אובמה
אובמה Yonatan Sindel/Flash 90

ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן, אישר כי הנשיא אובמה מתכוון להשתמש בזכות הוטו שלו על מנת להטיל וטו על הצעת החוק שהעביר הקונגרס האמריקאי.

ההצעה נועדה לאפשר לניצולים ולבני משפחותיהם של קורבנות פיגועי 11 בספטמבר, לתבוע פיצויים מסעודיה על חלקה בתכנון וביצוע מתקפת הטרור. לפחות 15 מבין 19 חוטפי המטוסים היו בעלי אזרחות סעודית.

"לא קשה לדמיין מדינות אחרות משתמשות בחוק הזה כתירוץ על מנת לגרור דיפלומטים אמריקאים, אנשי שרותי הבטחון או אפילו חברות אמריקאיות, לבתי משפט ברחבי העולם. אני צופה כי הנשיא אובמה יטיל וטו על הצעת החוק הזו" אמר ארנסט בתדרוך לכתבים בבית הלבן.

הקונגרס האמריקאי העביר ביום שישי האחרון את הצעת החוק שאמורה לאפשר לבני משפחותיהם של כמעט 3000 קורבנות הפיגוע בבנייני התאומים בספטמבר 2001 לתבוע פיצויים מסעודיה.

חלק מבני המשפחות כבר הגישו תביעות בבתי משפט אמריקאים נגד משפחת המלוכה הסעודית וכן נגד ארגוני צדקה סעודיים, בטענה כי אלו תמכו כלכלית במבצעי הפיגועים ומימנו את פעולות הטרור, אולם מדינות זרות נהנות מחסינות מפני תביעות המוגשות בבתי משפט אמריקאים.

החוק החדש שהעביר הקונגרס קובע כי החסיון יוסר במידה ויוכח כי מדינה מסויימת אחראית לפחות באופן חלקי לפעולות טרור שגרמו למותם של אזרחים אמריקאים בשטח ארה"ב.

על פי החוקה האמריקאית, הנשיא אובמה יכול להטיל וטו על הצעת חוק בתוך 10 ימים, לפני שהיא תאושר סופית. עם זאת, חברי קונגרס שיזמו את הצעת החוק טוענים כי ישנו רוב של שני-שלישים בקונגרס האמריקאי שיתמכו בחוק החדש, מה שיאפשר לעקוף את הוטו הנשיאותי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו