מחסום צה"ל
מחסום צה"ל צילום: פלאש 90

המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) במרכז הבינתחומי הרצליה ו"מפקדים למען בטחון ישראל" המונה למעלה מ-200 מפקדים בכירים לשעבר מצה"ל, שב"כ, מוסד ומשטרת ישראל, קיימו ערב עיון בנושא: "הסדרי ביטחון אלטרנטיביים לישראל".

אלוף (מיל.) גדי שמני, לשעבר אלוף פיקוד מרכז, אמר "הבאנו את הכיבוש לרמה של אמנות. אנחנו אלופי העולם בכיבוש. הייתי אלוף פיקוד המרכז. אלוף הכיבוש.

ואני שואל את עצמנו, זה מה שאנחנו רוצים להיות?ישראל לא תסכים לעולם להסדר שלא נותן מענה לדרישות הביטחון שלה. הפלסטינים לא יקבלו את המשך הכיבוש האינסופי הישראלי. הפתרון היחיד המקובל הוא היפרדות בהסכם מהפלסטינים.

מדינות האזור בשלות ומעוניינות בקיום יחסים מלאים, אך לא יעשו זאת כל עוד הסוגיה הפלסטינית לא פתורה באופן שיניח את דעתן. על ישראל להשפיע על המערכת האזורית דרך קשרים עם מדינות שונות ויחסיה עם ארה"ב.

ישראל היא המדינה החזקה באזור ומרתיעה את השכנים והאויבים. ישראל יכולה וחייבת לקחת סיכונים מחושבים כדי לשפר את מצבה האסטרטגי בניגוד למדיניות מזעור הנזקים של השנים האחרונות".

בהתייחסו לרצועת עזה אמר שמני כי "עזה היא סוגיה מורכבת. הדרך להצטרפות עזה למתווה רחוקה ומותנית בקבלת תנאים שחמאס לא יהיה מוכן להם בטווח הנראה לעין. גם לאחר פירוק חמאס מנשקו, יחלפו שנים עד שנוכל להרשות לעצמנו מעבר חופשי בין עזה לגדה. ברמה האסטרטגית יש לראות את חמאס כחלק מהפתרון. למרות שכרגע הוא חלק מהבעיה. צריך לחתור לזה. צריך להפעיל לחץ על עזה ולעשות כל מה שצריך כדי שלא יהיה משבר הומניטרי ותו לא. אחרת אין מצב לשינוי".

שמני התייחס להשבת גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול, "לא יכול שישראל לא תפעיל לחץ על חמאס. אנחנו מטפלים בנושא בכפפות של משי. חמאס מרתיע ואנחנו מורתעים וזה חמור מאוד".

"העיסוק הצה"לי בשליטה על אוכלוסייה של 2.5 מיליון אזרחים מסיטה את צה"ל מהפעילות העיקרית שלו. צה"ל מתקשה להיערך לאיומים שעליו להתמודד עימם. הצבא מאבד מהערכיות ומהכושר שלו והופך לשק חבטות של פוליטיקאים.

התכנית רואה את היעד האסטרטגי שהוא היפרדות מהפלסטינים וגוזרת אחורה את מה שיש לעשות עכשיו. השאלה היא אם יהיו היכולת והכוח הפוליטי והמנהיגות. אנחנו בבעיה קשה.

מצבנו היום הרבה יותר טוב מזה שהיה יכול להיות אם היינו נשארים בעזה. הנסיגה מלבנון היא טראומה. נוצר אז מצב שחיזבאללה מרתיע ואנחנו מורתעים. אהוד ברק לא הגיב לחטיפת החיילים מה שהוביל לאינתפיאדה השנייה ולמלחמת לבנון שנייה. זה יושב בתודעה הישראלית. בואו לא נשלה את עצמנו – אי אפשר למשוך את המצב כיום לאורך זמן. המחשבה שניצור ציר עוקף פלסטינים ונדבר עם מדינות האזור היא פשוט חוסר הבנה של המערכת", סיכם שמני.