סיורי סליחות ברחבי ישראל

סיורי סליחות המשלבים רגשות, נופים ואווירת קדושה ברחבי הארץ

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ו

חודש אלול ועשרת ימי תשובה הם כידוע ימי הסליחות, ימי ה"סליחות" הם ימים של חשבון הנפש לכל אחד ואחד, ימים של תיקון מעשינו בדברים שבין אדם למקום, בין אדם לחברה, בין אדם לחברו ובין אדם לבין עצמו.

בניגוד למה שנהוג לחשוב סיור סליחות לא חייב להתרחש בשעות החשיכה וגם לא בסמטאות אפילות.

דווקא ימים אלו הם זמן מצוין להתחבר למסורת היהודית בצורה חווייתית ולא מאיימת, ללמוד ולהכיר את החברה הדתית והחרדית באופן נטול ציניות וללא סטיגמות ולהפוך את סיור הסליחות התיירותי לסיור עוצמתי עם מסר רוחני.

"מדינת התורה בזעיר אנפין"– החלוץ החרדי

"מדינת התורה בזעיר אנפין" הוא כינויה של המועצה החרדית-חקלאית (היחידה בארץ) – מ.א נחל שורק.

מועצה זו הוקמה ע"י תנועת פא"י החרדית והיא כוללת בתוכה 7 יישובים חקלאיים כולם בעלי אופי דתי או חרדי.

מוזיאון החלוץ החרדי – חפץ חיים

אנו נתחיל את סיורנו בהיכרות עם ההיסטוריה הייחודית של המקום ושל תנועת החלוץ החרדי – מוזיאון החלוץ החרדי הוא מיני מוזיאון המספר את סיפורו של קיבוץ חפץ חיים, הקיבוץ החרדי הראשון שהוקם בא"י.

הקיבוץ הוקם ע"י תנועת פא"י בשנת 1944 על אדמת הקק"ל והקמתו סימנה את נקודת המפנה ביחסי חרדים- ציונים וציינה את התחלת שיתוף הפעולה בין שתי הקבוצות המנוגדות זו לזו.

במוזיאון ניתן לראות ולהתרשם מתמונות מחיי היום יום, כלים חקלאיים, סרטים ומכתבי של גדולי העם וגדולי הרבנים ולהתרשם מהקשיים הפיזיים והרוחניים שאיתם התמודדו חלוצים אלו .

שופרות וקרניים – החווה של חוה – חפץ חיים

במהלך השנה החווה של חוה משמשת כחוות חיות עם פעילויות מגוונות לילדים ולמשפחה. בתקופה זו רוב הסיורים המגיעים לחווה הם בהקשר אחר – היכרות עם בעלי הקרניים.

במפגש החוויתי עם חווה (הפנסיונרית החייכנית שהקימה ומנהלת את החווה) תוכלו להתרשם ממגוון רחב של קרניים – כשרות לשופר ושאינם כשרות.

נבחן סוגים שונים של שופרות וקרניים ונתנסה מתקיעה בשופר גולמי.

מדרשת הארץ ומצוותיה - חפץ חיים

מדרשת הארץ ומצוותיה הוקמה מתוך מטרה להנחיל לציבור את הלכות החקלאות והמצוות התלויות בארץ באופן ייחודי וחוויתי.

במדרשה ישנו דגם ענקי של המשכן וכליו – בהסבר מפורט ומעניין ניכנס למשכן, נבחן את כליו ונבין את המשמעות של רבים מהמשפטים והמילים שאח"כ נקרא בסליחות עצמם . לאחר שנסיים את הביקור במשכן נמשיך לתערוכת בתי כנסת מהעולם כולו – תערוכה ייחודית המשווה בין סגנונות שונים של בתי כנסת מסין, מרוקו, גרמניה ועוד וכדי לצאת באווירה טובה מאוד ניכנס לחדר הסדנא ונכין קטורת אישית ממיני בשמים שונים ומשונים.

