משפט אזריה משפיע לרעה על חיילי צה"ל

פאנל מיוחד במרכז בגין בהשתתפות חברי הכנסת דיכטר, פרי ובר לב. "כולם מבינים שמשפטו של אזריה ייגמר בבג"ץ".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' באלול תשע"ו

במרכז מורשת בגין בירושלים נערכה הערב (שני) ההקרנה החגיגית של סרט התעודה ''חומות של שתיקה'', שיצר והפיק העיתונאי גדעון אלון מ''ישראל היום''.

הסרט מספק הצצה ייחודית לחדרים הסגורים של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת לאורך השנים, מעלה את סוגיית ההדלפות ממליאת הוועדה, תקציב הביטחון שמעורר מידי שנה מאבקים גדולים, הקרבות בין צה"ל לדרג הפוליטי במבצע צוק איתן ועוד.

בפאנל מיוחד שנערך הערב במרכז בגין התייחסו חברי הכנסת אבי דיכטר, יעקב פרי ועמר בר לב לפרשת החייל אלאור אזריה והשלכותיה על צה''ל.

ח"כ דיכטר, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, אמר כי התהליך המשפטי סביב אזריה ''זוהם על ידי אנשים רבים כולל פוליטיקאים, ולוקח זמן כדי לנקות את המוגלה. התהליך המשפטי נמשך הרבה מעל ומעבר וכולם מבינים שהסיפור יגמר בבג"ץ''.

באשר להשלכות של משפט אזריה אמר דיכטר כי "הסיפור גורם נזק גם לחברה, גם לצה''ל וגם לחייל עצמו ולעוד נזקים שאנחנו עדיין לא יודעים עליהם".

ח"כ יעקב פרי אמר כי ראשי מערכת הביטחון טעו כשמיהרו להגיב פומבית על הירי במחבל המנוטרל. ''ההסתערות התקשורתית הייתה מחול שדים שהצית להבה שהיום קשה להתנקות ממנה ולראות באמת את מערכת השיקולים של החייל, לשקול אותה או לשפוט אותה''.

לדבריו צה''ל היה צריך לחקור את הירי של אלאור אזריה אך לא בצורה הזאת. ''יכול להיות שזה יגמר בבג''ץ. תלוי מה תהיה הפסיקה ואני לא מקנא בהרכב בית הדין".

ח''כ עמר בר לב הזכיר כי ''אחרי כל פעולה מבצעית יש תחקיר וכל התחקיר אמור להיות סודי כדי שחיילים לא יצטרכו עו"ד לידם. על פי התחקיר החייל לא פעל נכון אבל זה לא אומר שהוא עבר עבירה פלילית.

"הציבור הרחב מבולבל ולכן כל אחד עם הרגשתו", הסביר בר לב, לשעבר מפקד סיירת מטכ''ל. ''היה מצופה מצה"ל ושר הביטחון והרמטכייל לומר את האמירה שלהם מה מצופה מהחייל. כל התהליך מהתחלה זוהם על ידי פוליטיקאים ונכנס למערבולת. משפט אלאור אזריה משפיע בצורה רעה מאוד על חיילי צה"ל".

שלושת חברי הכנסת התייחסו בפאנל גם לדבריו של אהוד ברק בחודש שעבר, ולפיהם ראש הממשלה נתניהו גרם באחרונה נזק ביטחוני לישראל בשל טעות בשיקול דעת. ברק, כזכור, אמר את הדברים אך סירב לפרט אודותם.

''התקשרתי לברק ואמרתי לו שאני אגיע אליו כדי לשמוע במה דברים אמורים", סיפר הערב דיכטר, יו"ר ועדת חוץ וביטחון. ''ברק אמר לי 'אני לא יכול לומר לך, רק לוועדת המשנה' (של ועדת חו"ב)''.

דיכטר העיד, ''אני לא מכיר מקרה שמישהו ביקש להופיע בפני הוועדה וסיבת הבקשה שלו נשארה אלומה. זה המינימום הנדרש ממני כדי לזמן את הוועדה. נשגב מבינתי מה הסיבה שברק לא אמר לי''.

ח''כ עמר בר לב אמר ''אני חושב אחרת. ועדת המשנה היא חסויה ואין הדלפות ולכן אם מישהו בכיר אומר שיש לו משהו חשוב לומר לועדה, אפשר וראוי להיפגש איתה. אני מבין את ברק, גם לי הוא לא סיפר ועדיין לא מאוחר להזמין אותו''.

ח''כ יעקב פרי אמר בפאנל כי ''אצל ברק תמיד צריך לשאול למה התכוון המשורר. אבל אם ראש ממשלה לשעבר אומר שיש לו מה לומר, אפשר לאפשר לו''.

דיכטר העיר כי ''הדבר הכי מסוכן שיכול לקרות לוועדת חוץ וביטחון - ששיקול פוליטי יוביל להזמנת האנשים לוועדה''.