תעודת זהות בנקאית

איזה מידע נמצא בתעודת הזהות הבנקאית ואלו שימושים אתם יכולים לעשות בה?

תגיות: בנק אשראי
ערוץ 7 , כ' באב תשע"ו

להיות מחושבים
להיות מחושבים
צילום: יח"צ

בחודשים האחרונים בוודאי שמעתם וקראתם פה ושם על תעודת זהות בנקאית ויתכן שאפילו קיבלתם כזאת בדואר.

אך האם אתם מבינים מה זה אומר, איזה מידע נמצא בתעודת הזהות הבנקאית ואלו שימושים אתם יכולים לעשות בה? במאמר זה תוכלו להבין בדיוק מהי תעודת זהות בנקאית, מהן המשמעויות שלה ואיך היא מועילה לכם.

מפברואר 2016: תעודת זהות בנקאית לכל לקוחות הבנקים

בפברואר האחרון יצא בנק ישראל בהכרזה: מעתה, ישלחו הבנקים פעם בשנה אל לקוחותיהם מסמך הנקרא "תעודת זהות בנקאית". תעודת זהות בנקאית היא דו"ח שבו מופיעה תמונת מצב כוללת של החשבון בצורה תמציתית, ובה מפורטים הפעילות השוטפת בחשבון, הנכנסים, ההתחייבויות, ריביות על אשראי, ריביות על פיקדונות והוצאות בגין עמלות.

מטרת התעודה היא להקל על הלקוחות לעקוב אחרי חשבון הבנק שלהם ולאפשר להם להשוות ביתר קלות בין השירותים הניתנים על ידי כל בנק כדי שיוכלו לשנות את תנאי החשבון או להחליף בנק אם ירצו בכך.

החידוש בתעודת הזהות העדכנית הוא העובדה שלראשונה מוגש כל המידע הזה במרוכז ללקוח, בשפה פשוטה, ובפורמט שהינו זהה לכל הבנקים. עד כה, מידע כזה היה נגיש רק לפקיד הבנק. יתרה מזאת, תעודת הזהות הבנקאית אמורה לכלול גם את דירוג האשראי של הלקוח ובכך לדעת כיצד הבנק רואה אותו כלקוח. עם זאת התעודה עברה מספר שינויי פורמט לאורך הדרך, כך שהתעודה שנשלחה השנה לא כללה את דירוג האשראי (אם כי יתכן שבעתיד תכלול אותו).

התעודה אמורה להישלח מדי 28 בפברואר הן ליחידים והן לעסקים קטנים באמצעות הדואר ו/או באמצעות אתר הבנק; אך אפשר לבקש אותה גם במהלך השנה בכל עת במטרה לקבל מידע על החשבון. לקוחות הבנקים לא יחויבו בתשלום על קבלת התעודה.

למה זה טוב לנו?

כאמור לעיל, תעודת הזהות הבנקאית מנגישה לנו לראשונה את כל המידע הבנקאי שלנו בצורה תמציתית ופשוטה להבנה. התעודה אמורה לעזור ללקוח להבין את התנאים שלו והשירותים שניתנים לו, וכך במידה שירצה לעבור בנק למשל, יוכל להשוות ביתר קלות בין הצעות הבנקים השונים ולהתמקח על התנאים המוצעים לו.

דירוג האשראי, אם אכן יופיע בתעודה בסופו של דבר, הוא נתון אשר יכול לקבוע אם ללקוח תאושר הלוואה ואיזו ריבית ישלם עליה. כך, שמי שמעוניין בהלוואה יוכל לגשת לגוף פיננסי שמעניק הלוואות ולהציג בפניו דירוג זה ולקבל תנאים אטרקטיביים להלוואה. לצד זאת, דירוג האשראי עשוי להקשות על אנשים בעלי הכנסה נמוכה או היסטוריית אשראי בעייתית שכן גופים פיננסיים פחות יחזרו אחריהם עם הלוואות ועשוי להציע להם תנאים פחות טובים.

אלטרנטיבות לבנק שכדאי להכיר

חשוב לציין שלקוחות שמחזיקים בניירות ערך משלמים גם עליהן עמלות דרך חשבון הבנק. הבנק גובה על ניירות הערך עמלות מינימום, עמלות מכירה וקנייה, עמלות ברוקר, עמלות המרת מט"ח, דמי ניהול על החזקת הנכסים ועוד. לרוב, עמלות אלה שגובה הבנק הן גבוהות מאד, ללא הצדקה. באמצעות תעודת הזהות הבנקאית תוכלו לראות בדיוק מהן העמלות שאתם משלמים לבנק עבור תיק ניירות הערך שלכם.

בדיוק באותו אופן בו אתם יכולים להחליף בנק לצורך שיפור תנאים וקבלת הטבות שונות, כך יש באפשרותכם להעביר את ניירות הערך שלכם מהבנק אל בתי השקעות. ברוב המקרים, העמלות שייגבו מכם בבתי השקעות יהיו נמוכות בעשרות אחוזים מאלה שגובה הבנק ולכן זה יכול להיות צעד מאד משתלם עבורכם.