טיול עששיות – סיורי הכפר – יסודות

אחרי שחווינו ולמדנו כל כך הרבה הגיע הזמן להיכנס לאווירה רוחנית של לפני סליחות , טיול העששיות עם דב זאת הדרך המדהימה ביותר לעשות זאת. סיור העששיות יוצא מהישוב יסודות – ישוב שיתופי חרדי לחלוטין ועד גדות נחל שורק.

את הסיור מנחה דב – חקלאי חרדי ובעל אישיות מרתקת. הסיור מלווה במנגינות ושירי נשמה ושירי ארץ ישראל כאשר במהלך הטיול שינם עצירות למדורה קצרה, שירה חרישית ובציבור והכל בתוך השקט המופתי של הטבע מסביבנו .. לא להאמין שאנחנו נמצאים חצי שעה מת"א.

סליחות -בית הכנסת בנצר חזני

לאחר תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף בשנת 2005 "הועתקו" שני יישובים – נצר חזני וגני טל, מגוש קטיף ישירות למ.א נחל שורק שם התקבלו בברכה .היישוב נצר חזני ובית הכנסת המרשים שבו הוקמו מחדש ומספרים באופן סימבולי על המטרה הנעלה של היישוב : לייצר אחדות מתוך כאב החורבן .להמשיך להיות מאוחדים – כל עם ישראל – למרות העקירה והכאב.

תל אביב

נמל תל אביב יקיים את קונצרט הסליחות מבית התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד. קונצרט הסליחות המסורתי יערך ביום ראשון ה- 9 באוקטובר בשעה 19:30 (בדק הצפוני סמוך לארגז החול), יומיים לפני ערב יום הכיפורים.

הקונצרט יערך תחת כיפת השמיים, לקראת שקיעה, כאירוע פתוח לקהל הרחב- דתיים וחילוניים, נשים וגברים, ילדים ומבוגרים. מדובר בחוויה מוסיקלית שהיא חלק ממסורת בת מאות שנים. שירת הסליחות היא מגוון של פיוטים ותפילות הנאמרים בחודש אלול ועשרת ימי תשובה.

בתוכנית האמנותית יכללו פיוטים ושירים מוכרים מתפילת הסליחות, כמו : "אדון הסליחות", "אל נורא עלילה", "עננו אבינו", "שמע קולי", "אדיר ונאור", ואחרים. בנוסף תבצע התזמורת שירים מוכרים, בעיבוד מיוחד, המותאם לימים אלה.

הכניסה לקהל הרחב חופשית על בסיס מקום פנוי.

טבריה

לראשונה מקיימת מידי יום שני, התאחדות המלונות בטבריה, סיורי סליחות שישלבו רגשות, נופים ואווירת קדושה בעיר טבריה בימים הנוראים.

מסלול:

התחלה בבית הכנסת: 'כיפות השל"ה הקדוש', בו מסופר סיפור המקום וניתן הסבר על מנהג 'התשליך' ומעמדם המטהר של מי הכנרת ע"פ ההלכה.

המשך הסיור בבית הכנסת של חסידי קרלין, ובו עמידה על ההבדלים בין הסליחות של יוצאי אשכנז, לבין יוצאי ספרד, הסיור עובר גם בבית הכנסת: 'עץ החיים' של רבי חיים אבולעפיה ובמקווה העתיק, שם נערכים פיוטי סליחות בנוסח טברייני, כפי שהתגבשו בהשפעת הקהילות השונות, שהתקבצו בעיר.

סיום הסיור הוא בבית הכנסת הסניור, שמהדהד בו זיכרון בתי הכנסת מימי בית שני, ושם מסופר סיפורו המיוחד של בית הכנסת, סיפור מייסדו וקורות המשפחה, המתחזקת אותו עד עצם היום הזה.

בתום הסיור מצטרפים לתפילת סליחות בקבר רבי מאיר בעל הנס, או בקבר הרמב"ם, החל משעות הלילה המאוחרות.

לדברי לימור פורטל, מנכ"לית התאחדות המלונות בטבריה, "בשנים האחרונות יש ביקוש אדיר לסיורי הסליחות, שהולך וגדל. אני מזמינה את אורחי בתי המלון ואת תושבי העיר להצטרף לסיורים, ולהכיר את העיר מקרוב ובצורה בלתי אמצעית".

הסיורים יצאו בשעה 21:00 בערב מהפארק הארכאולוגי, רח' הבנים (מול מלון לאונרדו פלאזה).

הסיורים ללא תשלום ומותנים בהרשמה מראש.

גליל המערבי - המסורת נמשכת.

מיזם אוצרות הגליל ממשיך במסורת סיורי הסליחות המומחזים בסמטאות עכו ופקיעין.

מיזם התיירות אוצרות הגליל מציע לקראת החג, שני סיורים חווייתיים מומחזים בין סמטאותיהן העתיקות ואפופות המסתורין של עכו ושל פקיעין.

הסיורים יעברו במקומות בהם העבר פוגש את ההווה, וישלבו מפגש מוחשי עם דמויות מההיסטוריה היהודית, במקום בו מתרחש מפגש בין מסורות ומנהגים של דתות שונות החיות יחדיו במרחב אחד.

סיור הסליחות בעכו:

סיור הסליחות בין החומות של עכו העתיקה, נערך בשיתוף עריית עכו, ומרכז סיור ולימוד גליל, מאיר בזרקור ייחודי את סיפורי המורשת של העם היהודי השזורים בעיר כבר אלפי שנים.

העיר, שהיוותה בתקופות ההיסטוריות מרכז חשוב לעמים רבים, טומנת בחובה אתרים וסיפורים המגלים את עכו כנקודת ציון בחייהן של דמויות חשובות בהיסטוריה היהודית כדוגמת: יונתן החשמונאי, הרמב"ן, ר' נחמן מברסלב, ר' חיים פרחי והרמח"ל, שבית הכנסת העתיק על שמו שוכן בעיר.

את הסיור המומחז נפתח בין חומות העיר העתיקה בלגימת מיץ רימונים סחוט.

במהלך הסיור יפגשו המשתתפים דמויות אשר חיו בעבר בעיר, שתהיינה פזורות ברחבי סמטאות העיר העתיקה, מה שיוסיף לחוויה האותנטית.

שיאו של הסיור כולל מופע פיוטי סליחות על ידי נגנים, אשר ינעימו בנגינה ובשירת פיוטי סליחות, תוך שהם מנגנים על כלי נגינה ייחודים, בבית הכנסת העתיק של הרמח"ל.

סיור הסליחות בפקיעין

הסיור בפקיעין הולך בעקבות סיפורה של מרגלית זינאתי, שומרת הגחלת בכפר העתיק.

הסיור יתחיל במערת ר' שמעון בר יוחאי, כאן, עפ"י המסורת, נמסר ספר הזוהר והתגלו סודות הקבלה. במערה נשמע את סיפור בריחתו של רשב"י מפני הרומאים והסתתרותו במערה, ונגלה מה הקשר בין ימי הסליחות לתורת הסוד.

משם נרד אל מעיין הכפר, נתחבר אל הפסיפס האנושי המיוחד, ונכיר את סיפור ההתיישבות המגוונת בפקיעין ואת תושבי הכפר, נשמע סיפורים על הדת הדרוזית המסתורית, ונתכבד במיץ טבעי ומרענן.

מהמעיין נמשיך לבית הכנסת העתיק, בו יתקיים מופע סליחות עם סיפורים מעוררים, ופיוטי סליחות מוכרים בליווי כלי נגינה.

שיאו של הסיור ייחתם במופע "פיסות של פקיעין" בהשתתפות מרגלית זינאתי: מופע ייחודי החודר ללב.

במופע, בהשתתפות מרגלית זינאתי והשחקן אוריאל רוזנבאום, מעלים חוויות ממרקם החיים של פלאחית גלילית השומרת על ההיסטוריה וחיה את ההווה. מפגש בו הדמיון והמציאות מטשטשים, שזור בשירים וסיפורים מרתקים. בסיום המופע ניתנת אפשרות לצופים לשאול את מרגלית שאלות על הדרך המיוחד בה בחרה לחיות. המופע מועלה בבית אבן עתיק וקסום - בית משפחת זינאתי.

