הנשיא ריבלין סופד לפואד

במערכת הפוליטית מגיבים אחר הצהריים (ראשון) לפטירתו של שר הביטחון לשעבר בנימין בן אליעזר.

הלווייתו של בן אליעזר ז"ל תתקיים ביום שלישי בשעה 15:30 בבית העלמין בחולון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פירסם הודעה בה אמר כי "פואד שירת עשרות שנים את מדינת ישראל, כלוחם, כמפקד, כאיש ציבור וכשר בכיר בממשלה. הכרתי אותו והערכתי את תרומתו ואת דמותו המיוחדת. בשיחות רבות איתו הביע פואד את דאגתו ומחויבותו לעתיד המדינה שאותה כל כך אהב. יהי זכרו ברוך".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין ציין כי "פואד היה אדם עתיר זכויות, אשר העניק את מיטב שנותיו להגנת המדינה ולביצורה. תת אלוף בצה"ל, אשר שירת כמפקד יהודה ושומרון וכמתאם פעולות הממשלה בשטחים".

"בשנותיו הרבות כפרלמנטר וכשר עשה למען העם והמדינה במסירות ובלב חפץ. בלכתו, נעלה על נס את אהבתו לארץ הזו, את מסירותו לביטחונה, ואת כל שהעניק לה ולפיתוחה", דברי הנשיא.

בנימין בן אליעזר בראיון לערוץ 7 חזקי ברוך

שר הביטחון אביגדור ליברמן פירסם הודעה בה נאמר כי "מדינת ישראל ומשרד הביטחון מרכינים את ראשם עם לכתו של בנימין בן אליעזר שהיה שר הביטחון ושסיים שירות צבאי מפואר בדרגת תת אלוף".

"תרומתו של בן אליעזר לביטחון המדינה היתה גדולה אך מעבר לכל התארים הרשמיים פואד תמיד היה בן אדם במלוא מובן המילה, עם חיוך תמידי וצ'פחות חבריות שהורגשו עוד זמן רב אחרי שניתנו. אנו נזכור אותו תמיד בכבוד ובחיבה", דברי ליברמן.

השר גלעד ארדן כתב, "‏עצוב על פטירתו של פואד. איש ציבור אהוב ואוהב את הבריות. אדם רגיש וחם. קצין שתרם רבות לבטחון מדינת ישראל ושירת את המדינה רוב ימיו. יהי זכרו ברוך".

השר אורי אריאל ציין כי "פואד איננו אבל תרומתו האדירה למדינת ישראל, הן בביטחון והן בהתיישבות, תלווה את כולנו שנים ארוכות".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ספד לבן-אליעזר ואמר, "תרומתו האדירה של בנימין בן אליעזר לישראל ולבטחונה לא תסולא בפז. פואד הקדיש את מירב ומיטב שנותיו למען ביצור העם היהודי במולדתו והיה קול חשוב ודומיננטי בחיינו הציבוריים במשך שנים רבות".

"לצד חוש ההומור הייחודי שלו, תחקק דמותו עוד זמן רב כאישיות מיוחדת במינה. אני מרכין ראש ושולח תנחומים כנים למשפחתו ולמוקיריו הרבים, בשמי ובשם כנסת ישראל. יהי זכרו ופועלו ברוך", הוסיף אדלשטיין.

גם במפלגתו של בן אליעזר פורסמו תגובות רבות של צער לאחר פטירתו.

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג פירסם הודעה בה נאמר כי "בנימין (פואד) בן אליעזר, נער בודד מעיראק, לוחם עז נפש שסיים שירות צבאי בדרגת תא״ל ומשם בדרך פוליטית מרשימה עד לעמדת שר הבטחון ויו"ר מפלגת העבודה".

"ניהלתי עם פואד בתקופה האחרונה שיחות רבות על העננה שרבצה עליו בשלהי חייו והוא שב והתעקש על חפותו. מוקף חברים ואוהבים רבים אנו נפרדים מאדם וחבר של רבים מאיתנו שנים רבות", דברי הרצוג.

ח"כ אראל מרגלית אמר, "הבולדוזר דמם. פואד היה ידיד אישי וקודם כל אדם. תרומתו לבטחון ישראל ולקיומה לאורך כל שנות המדינה לא תסולא בפז. שום דבר לא יקח ממנו את מה שנתן למדינת ישראל".

ח"כ עומר בר-לב סיפר, "כשהחלטתי להיכנס לפוליטיקה ולהתמודד לכנסת, אחד הראשונים שבחרתי להתייעץ עימם היה פואד בן אליעזר וזאת בשל הפינה החמה שהייתה בליבי אליו. שלושים שנים קודם לכם, היה פואד מרכז הקמפיין של אבי בבחירות הפנימיות למפלגת העבודה".

"כאשר אני נבחרתי לכנסת, ביקשתי מפואד שיציג אותי, עת נשאתי את נאום הבכורה הראשון שלי במליאה. פואד ידע ימים טובים יותר ופחות, אך את תרומתו למפלגת העבודה ולבטחון מדינת ישראל לא יקחו ממנו לעולם", אמר בר-לב.

ח"כ איציק שמולי אמר, "אני כואב מאוד את לכתו של פואד ונפרד ממי שהיה לי חבר קרוב ומורה דרך. תרומתו האדירה למדינת ישראל ולביטחונה לא תסולא בפז וסיפורו האישי מעורר ההערצה כנער שהגיע לבדו מעיראק והגיע להיות שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה היווה השראה לי ולרבים אחרים".

"השנתיים האחרונות לא היו לו קלות - ואני שמח שהיתה לי הזכות לחזקו ולהיות שם עבורו גם בשעות הקשות כשנאבק על חפותו. אהבתי אותו מאוד ומעבר למנהיגותו תמיד אזכור אותו כאיש אוהב אדם וחבר יקר", דברי שמולי.

ח"כ עמיר פרץ סיפר, "לאורך השנים היו ימים שהיינו קרובים יותר ופחות, אך רמת החברות והאהבה שהייתה לפואד היא דבר שקשה למצוא בפוליטיקה. פואד שבר את תקרת הזכוכית שחסמה ציבור רחב. פואד היה נחשב ל'בולדוזר' בכל מה שעשה, אך בשיחות הקטנות הוא היה איש רגיש ולפעמים אף הייתה בו חיניניות שברירית".

"היום אני ורבים כואבים את לכתו מאיתנו ,נזכור לו את הדברים הטובים והחשובים שעשה עבור מדינת ישראל", אמר פרץ.

מפלגת הבית היהודי פירסמה הודעה בה הביעה השתתפות בצער משפחת בן אליעזר ומדינת ישראל על פטירתו של השר לשעבר בנימין בן אליעזר.

"פואד הקדיש את חייו להגנה על ביטחונה של מדינת ישראל כלוחם, כמפקד וכשר. בעשרות השנים האחרונות שירת את אזרחי מדינת ישראל בממשלת ישראל ובכנסת ישראל והיה לסמל של חיבור לעם ישראל", לשון הודעת המפלגה.