מדינה יהודית. ח"כ מיקי זוהר
מדינה יהודית. ח"כ מיקי זוהרצילום: יח"צ

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), אשר פעיל בנושא השבת מאז נבחר לכנסת לפני כשנה וחצי, מתייחס בראיון לערוץ 7 מאומן שבאוקראינה למשבר השבת.

"אני כל ראש חודש אלול מגיע לאומן להתפלל וכמובן שעוקב מכאן אחרי המשבר", מספר ח"כ זוהר. "אין ספק שהמצב של יום השבת במדינת ישראל הולך ומתדרדר. אנשים מבינים שיש מסחר בשבת אז לא נורא שגם יעבדו בשבת. זה הפך לטרנד חיובי וכמובן שאני מתנגד לו. אני חושב כמו שהחרדים חושבים - העבודות ברכבת בשבת מיותרות".

זוהר תוקף את התנהלות רכבת ישראל, "ההתנהגות של רכבת ישראל היא ההתנהלות בריונית וסחטנית שמנסים לכופף את ראש הממשלה והשר ישראל כץ וזה לא מקובל. הם צריכים להבין שהם לא יותר חזקים הממשלה. הממשלה יותר חזקה מהרכבת".

"להערכתי השר כץ לא מעוניין במשבר", טוען ח"כ זוהר. "זה לא נותן לו שום יתרון, הוא לא רוצה לעזוב את הפוליטיקה ולהסתכסך עם ראש הממשלה. כנראה הוא לא מצליח לכופף את הרכבת ואין מה לעשות צריך לכופף אותם. שיעבדו בלילות בתקופות אחרונות, שיעבדו כל לילה. מה יקרה אם ביום שבת 24 שעות הם לא יעבדו? אם הם יעבדו בלילות מהערב עד הבוקר מה רע? למה דווקא לעבוד בשבת? יום שבת זה יום מנוחה, לעזאזל. לא הגיע הזמן שינוחו במדינה היהודית בשבת?".

זוהר לא מקבל את הטענה של רכבת ישראל לפיה תמיד נעשו עבודות בשבת, "מה אכפת לי מה הם אומרים. מדינת ישראל היא מדינה יהודית, אנחנו צריכים ביום השבת לנוח. מי שרוצה לעבוד פה בשבת שאלוקים יסלח לו, זאת זכותו אבל אנחנו כמדינה לא נפעל בשבת. אדם פרטי שיעשה מה שהוא רוצה. מדינה יהודית לא עובדת בשבת אלא אם כן מדובר בפיקוח נפש".

זוהר מתייחס לשיבושי התנועה והפגיעה בחיילים שמתקשים להגיע לבסיסי צה"ל, "הרכבת מפעילה סנקציות ומנסים לכופף את הממשלה. רכבת ישראל נוגעת לנו בנקודות הכי רגישות אבל אנחנו ננצח אותם. רכבת ישראל צריכה להבין שהיא תפסיד במאבק הזה כי הממשלה חזקה יותר גם מחברת רכבת ישראל . כל הדירקטורים כולל יו"ר ומנכ"ל הרכבת צריכים להסתכל טוב טוב במראה כי לא בטוח שהם יישארו שם בתפקידם. אם הם חושבים שהם גיבורים בסדר גמור אבל מדיניות הממשלה היא שקובעת".

לסיום אומר זוהר, "אני לא רואה סכנה לממשלה, אני יודע שבעבר הממשלה נפלה על נושא השבת אבל אני מקווה שהפעם זה לא יקרה ואם זה יקרה שכולם יעשו חושבים לגבי השבת. אני מקווה ומאמין שהשר כץ ימצא את הדרך כדי לפתור את הבעיות מול ראש הממשלה. כץ הוא שר התחבורה הטוב ביותר שהיה למדינת ישראל ופוליטיקאי לא רע. על דבר אחד לא מתפשרים לא מתפשרים על השבת שהיא יום מנוחה. נקודה".