פוטין קורא לרוסים לשוב למולדתם

נהירת מהגרים מוסלמים וסינים לרוסיה לצד קריסת הילודה שם מביאה את פוטין לחפש פתרונות, בהם קריאה למי שעזב בראשית שנות ה-90 לשוב.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה באב תשע"ו

פוטין קורא לרוסים לשוב למולדתם-ערוץ 7
פוטין
פלאש 90

רוסיה במשבר דמוגראפי עמוק ובעקבותיו בוחן הממשל אפשרויות התמודדות שונות כאשר אחת מהן היא קריאה למיליוני הרוסים שנטשו את רוסיה בראשית שנות התשעים לשוב אליה.

על המהלך הזה, שבו החל ממשל פוטין לנקוט, שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם כתב 'מקור ראשון' אלכס נירנבורג המסקר את המתרחש ברוסיה בכלל ובסוגיה זו בפרט.

"עבור הציבור הישראלי רבים רואים ברוסיה חור שחור. לא מודעים למתרחש שם ומבחינתנו כל התפתחות שמדווחת על מה שקורה שם נתפס כהפתעה", אומר נירנבורג המשער כי רבים בישראל רואים בידיעה על קריאתו של פוטין לרוסים לשוב למולדתם כמעט "שיגעון", אך המציאות הרוסית שונה לחלוטין וצעד שכזה לא רק מתקבל בהיגיון אלא אף מתבצע ומושקעים בו לא מעט משאבים.

על המשבר שהוביל את הממשל הרוסי לצעד זה, מסביר, "הצעד שנועד לקרב קהילות שעזבו את ברית המועצות ובעלות זיקה לתרבות הרוסית ולהחזיר אותם לרוסיה ומוסקבה נובע משלוש סיבות – ירידה בפריון וכתוצאה מכך פגיעה עצומה במשק הרוסי, הגירה של מוסלמים פנימה ממדינות שבעבר הרכיבו את ברית המועצות ובנוסף במזרח ריבוי חקלאים סיניים שנכנסו והחלו מעבדים את האדמות. כל זה זה יוצר מצוקה דמוגראפית".

על מנת לקרוא לרוסים לשוב אל מולדתם נערכה תכנית פרקטית המבקשת לסייע להם להשתלב מחדש בארצם ולשם כך מובטחים להם מענקים ממשלתיים, סיוע במציאת עבודה ומעבר לאזורים עם פחות תושבים באמצעות תמריצים כלכליים וחומריים. להערכתו של נירנבורג "זה מהלך שכנראה לא יצליח, כי אנשים מביטים מערבה. המצב ברוסיה כולל סנקציות כלכליות קשות, היעדר קידמה טכנולוגית ביחס למערב ומשילות קשה בעקבות גודלה העצום של המדינה בעלת השטח הגדול ביותר בעולם. רמת החיים שם נמוכה, ולכן הם יעדיפו להישאר במדינות המערב".

עם זאת, לטעמו של נירנבורג, יש מקומות בהן קריאתו של פוטין צפויה ליפול על אוזן קשובה: "זה עשוי להצליח במדינות הבלטיות שבהן המיעוט הרוסי מרגיש נרדף – המדינות הבלטיות מחזיקות במדיניות שנועדה להביא את התושבים הרוסים לעזוב. הדבר נעשה על ידי מניעת קבלת אזרחות ושלילת זכויות אזרח כי לא עברו מבחנים מסוימים והם עדיין דוברי רוסים. שם הקריאה של פוטין יכולה להישמע".

ומה לגבי היהודים הרבים שעזבו את רוסיה בראשית שנות התשעים? לגביהם משוכנע נירנבורג הקריאה אינה מתייחסת ואינה רלוונטית. הוא מדגיש כי הפניה של פוטין מתמקדת לאותם המחזיקים בזהות תרבותית רוסית וזיקה למורשת ולמסורת הרוסית ופחות ליהודים. הוא מזכיר בדבריו כי מי מאותן קהילות שהעדיף להגר עשה זאת לעבר קנדה וארה"ב. בהקשר זה הוא מעיר כי היו אנשי עסקים שהיגרו בעבר למטרות עסקים חזרה לרוסיה, "אבל אחרי הפלישה לחצי האי קרים עזבו לכיוון ארה"ב וקנדה".

עוד הוא מזכיר את פנייתו של פוטין ליהודים הרוסים שבאירופה, פנייה שנשמעה בראשית השנה בעקבות האנטישמיות הגואה באירופה, אך גם קריאה זו לא נענתה.

בהתייחסו להתעצמות המיעוט המוסלמי, כאמור אחת מהסיבות לקריאתו של פוטין, אומר נירנבורג כי מיעוט זה תופס תאוצה משמעותית מאוד ברוסיה. הדברים באים לידי ביטוי בבנייה מאסיבית של מסגדים ובתי ספר שבחלקם מזוהים עם התנועות הלאומיות ברוסיה, ולמעשה האדם ברחוב הרוסי חושש משחיקת המוטיב הרוסי באווירה השלטת ברחוב.

בנוסף הוא מזכיר את המקום ההולך ומתרחב בפוליטיקה הרוסית שאותו תופס המיעוט האיסלאמי, עובדה שעשויה להשפיע על פוליטיקאים אחרים ועל השלטון הצפוי לאשר ולאפשר פעולות כאלה ואחרות למיעוט ההולך ומתחזק.

לדבריו, המציאות כעת היא שכמעט כל חיכוך, בין אם על אלכוהול ובין אם על מנהג שחיטת הכבשים בחגים, יכול לגרום לפיצוץ ברמה כזו או אחרת. השלטון רואה, מנתח את הנתונים ומביע לא מעט דאגה.

עוד הוא מוסיף ומציין כי השלטון הרוסי בוחן דרכים נוספות להתמודדות עם התופעה, ובין השאר יש המצדדים בהגברת ילודה במקום קריאה לחזרת המהגרים מהעולם. "ברוסיה מספר הילדים נמוך מאוד. אנשים חושבים פעמיים על הבאת ילד לעולם מסיבות כלכליות. ערכי המשפחה מאוד פגיעים. קשה למצוא משפחות שלמות של אב אם וילדים. רבים מתגרשים ורבים לא מתחתנים. ערכי המשפחה מאוד פגיעים, ויש הסבורים ששם נמצא הפתרון ולא בהשקעת כספים בהחזרת רוסים".

בהתייחסו לאפיק זה של פעילות הסברה מצד הממשל הרוסי, סבור נירנבורג כי הסיכוי שהרעיון יפול על אוזניים קשובות קטן מאוד. "במצב של משבר כלכלי - ורבים נמצאים מתחת לקו העוני - אני לא רואה מצב שבו פתאום הילודה תגבר באופן דרמטי. זה לא נראה באופק".