המשטרה: אסור להתפלל ברובע המוסלמי

בדיון בבית המשפט הצהיר נציג המשטרה כי תפילת יהודים ברובע המוסלמי ללא אישור המשטרה מהווה עבירה של "הפרת הסדר".

ידידיה בן אור , ג' באלול תשע"ו

הרובע המוסלמי. ארכיון
הרובע המוסלמי. ארכיון
צילום: יוני קמפינסקי

מזה מספר שבועות נעצרים שוב ושוב על ידי המשטרה נערים ונערות שהתפללו בסמוך לשערי הר הבית.

אולם בדיון שנערך אתמול (שני) בבית המשפט, התברר שלא מדובר ביוזמות מקומיות אלא בפרשנות חדשה של המשטרה לחוק, לפיה תפילת יהודים ברובע המוסלמי ללא אישור מהווה עבירה פלילית.

ארגון חוננו מדווח כי שלוש נערות נעצרו שלשום במהלך תפילה באזור שער האריות. הן נחקרו בחשד להפרת הסדר הציבורי ושוחררו במהלך הלילה בתנאי שיתייצבו למחרת לדיון בבקשת המשטרה להרחיקן לתקופות שונות מהעיר העתיקה.

במהלך הדיון ניסה עו"ד דוד הלוי, שייצג את הנערות מטעם הארגון, להבין איזו עבירה ביצעו הנערות בכך שהתפללו בעיר העתיקה, ונציגי המשטרה, סאפי סרחאן ופקד רואי אברהמי הסבירו כי עצם התפילה ברובע המוסלמי ובסמוך לשערי הר הבית ללא תיאום וקבלת אישור מהמשטרה מהווה עבירה של הפרת שלום הציבור.

"בכל המתחם של הרובע היהודי אפשר להתפלל, אבל ברגע שמגיעים ללא סמכות ומתפללים ברובע המוסלמי זה גורם להפרת הסדר. בתוך הרובע המוסלמי ובמבוא אסור להם להתפלל", אמר נציג המשטרה.

עו"ד הלוי ביקש לדעת היכן האיסור כתוב, אך נציג המשטרה הסביר כי מדובר בשיקול דעת של אנשי המשטרה שכן לדבריהם התפילה תגרום להפרת הסדר.

השופטת ייעל ייטב קיבלה באופן חלקי את בקשת המשטרה והרחיקה את הנערות ל-15 יום מתחומי הרובע המוסלמי, הר הבית ומרחק של 25 מטרים משעריו.

עו"ד דוד הלוי מסר בתגובה: "מדובר בהתנהלות בלתי חוקית של משטרת ישראל אשר במטרה לייצר "שקט תעשייתי" לעצמה בחרה ללא סמכות ומבלי שמרשותי ביצעו כל עבירה להביא להרחקתן תוך פגיעה חמורה בחופש התנועה שלהן ותוך ניצול לרעה של סמכויות המשטרה".

בארגון חוננו מציינים כי בחודש האחרון סייעו בארגון ל-35 יהודים שנעצרו בהר הבית ומבואותיו, מהם 27 שנעצרו במהלך תפילה או סבב שערים מחוץ להר. 16 מתוכם נדרשו להגיע לדיונים בבתי המשפט ויוצגו בידי עורכי הדין של הארגון בדיונים בעניין בקשות המשטרה להרחיקם מהאזור.