נורית קורן
נורית קורןצילום: חזקי ברוך

הצעת חוק חדשה של ח"כ נורית קורן (הליכוד) מבקשת לחייב יצרני ויבואני מזון לסמן במדבקה מיוחדת מוצרים העשויים להכיל חיידקים צואתיים מזיקים, וכן יהיה עליהם ליידע את הציבור באופן הטיפול המומלץ במוצר לטובת תקינותו ולטובת בריאותו של הצרכן.

לאחרונה התגלו בארץ מוצרים רבים אשר שווקו לצרכנים והכילו בהם חיידקים מזיקים כגון הסלמונלה, הגורמים לשלל תופעות מסוכנות ואף למוות במקרים קיצוניים.

הצעת החוק של ח"כ קורן, אשר הוגשה בשיתוף פעולה עם "הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא" וארגון אנונימוס נועדה להסדיר את הפיקוח על ביצים, בשר בקר ועופות שבהם יש הסתברות גבוהה להימצאותם של חיידקים מזיקים, כך שיצרני ויבואני מזון יחויבו ע"י משרד הבריאות והחקלאות להוסיף על מוצרים אלו מדבקה מיוחדת המתריעה מפני חיידקים מסוכנים.

כמו כן, רשתות השיווק יחויבו לתלות שילוט מתאים במקום הנראה לעין, המתריע בפני הצרכנים על הימצאותם של חיידקים אלו באותם מוצרים. מדבקה זו תנחה את הצרכן לגבי אופן השימוש במוצר: דרכי הבישול, אחסנה, הקפאה והפשרה, ובכלל זה שטיפת ידיים, שימוש בכפפות וכו'.

נציין כי מבקר המדינה המליץ כבר בעבר בדו"ח שפרסם בשנת 2015 לסמן מוצרים אלו. "בנוגע לביצים ולעופות המשווקים לציבור, המעוררים חשש מנגיעוּת בחיידקים כגון סלמונלה וקמפילובקטר - מן הראוי שהמשרד [משרד החקלאות] ומשרד הבריאות יחייבו לסמן על אריזותיהם עובדות אלה בבירור ולפרט הנחיות צריכה וטיפול במזונות אלה", כתב אז המבקר.

כמו כן, שיטה זו מיושמת בהצלחה בארצות הברית ומפוקחת על-ידי ארגון המזון הממשלתי.

ח"כ קורן, יוזמת החוק, אמרה כי "התחקירים האחרונים חושפים עובדות מחשיכות עיניים על המתרחש במשחטות העוף הגדולות בישראל וכן במפעלים רבים אחרים אשר מייצרים מוצרי צריכה נוספים.

''ביצים, בשר בקר ועופות אלו מאכלים פופולאריים המוגשים באופן תדיר על שולחנם של הישראלים ולכן עלינו לנהוג באחריות מתוך דאגה לשלום הציבור. המדבקה החדשה היא אמצעי יעיל, המתריע על הימצאותם של חיידקים מסוכנים, ותנחה כיצד לטפל בבשר בקר, עופות וביצים, כדי למנוע הדבקה במוצרים נוספים", הסבירה.