ח"כ רוברט אילטוב
ח"כ רוברט אילטוב צילום: חזקי עזרא

בראיון ליומן ערוץ 7 קובע חבר הכנסת רוברט אילטוב, יו"ר סיעת 'ישראל ביתנו' ומקורבו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, את מהלכיו האחרונים של השר בזירות הביטחוניות והמדיניות השונות, ובין השאר מתייחס גם לחשש מהרס בעמונה ובעופרה.

לדבריו, ליברמן שנכנס לתפקידו לא מזמן שינה את המדיניות, הן לגבי ההתנהלות מול עזה והן לגבי המתרחש ביהודה ושומרון, "באופן ברור וחד", כלשונו. "אנחנו לא מוותרים על טפטוף הרקטות. התגובה חריפה וקשה, וגם הצד הפלשתיני טוען שזו תגובה לא פרופורציונלית. אנחנו לא מחפשים פרופורציה. אנחנו מחפשים שקט לתושבי הדרום ומי שבוחר בדרך הטרור נכניע אותו באופן חד וברור".

באשר ליהודה ושומרון הזכיר חבר הכנסת אילטוב את תכנית 'המקל והגזר' שהציג ליברמן לפני ימים אחדים. "מי שרוצה נורמליות ביחסים עם ישראל ונירמול החיים שלהם נדבר איתו, ומי שבוחר בדרך הטרור נכריע ונהיה אגריסיביים מולו".

"אנחנו רואים כאן שינוי מדיניות מאוד ברור בנושא הביטחוני. זו הגישה שצריכה להיות, כי אנחנו צריכים לתת אפשרות לכל מי שרוצה לחיות איתנו בשלום ורוצה כלכלה חינוך ובריאות לספק להם זאת, ומי שרוצה טרור צריך פשוט להכריע אותם, וזה לא משנה אם זה בדרום או בצפון".

על כוונת השר ליברמן לעקוף את אבו מאזן ולייצר שיח חדש וישיר מול האוכלוסייה הפלשתינית נשאל חבר הכנסת אילטוב אם בכלל קיימים גורמים שניתן לנהל מולם שיח שכזה, או שהמנגנון הפלשתיני מונע זאת ומאידך כל מי שהיה רוצה לדבר עם ישראל אינו בר יכולת כי הוא תחת איום של הרשויות שם.

אילטוב משיב ואומר: "מדינת ישראל יצרה את המצב של דיאלוג רק דרך אבו מאזן, ונוצר מצב שהוא והמוקטעה מייצרים צנזורה מובנית. הפלשתינים לא יכולים להגיע להידברות עם הישראלים באופן פתוח כי זה נמנע באופן מובנה. אנחנו רוצים לייצר דיאלוג, ולשם כך מוקם בימים אלה אתר אינטרנט חדשותי שייתן מידע לפלשתינאים. אנחנו מקווים שקרוב לארבע מאות אלף פלשתינאים ישמעו את האמת ברמה היומיומית".

לדבריו ידוע כי "יש הרבה אנשי רוח כלכלה ועסקים שרוצים לשתף פעולה עם ישראל כי זה מייצר מקומות עבודה ודיון אחר ולא רק הסתה כפי שאנחנו רואים שבאה מצידה של הרש"פ. הדבר הנכון הוא לדבר עם מי שרוצה לדבר ומי שבוחר בדרך הטרור חייבים לפגוע בו. לישראל כלים רבים".

בהקשר זה מזכיר אילטוב את הצורך אותו הוא רואה בעידוד מתן היתרי עבודה, הקמת בניית בתי חולים ובתי ספר וכיוצא באלה.

אילטוב נשאל אודות האיזכור החוזר בתקשורת של הכרזותיו של ליברמן מהעבר ולפיהן בתוך 48 שעות מהרגע בו יתמנה לשר ביטחון איסמעיל הנייה, מנהג החמאס, לא יהיה בין החיים. אילטוב משיב ואומר כי "מדינת ישראל לא מחפשת הרפתקאות והסלמה, אבל לא נשלים על טפטוף רקטות.

