"מפקד אהוב. לוחם ללא חת בטרור"

השר לשעבר בנימין בן אליעזר ז''ל שנפטר בגיל 80 מובא למנוחות אחר הצהריים (שלישי) בבית העלמין בחולון, שם ייטמן ליד קברי הוריו, לפי בקשתו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד בהלוויה, ''בכמה מפגשים שהיו לי עימו, הוא סיפר לי על ילדותו ועל סיפור עלייתו ארצה. ראיתי איך הציונות בלי שום מרכאות מפעמת בו.

''הוא ביטא את רעיון התקומה, רעיון קיבוץ הגלויות ורעיון הקשר עם העולם הערבי ועם המיעוטים החיים בתוכנו. אהבתי את פואד, וקשה היה לא לאהוב אותו", אמר נתניהו וסיפר כי "הפעם הראשונה ששמעתי את שמו של פואד הייתה כשהייתי בסיירת מטכ"ל. שמו הלך לפניו - הוא היה מותג מוכר.

"אהבתי את פואד כפי שאני יודע שאתם אהבתם אותו - אני נושא בי הרבה זיכרונות ממנו", הוסיף ראש הממשלה.

הנשיא לשעבר שמעון פרס ספד גם הוא. "פואד, החברים שלך שהתאספו כאן נפרדים מִמך בעצב עמוק. אתה נטוע עמוק בשדות ישראל. בנית את דרכיה. הגנת על גבולותיה ויישוביה", אמר פרס.

''היית איש של אנשים, איש של חברים. מפקד אהוב של סיירת שקד, מפקד על יהודה ושומרון. לוחם ללא חת בטרור. עם זאת ידעת להושיט יד לקירוב לבבות. למצוא בני ברית בקרב שכנינו, להקטין להבות בין יריבים, ולבנות גשרים''.

פרס הוסיף, ''כמתאם הפעולות בשטחים הוכחת שאין אנו עם שואף מלחמה, אלא עם רודף שלום. הבאת הקלות לאוכלוסיית השטחים, יצרת דו-קיום. הרחקת סכנות וזרעת זרעי תקווה. הנהגת את מפלגת העבודה, והקמת מחנה גדול של חברים שנָהוּ אחריך שנכבשו בחיוכך הלבבי, ברוחב ליבך, בישירות עממית כובשת.

''בכנסת, רבים באו לשמוע ממך עצה. ללמוד מניסיונך. ואתה, נענית בלב חפץ. גם בזירה הבינלאומית קשרת קשרי ידידות חמים. מנהיגים מירדן ומצרים האזינו לעצותיך הטובות. כאן, באנו להיפרד ממך, נציגי כל החברים, מימין, משמאל, דתיים וחילוניים, חברים מכל הזרמים והמפלגות, נציגי הדתות השונות.

"באנו לומר תודה על תרומתך לביטחון המדינה, לזרעי התקווה שהפצת, לאנושיות שלך, ללחיצת היד האיתנה. יהי זכרך ברוך", כך הנשיא לשעבר פרס.

יו"ר מפלגת העבודה, יצחק הרצוג, ספד לבן אליעזר וסיפר על הקשר ביניהם שנמשך עד לתקופה האחרונה, "מאז פרישתך מן הכנסת הקפדתי לבקר אותך לשיחה אישית לפחות פעם בחודש. במעין טקס פרטי קטן שמוכר לאלו שפקדו את ביתך כדי לחזק אותך. היית מתחיל בדחיפת סמבוסק לוהט לצלחת ומזיגת תה חזק. מכאן עברנו לענייני דיומא, ענייני מדינה, ולכאב העננה שליוותה את שלהי חייך. טענת בלהט לחפותך ותמיד תמיד הקרנת עצמה וחוזק של אריה. בפגישתנו האחרונה לפני כחודש כבר התקשית מאד ללכת אבל קולך הרועם נותר פורץ חדרי לב ובטן".

הרצוג הוסיף, "רגישותך לחלש ולנזקק הייתה לשם דבר, היא שבאה לידי ביטוי בתרומתך הגדולה לכך שלאזרחי ישראל רבים יש היום קורת גג ורווחה. נתת תשומת לב מיוחדת למיעוטים בארצינו ונהגת בהם כל חייך בציווי- "זכור כי גר היית בארץ נכריה", והם החזירו לך כבוד ואהבה. ובשל כך אומר כי ספק בעיניי אם יש עוד איש ציבור שזכה לתפילות בני כל הדתות בארץ הקודש, כל איש ואישה לאלוהיו ואלוהיה, למען בריאותך וחפותך".

לדבריו, "אנחנו נפרדים ממך פואד היקר בכבוד שאתה ראוי לו, במעמד עם רב, בהוקרה על שירותך רב השנים לעם, למדינה, ולמפלגת העבודה. כל אלו ואחרים הם כף הזכות העומדת לך בדרכך האחרונה".

הבן, יריב בן אליעזר, ספד אף הוא לאביו, "גם במצבים הכי קשים ידעת לצחוק ולהתבדח על הכל, לוחם אמיץ היית".

"כל כך הרבה אנשים אמרו לי 'האבא הזה הוא לא רק שלך'", סיפר. "כל כך התגעגעת תמיד לארץ ישראל היפה והטובה".

"אבא אהוב ונערץ שלי, תנוח על משכבך בשלום ותשמור עלינו מלמעלה", הוסיף הבן והודה לרופאים שטיפלו באביו ולאישי הציבור שבאו ללוות את אביו.