רבה של חיפה הובא למנוחות - וידאו

רבה של חיפה הרב שאר ישוב הכהן מובא למנוחות בשעה זו. הרב דרוקמן: "הוא האחרון שלא רק גדל על תורת הרב זצ"ל, אלא על ברכיו ממש".

אלירן אהרון , ג' באלול תשע"ו | עודכן: 22:54

מסע ההלוויה של הרב אליהו יוסף שְׁאָר יָשׁוּב הכהן זצ''ל הגיע בצהריים (שני) מחיפה עיר מגוריו לישיבת מרכז הרב בירושלים, שם נשאו הספדים רבנים ואישי ציבור.

לאחר שהסתיימו ההספדים יצא מסע ההלוויה לחלקת הנביאים בהר הזיתים שם ייטמן הרב סמוך לאביו, הרב דוד הכהן, "הרב הנזיר".

"המנוח השפיע בתורתו רבות", ספד הראשון לציון הרב יצחק יוסף. ''הרב עסק בתורה במשך עשרות שנים. הוא היה יודע לפשר בין אבי לבין רבנים אחרים. הוא השפיע על כל רבני ארץ ישראל. יש עשרות דיינים שפותרים בעיות חמורות והכל בזכותו".

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, סיפר כי "הרב שאר ישוב הוא זה שקיים בפועל 'שופטים ושוטרים תתן לך'. הוא חי את ירושלים ומימש את המשמעות שלה, שזו עיר שמגדלת תורה ושלום - וזה היה הרב שאר ישוב - איש של תורה ושלום".

הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב, אמר כי הרב שאר ישוב "היה שריד לדור דעה. מאחרוני אלה שישבו על ברכיו של הרב זצ"ל, שדמות דיוקנו של אביו היתה מוטבעת בו. הוא ראה את חורבן העיר העתיקה וזכה גם לראות בבניינה".

"כמה חייבים לך הרב שאר ישוב על התורה שנתגדלה בזכותך? כמה חבים לך על עולם דיינות מפואר שהקמת?", הוסיף הרב שפירא.

הרב אליהו בקשי דורון, לשעבר הרב הראשי לישראל ורבה הראשי של חיפה, אמר בהלוויה "צר לי עליך הרב שאר ישוב. 18 שנים היינו יחד. אמנם כל אחד עם הדעות שלו היה רחוק מהשני - אבל היינו שבת אחים גם יחד".טוען....

רבה הראשי של ירושלים, הרב שלמה עמאר, ספד בהלוויה "אנחנו עוד נרגיש את החיסרון. כבר הרגשנו בחסרונו בשנתיים האחרונות בכינוס הרבנים שהקים - של רבני 'אריאל'. האהבה שאהבו אותו כל רבני ישראל היתה דבר נדיר".

"היינו בכל מיני כנסים של ראשי דתות והכבוד שלו היה ניכר ונכבד מעל כולם - והיה משובח בפי כולם ממש. הסבלנות והמתינות שלו ראויות להילמד אצל כל חכם ורב בישראל. הוותרנות שלו - הוא היה מחפש תמיד את הדרך הנוחה והיה עושה זאת בעדינות ובשפלות דרך", סיפר הרב עמאר.

ראש מרכז ישיבות בני עקיבא הרב חיים דרוקמן הזכיר לנוכחים כי "הרב שאר ישוב הוא האחרון שראה את הרב קוק זצ"ל בחיים. הוא האחרון שלא רק גדל על תורת הרב זצ"ל, אלא על ברכיו ממש".

"היה רב ציוני דתי מובהק. כולו ממלכתי, כולו מזדהה עם מדינת ישראל, עם צבאה, עם התקופה בה אנחנו חיים. כך הוא היה חי. בתורה זו הוא היה מאיר וידע לקרב", סיפר.

שר החינוך נפתלי בנט אמר כי "דרך הרב שאר ישוב הבנו מה זו ציונות דתית. הרב תמיד האיר פנים. אי אפשר להפריד אותו מהרבנית נעמי - והם ראו כל יהודי באשר הוא. הוריי, שהגיעו לשכונה - מנותקים מהיהדות - והרב והרבנית היו הראשונים שדאגו שתהיה קבוצת לימוד ותפילה".

"עם ישראל היה בראש מעייניו, אבל גם ארץ ישראל. הרב תמיד דיבר בשקט ובמתינות. אני זוכר פעם אחת שהרב כעס והרים את קולו - וכולנו היינו בהלם. זה היה כשחילקו את ארץ ישראל. הוא כעס וראה בזה חטא של ממש. ויותר משכעס, הוא כאב", הוסיף השר בנט.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, אמר בהלוויה "ירושלים אבלה היום - בעת שאנו מלווים למנוחות ענק רוח ולוחם. אבן מאבניה של ירושלים. הרב שאר ישוב נולד בירושלים, גדל והתגדל בה.

''הוא היה איש מובהק של ספרא וסייפא. בעשרות השנים בהן היה רבה של חיפה - הוא לא חדל להיות איש ירושלים. למען ירושלים לא שקט - וכעת הוא שב לעפרה של ירושלים", דברי ברקת.

ראש עיריית חיפה יונה יהב ספד גם הוא לרב שאר ישוב הכהן ואמר כי ''בדמותו, בשלוותו, בנועם הליכותיו, בידענותו המופלגת - התאים לעיר חיפה ולאופיה המיוחד, ככפפה ליד.

''התאים לה ראש דת כזה, שידע להתהלך לא רק עם בני עמו על כל פלגיהם, אלא גם על אלא שאינם מבני עמו - וקיבל מהם הערכה יוצאת מגדר הרגיל".

"דמותו היא הסמל של העיר שלנו. דמותו הטביעה את החותם שלאורו אנחנו הולכים. הוא ידע להפוך את היהדות לדבר היפה ביותר שיוצר גשר בין אנשים", הוסיף יהב.

הרב שאר ישוב הכהן
צילום: קובי גדעון, פלאש 90