נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ביקורת חריפה בקואליציה על החלטת בג"ץ להרוס את המאחז 'נתיב האבות' שבגוש עציון.

השר נפתלי בנט אמר כי "פסק הדין של בג"ץ המורה על הרס 17 בתים בגוש עציון הוא חמור מאד. גופי שמאל קיצוני שהתייאשו מלשכנע את העם בצורך להקים מדינת פלסטין ביהודה ושומרון פנו למסלול עוקף-ציבור, ומנצלים את מערכת המשפט ככלי לכפיית מדיניות המיעוט על הרוב. כאשר בג"ץ נותן לכך יד הוא מכרסם באמון הציבור בו", דברי בנט.

השר אורי אריאל הוסיף כי "החלטת שופטי בג"ץ תמוהה מאוד בעיני כי דווקא בנתיב האבות הגענו לפתרון מוסכם שקיבל גיבוי של המדינה. בדמוקרטיה מתוקנת הפרלמנט הוא הריבון והממשלה היא שקובעת את המדיניות ולכן יש לחוקק בהקדם האפשרי את חוק ההסדרה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' טען כי "פסק הדין הזה של בג"ץ שהורה על הריסתם של 17 בתים בשכונת נתיב האבות בגוש עציון מצטרף לשרשרת פסקי דין שגויים ומקוממים מהשנים האחרונות שבהם בג"ץ מבקש להחליף את הממשלה - ולהכריע בכסות דמו-משפטית בשאלות פוליטיות ומדיניות ששנויות במחלוקת ציבורית בחברה הישראלית".

"אין ילד שלא יודע ששאלת עתידם של המאחזים היא שאלה פוליטית ומדינית והניסיון להפוך אותה למשפטית הוא ציני ולא דמוקרטי. במדינה דמוקרטית שאלות מדיניות ופוליטיות מוכרעות בכנסת ובממשלה והגיע העת שהכנסת והממשלה ייטלו את מושכות ההנהגה ויחוקקו את חוק ההסדרה,
אחרת אנחנו צפויים ל'התנתקות משפטית' שבמסגרתה ניתן יהיה להרוס אלפי בתים על בסיס 'התקדימים' שיצרו פסקי הדין האחרונים", דברי סמוטריץ'.

השר זאב אלקין (ליכוד) הגדיר את ההחלטתה "שערורייתית" וציין כי מדובר ב"חציית קווים אדומים, שמלמדת על נתק מוחלט של בג"ץ מהשכל הישר וערכי ההיסטוריה והמורשת של עם ישראל".

"שוב למדנו על הצורך הדחוף ברפורמה היסודית של מערכת המשפט הישראלית. אני קורא לשרת המשפטים להוביל רפורמה מרחיקת לכת כדי להחזיר את האימון של כלל הציבור הישראלי בבית המשפט העליון", תקף השר אלקין.

ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל טען כי "בית המשפט החליט לזלזל בממשלה שהציגה בפניו מגוון רחב של פתרונות משפטיים שנבחנו ואושרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה".

"אני קורא לראש הממשלה לפעול באופן מיידי, לחוקק חוק שיגן על כבודה של הממשלה ועל התושבים שפעלו בתום לב ובעידודה של הממשלה", אמר פרל והוסיף כי "בג"ץ בחר בהרס, בפגיעה בתושבים ובכבוד הממשלה במקום להשתמש בפתרונות משפטיים טהורים הנהוגים בכל העולם, ללא שום סיבה אמיתית לקבלם ולממשם".

מוקדם יותר הורה בג"ץ להרוס את המבנים במאחז ''נתיב האבות'' בגוש עציון, בעקבות עתירה שהגיש ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו".

מנגד, מתחה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) ביקורת על דברי השר בנט. "כדאי ששר החינוך ייכנס פעם לשיעור אזרחות ויבין מהי דמוקרטיה. פסיקת בג"ץ ב'נתיב האבות' לא קשורה לסכסוך ביננו לבין הפלשתינים - אלא מי אנחנו ומה הערכים שלנו", אמרה לבני.

היא טענה כי "שר החינוך צריך להבין פעם אחת ולתמיד שדמוקרטיה אינה עריצות הרוב ללא כל מגבלות - אלא מערכת ערכים ושלטון חוק, שעליהם שומר בית המשפט העליון. מה גם שעמדת הרוב היא ממש לא לבנות לא חוקית בכל מיני התנחלויות מבודדות, שאחר כך כולנו משלמים את המחיר. אוי לנו שאלו הדברים שאומר שר החינוך ביום הראשון ללימודים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו