ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר
ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר צילום: פלאש 90

יעקב שמש, אחיו של רס"מ גד שמש שנהרג יחד עם אשתו בפיגוע בירושלים, מספר על רגישותו של שר הביטחון דאז, בנימין (פואד) בן אליעזר שנענה לבקשה לקבור את בני הזוג יחדיו בחלקה הצבאית בהר הרצל.

"כשבנימין פואד בן אליעזר כיהן בתפקיד שר הביטחון, אחי רס"מ ר' גד שמש ורעיתו ציפורה הי"ד נהרגו בפיגוע חבלני", מספר יעקב, "לא היה לנו שמץ של ספק שהם יקברו אחד ליד השנייה, גד היה איש צבא קבע ולפי הנורמה צריך היה לקוברו בבית עלמין צבאי אך ציפורה הייתה אזרחית ומן הנורמה לא ניתן היה לקוברה בבית עלמין צבאי".

"אנשים טובים הציעו לנו לפנות בבקשה לשר הביטחון שיאפשר את קבורתם יחד בבית עלמין צבאי, היה זה פואד שר הביטחון שקבע תקדים ואפשר לקבור את ציפורה ליד גד בבית העלמין הצבאי הר הרצל. ועל זה הוספנו עוד כיתוב מיוחד על מצבתם 'הנאהבים והנעימים בחייהם ובמותם לא נפרדו'".

יעקב מדגיש כי המקרה היווה תקדים בנושא, "לאחר מספר חודשים לצערנו נהרגו הזוג שורק בפיגוע חבלני וגם הבעל היה איש צבא קבע הם נקברו בסמוך לזוג שמש הי"ד".

בנוסף הוא מציין את הדמיון המצמרר בין שני הזוגות, "ציפורה שמש נשאה תאומים ברחמה ויעל שורק נשאה עובר ברחמה הי"ד. יהי רצון שזכות המצווה תעמוד לבנימין בן אליעזר ממגיני ארץ ישראל תהא מנוחתו בגן עדן".

גד וציפורה שמש הי"ד
גד וציפורה שמש הי"ד צילום: משפחתי

בט' בניסן תשס"ב (21.3.2002) נהרגו גד וציפורה בפיגוע חבלני בירושלים. גד ורעייתו יצאו מאושרים מביקור אצל רופא, שבו נתבשרו כי ציפורה נושאת ברחמה תאומות. הם הלכו ברחוב המלך ג'ורג' עת התפוצץ בקרבתם מחבל מתאבד וגדע את חייהם, את חלומותיהם ואת תקוותיהם. גד הובא למנוחת עולמים בבית-העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים, ונטמן לצד רעייתו האהובה ציפורה.

הם הותירו אחריהם שתי בנות - שובל ושחר, אם, ארבע אחיות ושלושה אחים.