתוצאה מצו התיחום הקודם נאלצה המשפחה של המערער לנדוד ממקום למקום - כאשר מי מהילדים לא נכח במסגרת לימוד או חינוך מסודרת וכאשר הבת הקטנה של המערער נולדה במהלך אותה תקופה", הוסיף עו"ד יאדו.

בארגון חוננו מציינים עוד כי לאחרונה הורה נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים אל"מ נתנאל בנישו כי הארכת צו מנהלי, תבוצע רק במידה וקיים מידע חדש ומשמעותי כנגד האדם בגינו יש רצון להאריך את הצו.

לעניין זה מציין עו"ד יאדו כי בצו לא נכלל אירוע חדש כלשהו מעשרת החודשים האחרונים, בהם שהה זוערץ תחת הגבלות מנהליות.

כזכור, אתמול (רביעי) נמסר צו מנהלי חדש לעמישב מלט, תושב גאולת המורחק גם הוא במשך שנה מביתו. בארגון חוננו מציינים כי נכון להיום ישנם כ-40 יהודים הנתונים במגבלות מנהליות שונות.