בן אליעזר
בן אליעזר צילום: פלאש 90

תא"ל במיל' אמציה חן (פצי), לשעבר מפקד סיירת שקד, נפרד בערוץ 7 ממפקדו פואד בן אליעזר שהובא למנוחות עולמים, "פואד בתחום הצבאי יצר דברים חדשים במפעל הציוני שיעמדו לזכותו עד לקץ הימים".

"פואד כמפקד סיירת שקד פעל במרחבי סיני ובערבה איש לא יודע שהוא היה שותף להקמת ארץ המרדפים דבר שיוחס לצנחנים ולגנדי, לאמיתו של דבר היה לי את הכבוד כמ"פ תחת פיקודו להציג בתחילת שנת 1968 לרפול ז"ל את מתווה ארץ המרדפים ומשאושר להפעיל את פלוגה ב' שהייתי המ"פ שלה הפכנו להיות בסיס יעיל וטוב לחסימת הגבול המזרחי. אנשים חרפו נפשם כדי לעצור זליגת מחבלים מירדן לישראל, והכל בזכותו של פואד".

לדבריו בהנהגתו של פואד הגיעה סיירת שקד לניצחונות מזהירים, "במבצע אסותא המבצע התאום של מבצע כראמה בשעה שכוחותינו הסתבכו בצפון, אנחנו פעלנו בדרום ים המלח עם גדוד שיריון והתוצאה הייתה 65:0 לטובת כוחותינו.

''בשנים 68-69 פעלנו מעבר לגבול הערבה כדי לאתר מחבלים ולהשמידם, המוביל היה פואד. הפעילות כללה בט"ש בגבול מצרים ותעלת סואץ וסיורים לפתיחת צירים מצפון לקונטרה, פואד יזם את הפעולות לקראת צליחת תעלת סואץ שבגינה הצליח צה"ל לעשות זאת במלחמת יום כיפור".

פצי מציין את מסירות הנפש של פואד, הנער שעלה לבדו מעיראק, "כבר הכיתי בעבר על חטא את התנשאות שהפגנו כחברי הקיבוצים כלפי אותם בני נוער שהגיעו לכאן אחרי מלחמת העולם השנייה. הבנתי את זה רק מאוחר יותר לאחר שקראתי את הביוגרפיה של פואד וצריך להוריד את הכובע בפניו. ילד בן 10 שהוריו מבריחים אותו מעיראק לפרס, הוא מגיע לטהרן יש לו שם דודה עשירה כמו קורח, היא מציידת אותו בשטר קטן וככה הוא עולה לבדו".

בדבריו מזכיר פצי את יכולותיו האישיות של פואד ליצור קשרים חמים גם עם מנהיגי מדינות ערב, "פואד היה אדם שאוהבים לאהוב, אתה נפגש איתו רואה את החיוך ואיך שהוא מתייחס אליך ולא כחלק מטריק של פוליטיקאים. זכורה לי הפגישה איתו לפני כמה שנים כשהוא סיפר לי על הקשר ההדוק עם מובארק.

''נפגשתי איתו בפעם האחרונה ביום חמישי שעבר, גם לפני עשרה ימים היינו שם יחד עם ג'ק המאייר מידיעות אחרונות ועם עוד קצין נוסף בסיירת שקד, בסוף הביקור הוא כבר התקשה לשבת או לעמוד, הוא הכניס אותנו לחדר העבודה בביתו.

''ארבעה קירות מלאים עד אפס מקום בתמונות עם שועי עולם וגם מנהיגים מארצות ערב, הוא דיבר איתם בשפה שלהם והתוצאה הייתה קשר טוב. אני חבר לו חוב עצום, הוא גייס אותי לצבא וזכיתי לשרת את העם כפי שהוא עשה, וזכותו האדירה לימים עוד תוכר כמעשה היסטורי".