חורים בהחלטה. השרה שקד
חורים בהחלטה. השרה שקד צילום: תומר נויברג. פלאש 90

שרת המשפטים, איילת שקד, הודיעה כי משרד המשפטים החל לעבוד על הכנתו של הערעור שיוגש על החלטות בית הדין לעררים הפועל לפי חוק הכניסה לישראל. "בהחלטות יש יותר חורים מבגבינה שוויצרית", הסבירה שקד.

"בעשור האחרון מתמודדת מדינת ישראל עם גל של הגירה בלתי חוקית, וכעת שוהים בישראל למעלה מ-50000 מסתננים. עד היום הוגשו למשרד הפנים למעלה מ-7,000 בקשות למקלט של אריתראים, מרביתן על רקע עריקות והשתמטות משירות צבאי. פסק הדין יפתח מחדש את סכר המסתננים שהממשלה הצליחה לעצור, ויציף את ישראל באלפי מסתננים שיקבלו אישור חוקי לשהות כאן", מתריעה שקד.

השרה מפרטת שתי דוגמאות לכך שפסק הדין אינו מבוסס:

"הנחת יסוד מוטעת אחת היא שבקשות למקלט שעליהן חלה המדיניות הנ"ל אינן נבחנות באופן פרטני. אין זה נכון. תחת משרד הפנים פועלת ועדה המייעצת לשר הפנים בבקשות מקלט. מדובר בוועדה המורכבת מאנשי מקצוע שמגבשת המלצות לשר הפנים לאחר שכל בקשה נבחנת באופן פרטני, וככל שיש צורך מבקשת הוועדה השלמות. רק לאחר בחינה מעמיקה של הבקשה מגבשת הוועדה המלצה מנומקת המועברת לשר הפנים. המשמעות היא שאין מדובר בהחלטה גורפת לקבוצה של אנשים, וכל מקרה נבחן לפי נסיבותיו".

עוד הסבירה, "הנחת יסוד מוטעת נוספת היא כי לאחר שנים שבהן נקטה במדיניות מקלה לגבי בקשות מקלט של עריקים ומשתמטים מצבא אריתריאה, פרסמה ממשלת בריטניה בחודש שעבר, לאחר בדיקות מקיפות, הנחיות בעניין בקשות אלה. ההנחיות החדשות קובעות, כי עריקות או השתמטות, כשלעצמן, אינן עילת פליטות, בדיוק כשם שקובעת המדיניות הישראלית".