ליאור אקרמן: פתרון מבצעי

מה צריכה הממשלה לעשות כדי להביא לקבר ישראל את החיילים אורון שאול והדר גולדין?

נעמה בן-חיים , ה' באלול תשע"ו

החזרת חיילי צה"ל לבתיהם ולמשפחותיהם, חיים או מתים, הוגדרה מאז ומתמיד כמשימה ערכית ראשונה במעלה בקרב מקבלי ההחלטות בדרג הפוליטי, בצה"ל ובשאר ארגוני הביטחון.

מדינת ישראל לא היססה מעולם להצהיר על חשיבות העניין בעיניה, גם כאשר ארגוני הטרור הבינו שמדובר בנקודת תורפה משמעותית בהוויה הישראלית. גם כיום, בצדק, פועלות בצה"ל, בשב"כ ובמוסד יחידות שתכליתן לאתר נעדרים ולהשיבם הביתה.

עם זאת, חשוב להבין כי מהצד השני ניצב ארגון טרור אסלאמי קיצוני שאינו בוחל בשום מהלך כדי לשרת את האינטרסים שלו. הניסיון מוכיח כי חמאס אינו מחליף גופות של חיילים בתמורה לגופות מחבלים. בהבינו את הרגישות והחשיבות שאנו מייחסים לעניין, מנסה החמאס לגבות את מלוא המחיר ולא להסכים להחזרת גופות, ובוודאי שבויים חיים, אלא תמורת שחרורם של מחבלים חיים בהיקף נרחב מבתי הכלא בישראל.

המשמעות היא כי אם ממשלת ישראל מתכוונת להשיב את גופות החיילים, עליה להסכים ולהיערך לשחרור מסיבי של מחבלים מבתי הכלא. מהלך שכזה יחזק את ההבנה של החמאס כי ישראל ניתנת ללחיצה ולכפיית שחרור מחבלים בתמורה לגופות חיילים. הדילמה מתעצמת שבעתיים תחת ההבנה שהציבור בישראל לא יסכים לשחרור שכזה, אשר ייצור משוואה בלתי סבירה במאבק מול חמאס.

בהיעדר פתרונות מיידים, נראה שהמענה הסביר ביותר הוא המענה המודיעיני. לא ברור לנו אם אמנם הגופות נמצאות ברשות חמאס. אבל גם אם כן, יש לנסות ולאסוף מודיעין על מקום הימצאן ולשקול מבצע צבאי.

המציאות מוכיחה כי בהיעדר התרחשות או התפתחות חריגה בנושא, אין צפי אמיתי לפתרון הבעיה בטווח הנראה לעין. בטווח הארוך, נצטרך להתבסס על איסוף מודיעיני ועל תפיסת קלפי מיקוח אנושיים ובכירים של החמאס, כדי לתת מענה אפקטיבי לקראת משא ומתן וחילופי שבויים או גופות.

ליאור אקרמן

סגן ראש אגף לשעבר בשב"כ ומומחה למודיעין וטרור