מחזירים את התרבות היהודית לעם ישראל

פרס שר החינוך ליוצרים בתחומי התרבות היהודית הוענק בתיאטרון ירושלים. בנט הכריז כי מהיום ייקרא הפרס על-שם אורי אורבך ז"ל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ו

טקס הענקת פרסי תרבות יהודית לשנת תשע"ו התקיים הערב (ראשון) בתיאטרון ירושלים במעמד שר החינוך נפתלי בנט.

אלו הזוכים בפרס השר לתרבות יהודית: שולי רנד – בתחום מפעל חיים, תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, שרה פרידלנד בן-ארזה והרב חיים סבתו – בתחום האמנות: ספרות ושירה, רחל קשת והרב ברוך ברנר – בתחום אמנות הבמה: תיאטרון.

להקת אנסמבל כע"ת ותמרה מיאלניק – בתחום אמנות הבמה: מחול, נעמי חשמונאי ואביהו מדינה – בתחום האמנות: מוסיקה, דינה פרלשטיין ויאיר קדר – בתחום האמנות: קולנוע.

"התנ"ך מלמד אותנו על סיפורו של בְּצַלְאֵל בֶּן-אוּרִי; שנחשב בעינֵיי רבים לָאמן העברי הראשון", אמר השר בנט בטקס. ''בשנה הראשונה ליציאת מצרים, פנה ה' אל משה, והציע להפקיד בידי בצלאל את תכנון המשכן, עיצובו ובנייתו.

"לפי מסכת סנהדרין, כשבצלאל קיבל עליו את המשימה הכבדה הזו, הוא היה בסך הכל נער בן שְלוש עשרה. קשה לדמיין הרבה בני שְלוש עשרה שהיו מניחים היום בצד את הטאבלטים והאייפונים ומתפנים לאתגר שאפתני כל כך.

"אבל בצלאל - כשמו כן הוא – אדם הצועד בצילו של אלוהים - היה צעיר יהודי מחונן במיוחד. למען בניית המשכן הראשון הוא גייס את מלוא התבונה, העוצמות, היצירתיות והאמונה, והצליח לעמוד בהצלחה במשימת הקודש שהוטלה עליו: 'לצרף אותיות שנבראו בהן שמים וארץ'", הוסיף שר החינוך.

לדבריו, סיפורו של האמן העברי הראשון הוא משל על טיבו של מעשה היצירה היהודי ועל דמותם של אנשי החזון העומדים מאחוריה לאורך הדורות. "אני מרשה לעצמי לומר שאילו בצלאל בן אורי היה מגיע לכאן הערב – הוא היה גאה לסקור את דמותם של ממשיכי דרכו, נושאי השרביט של היצירה היהודית בישראל בתשע"ו''.

"כמוהו, גם אתם, הזוכות והזוכים בפרס שר החינוך לתרבות יהודית, מפלסים עבורנו את הדרך ומצרפים את האותיות והשבילים שיוצרים שמים וארץ. גם אתם נושאים עמכם ליצירתכם את חומרי הגלם העשירים של העולם היהודי, ויוצקים מתוכם משכנים רוחניים מלאי יופי, ושערים של תקוות חדשות''.

טקס הענקת פרס התרבות היהודית
צילום: חזקי ברוך

בנט סיפר שכשר החינוך, הוא מאמין בצורך לחבר את בני הנוער אל הצדדים המַפְרים והבריאים של מורשת ישראל. ''אני סבור שעלינו להפגיש אותם עם סיפורי התנ"ך ומסכת אבות, עם היצירה והיוצרים היהודים לדורותיהם. עלינו לחשוף אותם לרוח העם, לשיריו, חלומותיו, יצירתו, תרבותו ותורתו. אלו מרכיבי הנוף הפנימי שלנו. נוף שאתם, הזוכות והזוכים בפרס, מייצגים אותו ומחדשים אותו ביצירה המופלאה שלכם כל יום מחדש.

''עוצמתו של העַם תיקבע לא רק על-ידי טווח הטיסה של מטוסינו, אלא על-ידי עומק הערכים היהודיים הפועמים בליבו. על כל אלו, באנו לכאן הערב לומר לכם תודה. תודה על הרף הגבוה שאתם מציבים לכולנו, תודה על מה שכתבתם ויצרתם וחלמתם וביצעתם, תודה על תרומתכם לעיצוב הנוף הפנימי שלנו ולתרבות היהודית שכולנו כל כך אוהבים''.

שר החינוך הוסיף בטקס, ''רבותיי, איננו אומה ככל האומות. אנו מדינה יהודית. עִם תרבות ייחודית. עִם מורשת של 3,800 שנה שעיצבה את פני האנושות, הביאה לעולם את המוסר, את ההבדלה בין טוב לרע, את השבת, את ערך החינוך.

"במשך שנים משום מה מורשתנו הוצנעה לטובת ייבוא של תרבויות אחרות. הגיע הזמן לבנות קבוצת איכות תרבותית אשר יונקת משורשינו וממשיכה ביצירה היהודית הנצחית'', כך בנט שהכריז כי החל משנה זו פרס התרבות היהודי ייקרא על שם אורי אורבך ז''ל.

מנהל האגף לתרבות תורנית, הרב איתיאל בר לוי, אמר בטקס כי ''אחרי 2,000 שנות גלות אנחנו מחזירים את התרבות היהודית לכל חלקי העם. פרס שר החינוך חשף אותנו לאלפי יצירות יהודית עכשוויות, זה היה מרנין לראות זאת. לכם הזוכים תודה על השפע והאור שהפצתם לכולנו".

טקס הענקת פרס התרבות היהודית
צילום: חזקי ברוך