רמי איגרא: לחץ על עזה

מה צריכה הממשלה לעשות כדי להביא לקבר ישראל את החיילים אורון שאול והדר גולדין?

נעמה בן-חיים , ה' באלול תשע"ו

רמי איגרא: לחץ על עזה-ערוץ 7
רמי איגרא
צילום: עצמי

אין לאיש ספק שיש להשיב את החללים לביתם ולאפשר לבני משפחותיהם וחבריהם להיות בקרבתם כשהם קבורים על אדמת המולדת.

ברור לכולם שמחד יש לנו חובה מוסרית למשפחות, ומאידך יש לנו חובה מוסרית למדינה ולאזרחיה.

אולם קיום החובה הראשונה היא לצערנו ובהכרח על חשבון השנייה. אם נענה לדרישות החמאס ונשחרר עשרות או מאות רוצחים בעבר או בפוטנציה, ניצור סכנה מיידית לאחרים כפי שהוכח בכל אחת מהעסקאות בעבר. לצערנו הסכנה במשוחררים הפכה למציאות מדממת.

היגיון פשוט וועדת שמגר מצביעים על כך שעלינו לחתוך באחת ובאופן כואב את המשוואה הקיימת ביחסינו עם הטרור, שבה חטיפה היא מהלך אסטרטגי שבסופו הטרור מקבל פרס בדמות שחרור אסיריו.

הכלים שנותרו בידינו הם רבים ומגוונים ונוגעים לאיכות חייהם של המנהיגים בעזה ובגדה. נזכור שמדינת ישראל היא עורק החיים והאוויר לנשימה בגדה וגם בעזה. אנחנו מספקים להם את האוכל, החשמל, המים ואפילו את דרכי הגישה. איני בטוח שצעדים בתחום הזה היו מכניעים את מנהיגי הטרור, אך קיום המשוואה הנוכחית מלמד אותם שבסוף ניכנע.

חיסול המשוואה וצעדים כנ"ל יביאו בהכרח את מנהיגי הטרור הנהנתנים ליתר רצון ונכונות.

הבעיה שלנו היא שהמנהיגות והממשלה הנוכחית בישראל עוסקת בפוליטיקה ובהצהרות פוליטיות ולא ממש בפתרונות. ברור לכולם שזה ממש לא הגיוני לנהל משא ומתן עם החמאס על החזרת הבנים, אך הם אינם מעזים לומר זאת ולפעול אלטרנטיבית. וכשיש כבר ליברמן אחד שאומר את האמת, הוא מיד נסוג בו מפחד האלקטורט.

אני בטוח שהאיש ששחרר את משעל ויאסין והקים בכך את החמאס ועזה של היום, ואשר חתם על עסקת שליט והביא בעקיפין לטרור ולהרוגים, ישחרר גם רוצחים נוספים ויביא את גופותיהם של גולדין ושאול הביתה. הוא פשוט מחכה לאיזו קטסטרופה פוליטית כמו המחאה החברתית, שבה תהיה הצדקה להשתמש בעסקת החזרת גיבורינו החללים ככלי פוליטי ציני ויקר.

רמי איגרא

לשעבר ראש חטיבת שבויים ונעדרים במוסד