נכה מלחמה שהתנדב בצה"ל ניצח בפלורידה

בראיין מאסט, שאיבד את שתי רגליו באפגניסטן והתנדב בצה"ל אחרי 'צוק איתן', הפך למועמד הרפובליקני לחברות בקונגרס.

גיא כהן , כ"ח באב תשע"ו

מאסט מתנדב בצה"ל, 2014
מאסט מתנדב בצה"ל, 2014
צילום: יח"צ Mast for Congress

בראיין מאסט, שאיבד את שתי רגליו באפגניסטן והתנדב בצה"ל אחרי מבצע "צוק איתן", הוא המועמד הרפובליקני לקונגרס במחוז ה-18 בפלורידה, לאחר שהביס השבוע את יריביו בפריימריז. צפוי לו מאבק צמוד מול המועמד הדמוקרטי רנדי פרקינס במירוץ על ייצוג המחוז.

מאסט נפצע קשה ב-2010, כששירת כחבלן ביחידת סילוק פצצות של הצבא האמריקני. בפיצוץ מטען הוא איבד את שתי רגליו עד מעל הברך - ונגרם נזק משמעותי לידו השמאלית. מאז עבר יותר מ-20 ניתוחים.

מאסט הוא נוצרי המאמין בישראל כבעלת ברית מרכזית של ארה"ב. כשהחל מבצע 'צוק איתן', הוא למד באוניברסיטת הארווארד - ונתקל בהפגנות סוערות נגד ישראל. המפגינים הללו הפנו את זעמם גם נגד מאסט, שחלף לידם עם אשתו ההרה ושני בניהם הקטנים.

לדבריו, הם זיהו אותו כאיש צבא. "מיד הבנתי כמה מהר אלה ששונאים את ישראל מפנים את שנאתם כלפי ארה"ב", אמר אחר כך לבלוגרית גיין קיל, הכותבת ב"ג'רוסלם פוסט".

"אם מקסיקו, קובה או קנדה היו מתחילות לירות טילים לתוך ארה"ב, היינו משמידים אותן עוד באותו יום. ולא זו בלבד - היינו משמידים אותם לרמה כזו שהם לא היו יכולות לעשות את זה שוב, לעולם", הסביר. "אחר כך, כולם במדינה שלנו היו מברכים אותנו על מה שעשינו. כולם היו גאים בנו על מה שעשינו".

הוא החליט לעשות מעשה ולהביע את תמיכתו במדינת ישראל בדרך הקשה. הוא טס לישראל ופגש צנחנים שנפצעו בקרב - וביקר ספורטאים נכים בבית הלוחם. אחר כך לבש את מדי צה"ל כמתנדב וסייע בהרכבת ערכות עזרה ראשונה עבור הלוחמים.