"ראינו את התגובה האחרונה שהייתה חריפה והיא מסר – אם הצד השני יבחר בדרך הטרור התגובה תהיה מאוד ברורה וקשה ולא כפי שהם ציפו. המסר הועבר בצורה ברורה מאוד וכל הצדדים שבמערכה, גם הצופים בה, מבינים שכללי המשחק השתנו ולא נחזור על כללי המשחק של טפטוף תגובה טפטוף ותגובה".

באשר לאופי התגובה הצבאית ברצועה, תגובה לירי הרקטות שבה הקפיד צה"ל שלא לפגוע בחיי אדם, שב אילטוב וקובע כי ישראל אינה מחפשת הרפתקאות והסלמה אלא רק העברת מסר ברור לרצועה.

בהמשך הדברים נשאל אילטוב אודות הטענות לפיהן בעוד השר ליברמן מציע לפלשתינים מקל וגזר הרי שעל ישובים כדוגמת עמונה ועופרה, המצויים תחת אחריותו בהיותם תחת ממשל צבאי, מונף רק המקל ללא גזר, מקל ההריסה המתקרב.

אילטוב משיב לדברים ואומר כי "עד לפני חודשיים שלושה היינו באופוזיציה, ולא ראינו את אותם גורמי ימין פותרים את הבעיה. הבעיה לא נפתרת בשולחן הממשלה. מדובר בבעיה הרבה יותר מורכבת שנוגעת למערכות הבינלאומיות וגם ממשלה ימנית לא תמיד מוצאת את הפתרונות. אני לא חושב שיש פתרון קסם בסוגיית הבנייה. אנחנו לא פחות ימניים מכל גורם אחר בקואליציה.

"אנחנו בעד בנייה יהודית והצענו שחליפת המסמכים בין שרון לבוש תהיה הבסיס לבניה היהודית. יש הסכמות מול האמריקאים, אבל לצערנו לא הצלחנו להחדיר את הרעיון הזה גם לא להסכם הקואליציוני למרות שכל הגורמים היו ימניים. לכן לבקר נקודתית את השר ליברמן זה לא דבר נכון לעשות. הבעיה היא לא סביב שולחן הממשלה".

ומה באשר לעמונה ועופרה שהתב"ע בה על 45 דונמים הכוללים בתי קבע ותיקים, מוסדות חינוך ומוסדות ציבור בסכנת ביטול ואולי הרס בעתיד? אילטוב מעביר את האחריות לזירה המשפטית: "צריך לזכור שמעבר לשר הביטחון יש בתי משפט במדינת ישראל ואנחנו כפופים להחלטות שלהם. יש חוק וסדר וזה לא שהחלטה של שר ביטחון בין לילה לא משנה את התמונה. עמדתנו העקרונית היא לא להרוס בנייה יהודית, אבל יש עוד גורמים שאנחנו כפופים אליהם. זה החוק ואין לנו מה לעשות. במידה וגורמים מעבר לזה החליטו החלטות אנחנו כפופים להם".

עוד מוסיף אילטוב ואומר: "נעשה הכול כדי שזה לא יקרה באופן החוקי אבל בסופו של דבר אנחנו מדינת חוק ואנחנו צריכים לשמור על החוק".

כשנשאל אם משמעות דבריו היא שהממשלה המוגדרת כימנית ביותר שהייתה בישראל בשנים האחרונות תבצע הרס בעמונה ובעופרה, השיב אילטוב ואמר: "אני מזכיר שהיו מקרים בעבר ונמצאו פתרונות, גם יצירתיים. זה כואב אבל נשמור על החוק".

עוד התבקש אילטוב להשיב לשאלת המאמצים, אם קיימים כאלה, בדרך למציאת פתרונות יצירתיים כלשהם שימנעו את ההרס. "אני נמצא בכנסת והדיונים הללו בממשלה ובקבינט. אני חושב שהדברים האלה נידונים שם. הדברים לא מתפרסמים כי הדיונים סגורים ולכן קשה לי לומר אם הדברים הללו נעשים ואיך הם נעשים. צריך לפנות לפורום שמתעסק בזה".