לקבוע את עתידנו. עמי אילון
לקבוע את עתידנו. עמי אילוןפלאש 90

יוזמה חדשה מבית השמאל הקיצוני יוצאת הבוקר (שני) לדרך. במסגרת היוזמה, אשר שמה הוא "מחליטים ב-50", יושק קמפיין הדורש לקיים משאל עם על עתיד שטחי יו"ש במהלך שנת 2017.

תחת הסיסמה "הגיע הזמן להחליט!", תקדם היוזמה בשנה הקרובה קמפיין תקשורתי רחב היקף, שילווה בפעילויות שטח ובאירועים בכל רחבי הארץ.

מטרת הקמפיין תהיה להוביל את מה שמכנים היוזמים "מסע החתמה אזרחי", בדרישה מהכנסת לחוקק חוק שיורה על קיום משאל עם במהלך 2017, שנת היובל לשליטה הישראלית בשטחי יהודה ושומרון.

היוזמה היא פרי שיתוף פעולה בין מספר ארגוני שמאל קיצוני דוגמת "שלום עכשיו" ו"עתיד כחול לבן", והצטרפו אליה בכירים לשעבר במערכת הפוליטית והביטחונית, אנשי רוח ותרבות, לצד פעילים חברתיים ואזרחים המזוהים כולם עם השמאל.

בין תומכי היוזמה שכבר חתמו על הדרישה: עמי אילון, עמרם מצנע, הרב מיכאל מלכיאור, אליק רון, גיורא ענבר, אבי בוסקילה, יולי תמיר, אופיר פז-פינס, גלעד שר, דניאל בן סימון, צלי רשף, נועה רוטמן, עוזי ברעם, אמילי מואטי, אורני פטרושקה, ריקי בליך, שאול אריאלי, ועוד.

הבוקר שלחו מובילי היוזמה מכתב רשמי לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הם דורשים את קידום רעיון משאל העם, וצירפו בקשה לקיים עמו פגישה. "הכרעה במשאל עם בשאלה הקריטית ביותר לעתיד ישראל, תהיה הצהרה כלפי העולם לאן פניה של ישראל, ותהווה הנחייה לממשלות ישראל הנבחרות לפעול כדי לממש את ההחלטה, ועד למימוש ההחלטה לנקוט מדיניות בכל התחומים כולל קביעת הגבול ואזורי ההתיישבות, בהתאם להכרעה שתיפול", נכתב במכתב לנתניהו.

במקביל, החלו פעילי השמאל השותפים ליוזמה במבצע תליית שלטים מול בתיהם של ראש הממשלה ושל כל ראשי המפלגות, במקביל לעליית הקמפיין בתקשורת המסורתית וברשתות החברתיות.

עמי אילון, מראשי 'עתיד כחול לבן', הסביר את מטרת היוזמה, "כל יום בו נמשכת אחיזתנו בשטחי יהודה ושומרון מקרב אותנו אל סופה של ישראל כמדינתו הדמוקרטית של העם היהודי. נתניהו רואה את האסון הקרב, אך אין לו אומץ לעשות מעשה. בהיעדר מנהיגות, זכותנו וחובתנו כאזרחים לקבוע את עתידנו. רק החלטה במשאל עם תתן ביטוי אמיתי לרצון הרוב ותאפשר המשך בניית המפעל הציוני ללא אלימות בינינו".

אבי בוסקילה, מנכ"ל "שלום עכשיו", הוסיף וציין, "מזה 50 שנים שמדינת ישראל בוחרת שלא להחליט בשאלת השטחים. חוסר ההכרעה הזה מסכן אותנו. אנחנו מתנהלים ללא גבולות ברורים ומוכרים ונקרעים כחברה בשאלה הקריטית ביותר לעתיד ישראל. זה לא יכול להימשך - הגיע הזמן להחליט, ואם הממשלה לא מסוגלת לעשות זאת, אנחנו הישראלים נראה לה את הדרך. בשנת ה-50 לשליטה בשטחים הולכים למשאל עם היסטורי בו יוכרע אחת ולתמיד הכיוון אליו תצעד ישראל ב-50 השנים הבאות: שתי מדינות או מדינה אחת".

צילום: מחליטים ב-50
צילום: מחליטים ב-50