פרסום ראשון:
הכרה אקדמית - על פעילות נגד הצבא

תוכנית המופעלת באקדמיה מעניקה נקודות זכות על התנדבות בארגון הפועל נגד מיעוטים המשרתים בצה"ל. 'אם תרצו' פנתה בדחיפות לשר החינוך.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז באב תשע"ו

סטודנט באוניברסיטה. הכרה אקדמית בהסתה?
סטודנט באוניברסיטה. הכרה אקדמית בהסתה?
צילום: פלאש 90

הסתה בחסות האקדמיה. עמותת שמאל קיצוני הפועלת נגד שירות צבאי ולאומי מפעילה תכנית אקדמית המעניקה נקודות זכות אקדמאיות לסטודנטים הלוקחים בה חלק.

התכנית "עמיתי אברט לצדק חברתי", היא תכנית של "הקרן לישראל חדשה-שתי"ל" ומציעה לסטודנטים מסלול המשלב התמחות בארגונים - ובקורס עיוני המספק 4 נקודות זכות אקדמאיות.

התכנית משווקת השנה באוניברסיטה העברית, באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת בן גוריון ובמכללת אורנים, כאשר בשנים קודמות התכנית התקיימה במוסדות נוספים.

בין הארגונים בהם משתתפי התוכנית יכולים לקיים התנדבות נמצא ארגון "בלדנא" שהינו ארגון אשר פועל בשנים האחרונות נגד מיעוטים המשרתים בצה"ל ובשירות לאומי.

פעילות הארגון נגד השירות הלאומי החלה בשנת 2007 - כאשר הוא הפיק קמפיין נגד שילוב בני המגזר הערבי בשירות לאומי.

בשנים האחרונות ישנן עדויות להחרפת פעילות הארגון נגד מיעוטים המעוניינים להשתלב בחברה הישראלית דרך התגייסות לשירות לאומי או לשירות בצה"ל. בין השנים 2013 ל-2015 הפיקה העמותה קליפים נגד גיוס לצה"ל ולשירות לאומי .

ארגון זה נתמך על ידי "הקרן לישראל חדשה-שתיל" בסכום משוער של כמאה אלף דולרים במשך השנים האחרונות - וכן זוכה ב-2015 לתמיכה של יותר ממיליון שקלים מהאיחוד האירופי.

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג פנה במכתב דחוף לשר החינוך וליו"ר המועצה להשכלה גבוהה, השר נפתלי בנט, בבקשה להפסיק לאלתר את מימון התוכנית ושילובה באקדמיה.

"אנו רואים בחומרה את ההסתה נגד מיעוטים המבקשים לשרת בצה"ל ובשירות לאומי ומעוניינים להשתלב בחברה הישראלית. אנו דורשים ממשרד החינוך ומהמועצה להשכלה גבוהה להוציא מיידית את ארגון 'בלדנא' מרשימת הארגונים בהם ניתן לקיים התמחות כלשהי המוכרת מטעם משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה. יתר על כך, אנו דורשים להפסיק מיידית את ההכרה האקדמית בתכנית זו", לשון המכתב.

מתן פלג הוסיף כי "מציאות זו מחייבת חקירה מקיפה של כלל התכניות החוץ אקדמאיות המאושרות על ידי המל"ג. יש להפסיק את ההתקשרות עם הארגונים הפועלים כיום באישור המל"ג נגד אופייה הציוני של מדינת ישראל. יש להפסיק לאלתר את תיאטרון האבסורד האקדמי שנמצא לפתחנו".