מקווה
מקווה פלאש 90

בטקס שנערך היום (שלישי) בבית המועצה לישראל יפה בתל אביב, הסתיימה תחרות ״המקווה היפה בישראל״, תחרות שנערכה לראשונה לפני ארבע שנים ומתקיימת מידי שנה ביוזמת האגף למבני דת במשרד לשירותי דת.

בתחרות הייחודית סקרו נציגי המשרד לשירותי דת ונציגי המועצה לישראל יפה את המקוואות אשר ניגשו לתחרות וניקדו אותם על-פי קריטריונים של חזות המקווה, נוחות ובטיחות המבנה, ניקיון כללי, שירות כללי לרווחת הטובלות ובכלל זה- בדיקת הציוד הנלווה במקווה ואף יעילות וחיסכון בצריכת האנרגיה.

לתחרות נרשמו מעל 150 מקוואות נשים מכל רחבי הארץ. את טקס הסיום הנחתה אשת התקשורת עדן הראל.

המקוואות שקיבלו את הדירוג הגבוה ביותר בתחרות:

1. מקווה ברנע באשקלון
2. מקווה תמר בקרית גת
3. מקווה נופי הסלע במעלה אדומים
4. מקווה פקיעין בתל אביב
5. מקווה גבעת שלם בקדומים
6. מקווה לילנבלום בגדרה
7. המקווה בקיבוץ לביא
8. המקווה באלון שבות
9. המקווה בבני דקלים

בנוסף, זכו באות הצטיינות המקוואות בערים הוד השרון ובת ים בשל מעורבות וחדשנות בתחום המקוואות.

השר לשירותי דת דוד אזולאי אמר כי "התחרות היא צעד נוסף בשיפור שירותי הדת בישראל, וכהמשך ישיר לפעילותי יחד עם מנכ"ל המשרד להעלאת שכר הבלניות במקביל לתקצוב להקמת מקוואות חדשים ושיפוץ קיימים לרווחת הציבור, הבלניות היקרות שעושה מלאכתן גם בזמנים שקשה. אנו מעריכים את עבודתן. לכן פעלנו להעלות את שכר הבלניות.

"המקוואות של היום זה לא המקווה שהכרנו בעבר. בעזרת ה' נמשיך לקדש שם שמיים ולהרבות קידוש ה׳״.

האם השכולה מרים פרץ שעמדה בראש הוועדה שבחנה את המקווה אמרה בטקס ״בלניות יקרות, אתן המתנדבות בעם. אתן מקימות העם. בזכותכן בעבודה החשובה הזאת קם הדור הבא. בשבילי המקווה הוא מקום של תקווה. גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירע רע''.

לדברי ויצמן משיח, סמנכ"ל המועצה לישראל יפה, "תחרות המקוואות מגבירה את המודעות של ציבור הנשים הדתיות והחילוניות לפעילות וחושפת אותן למקוואות שמעניקים שירות ראוי, המקפיד על ניקיון ופרטיות. אנו בטוחים, כי גם המועצות הדתיות, שמפעילות את המקוואות, יאבקו על לבן של הטובלות ויפעלו לשיפור השירות לנשים".

"בשנים האחרונות אנו שוקדים על שיפוצם ובנייתם של מאות מקוואות חדשים וישנים אשר בסופו של תהליך עומדים על רמת פאר משמעותית", סיפרה דבורה אייפרמן, מנהלת אגף מבני דת במשרד לשירותי דת. "מטרת התחרות הינה לעודד את ההשקעה הרוחבית במצבת המקוואות בכל הן בנראות החיצונית והן התפעול השוטף תוך שמירה על ההיגיינה.

''אין ספק כי השירות במקוואות השתפר מאוד בשנים האחרונות", הוסיפה אייפרמן, "רמת המקוואות והשירות הניתן בהם הינם נושאים בעלי חשיבות עליונה במשרדינו, ולכן החלטנו ליזום מהלך אשר יביא לשיפור התנאים והשירות בכלל מקוואות.

''רק על ידי מודעות לחשיבות תחזוקת המקווה והשירות הניתן בהם נצליח לתת יותר ולאפשר לקיים את מצוות הטהרה על פי הדגשים החשובים לכל אחת – הן מבחינה הלכתית והן מבחינת נוחות סביבתית ותודעת שירות", הסבירה.