טלפון למידע נוסף: 077-9964689 ובאתר אוצרות הגליל www.ozrothagalil.org.il

סליחות ברובע היהודי

מדריכי הרובע היהודי, המכירים את הרובע על פינותיו החבויות והסודיות, ילוו את המבקרים במסע מרתק על אבני הדרך העתיקות והמרגשות של העם היהודי בעיר העתיקה בירושלים בסיור שמתחיל בשער יפו, וממשיך אל בית כנסת החורבה המרשים והיפה ביותר בעולם, שם יוסבר מהי עוצמת התפילה ערב השנה החדשה. בהמשך יעלו המבקרים אל כיפת בית הכנסת, לתצפית עוצרת נשימה של 360 מעלות על ירושלים המרהיבה. הסיור ימשיך לעבר הרובע ההרודיאני, שם המטיילים יצפו בתגליות מדהימות בהם בתי הכוהנים העשירים, פסיפסים מיוחדים, כלי בית יוקרתיים, תחריט המנורה וגם המקוואות והמרחצאות בהם היו מטהרים את הגוף ואת הנפש. הסיור יימשך בפגישה עם פייטן ירושלמי, שיספר על חוויותיו מבתי הכנסת הגדולים של העיר, וילווה את משתתפי הסיור לחוויה לילית מרגשת על ידי פיוטי סליחות מרגשים של העדות השונות, בנעימות מלאות געגוע והתחדשות. לקראת סיום, יעברו המבקרים בגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון ממנו היו עולים המתפללים אל הר הבית ובו נמצאת כתובת מדהימה שמעלה שאלה – האם מכאן תקעו בשופרות יום הדין שנשמעו בכל ירושלים? נדמיין את ימי ההתחדשות והסליחות למרגלות המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. את הסיור נסיים באמירת סליחות בכותל המערבי עם המוני בית ישראל בתפילה לימים טובים ולהתחדשות.

רובע יהודי
צילום:יוסי זמיר

בנוסף, בתאריכים ז'-ח' בתשרי (9-10.10.16) החל מהשעה 21:00 ועד 00:30 יתקיימו סיורים נוספים בין סמטאות העיר העתיקה. סיורים אלו יתחילו במשכנות שאננים יעברו דרך גיא בן הינום, קבר דוד, שער צין, ארבעת בתי הכנסת, כיכר בית כנסת חורבה, בית כנסת הרמב"ן, בית מחסה, הקרדו, מנורת הזהב, תצפית על הר הבית ועל הכותל המערבי. הסיורים יסתיימו באמירת סליחות בחצות ברחבת הכותל המערבי. עלות הסיור 25 ₪ למשתתף.

מספר המקומות מוגבל, ההרשמה לסיורים היא מראש דרך אתר האינטרנט של החברה לפיתוח הרובע בכתובת www.rova-yehudi.org.il ,או במוקד התיירות בטלפון4987*

סליחות במלון ארקדיה במושבה

מלון ארקדיה במושבה ואגדת עין כרם מזמינים אתכם לסופ"ש סליחות קסום בירושלים.

רגע לפני בואה של השנה החדשה, יערוך מלון ארקדיה במושבה, בשיתוף אגדת עין כרם, סופ"ש סליחות ייחודי בירושלים הנעטפת בימים המיוחדים הללו בתחושה מהפנטת באוויר.

הסיור יתקיים ביום חמישי בשעה 22:00 ביציאה מהמלון ויעמוד בסימן סליחות, התרת נדרים והתעלות נפש - מסע לילי בעקבות מנהגי הסליחות. הטיול ייקח את האורחים אל סמטאות הרובע היהודי והעיר העתיקה, לתצפית מרהיבה על הר-הבית והר-הזיתים. את אמירת הסליחות ישמעו האורחים בכותל המערבי הגדוש במניינים רבים של קהילות מכל רחבי הארץ.

