הפקודה רועננה בעקבות פעילות "צו 1"?

פקודה צבאית האוסרת על חיילי צה"ל להתלונן בפני גורמים מחוץ לצבא על עניינים הנוגעים לשירותם רועננה לאחרונה והופצה לחיילים.

ערוץ 7 , ג' באלול תשע"ו

הפקודה רועננה בעקבות פעילות "צו 1"?-ערוץ 7
חיילים דתיים. אילוסטרציה
צילום: Yaakov Naumi/Flash90

לעמותת "צו 1" שהוקמה לפני מספר שבועות במטרה לסייע לחיילים דתיים בהתמודדות מול גורמי הצבא נודע כי לאחרונה רועננה והופצה מחדש הוראת הפיקוד העליון האוסרת על חיילים לפנות לגורמים אזרחיים ולהתלונן על פגיעה בזכיותיהם.

נזכיר כי עמותת "צו 1" פנתה לחיילים בשירות צבאי ולהוריהם החשים כי זכויותיהן הדתיות נפגעו והמפקדים אינם מאפשרים להם לקיים אורח חיים דתי ומסורתי בבסיס.

מאז חשיפת העמותה הוצף המוקד המיוחד ודף הפייסבוק במאות פניות של חיילים, הורים ורבנים, והצטברו עשרות סיפורים ותלונות עם בקשה לעזרה.

היוזמה החדשה מטרידה מאוד את הדרג הבכיר בצבא, אשר יצא נגדה באופן ישיר בין היתר בתגובה שהוציא דובר צה"ל בנושא.

בנוסף, הוחלט בצה"ל ככל הנראה כי יש לרענן את פקודות הצבא בכל הקשור לפניות חיילים לגורמים אזרחיים ופרטיים. בפקודה נכתב במפורש כי חייל לא יפנה לשום גורם, כזה או אחר, אלא רק בפני מפקדו הישיר.

בעמותה משערים כי קיים קשר בין ריענון הפקודה לפעילות העמותה ומוסרים בתגובה, "הפחדה לא תעזור. צר לנו שבמקום לטפל בשורש הבעיה צה"ל בוחר בסתימת פיות החיילים. רענון הפקודות לא קרה גם כשעמותות שמאל קיצוני ראיינו חיילים בטלוויזיה סילפו את עדויותיהם וקראו לחרם על מדינת ישראל. צו אחד תמשיך לעקוב מקרוב אחר הנעשה בצבא בנושאי מסורת ישראל למרות הניסיונות להשתיק אותה".

לחץ בצמרת? הפקודה המרועננת
צילום: יח"צ