בשבת בבוקר, מוצע לאורחים לסיור רגלי מודרך במושבה היוונית והגרמנית וישמעו את סיפורו של הבניין בו שוכן מלון ארקדיה במושבה.

חוויה לילית מיוחדת במגדל דוד ובסמטאות הרובע היהודי

מנהגים היהודיים, מאכלים, התפילות והפיוטים בימי הסליחות ובחגי תשרי לאורך התקופות השונות בעיר.

הסיור יתחיל בתצפית עוצרת נשימה מראש מגדל פצאל שבמגדל דוד בה ניתן לראות את כל ירושלים. אל הקישלה, המבנה ששימש בעבר כבית מעצר ובחפירות ארכיאולוגיות התגלו בו עדויות מכל התקופות בירושלים.


אח"כ אל סמטאות הרובע היהודי על מקומה של מסורת אמירת הסליחות בימינו והרגשה מקרוב של אווירת חודש אלול בירושלים. הסיור יסתיים ברחבת הכותל המערבי בשעת אמירת הסליחות.

סיור מורשת וקולינאריה באווירת שוק: טעימות במחנה יהודה לקראת ראש השנה

רגע לפני תחילתה של השנה החדשה - חברת "יאללה באסטה" תמשיך במסורת ותוציא סיורים קולינאריים מיוחדים ומרתקים בשוק מחנה יהודה בירושלים ובשכונת נחלאות הסמוכה.

את הסיור, שמותאם לכל המשפחה - ילוו סיפורי מורשת מרתקים ומשעשעים מפיהם של הסוחרים המקומיים, והם יעניקו חוויה מקיפה על הנעשה בשוק מיום היווסדו.

הסיור יעבור גם בשכונת "נחלאות", שם יסופר בין היתר על התנורים ובורות המים העתיקים שעדיין קיימים בשכונה. בהמשך, יגיע הסיור גם לעץ התות המפורסם משירו של יוסי בנאי שעדיין מניב פירות.

הטעימות, שנבחרו בקפידה, יכללו את המיטב הקולינארי שיש לשוק מחנה יהודה להציע: מאפה גרוזיני עבודת יד, מאפי שמרים מתוקים, חומוס ופלאפל, טחינה, משקה בריאות מרענן, חלווה, תבלינים - וכמובן קינוח מתוק לסיום.


- מתי: יום שישי, 30/09 (מ-9:30 בבוקר עד 12:30)
- עלות: 119 ₪ למשתתף

- איך: לפרטים והרשמה - 055-6646684 / contact@yallabasta.co.il / www.yallabasta.co.il

סיור באווירת סליחות בעיר העתיקה והרובע היהודי בירושלים

הסיור יעבור בין בתי הכנסת אליהם באים להתפלל תושבי הרובע, קבר דוד והתצפית המשקיפה אל רחבת הכותל.

במהלך ימים אלו, בהם רבבות בני אדם שופכים את שיחם מול אבני הכותל, בסיור ברחבה עצמה יהיה ניתן לחוות את האווירה דרך המיניינים והפיוטים הנאמרים במקום במגוון הנוסחים. בנוסף, הסיור יעבור בין בתי הכנסת העתיקים שאליהם מגיעים אנשי הרובע להתפלל, שם יהיה ניתן בין היתר ללמוד על הסיפור המיוחד שעומד מאחורי בית הכנסת "אליהו הנביא", על הסיפור אודות תקומתו של בית הכנסת המפואר ביותר בירושלים שמיוחס לרבי יהודה החסיד ועוד.

כחלק בלתי נפרד מהסיור, במהלך ההליכה בסמטאות העיר העתיקה יתקיים דיון בין חברי קבוצת הסיור על מהות "הימים הנוראים".

- מתי: יום ד', 28/09; יום ה', 6/10; יום ב', 10/10 (מ-21:00 עד חצות)

- עלות: 79 ₪ למשתתף

- איך: לפרטים והרשמה - 055-6646684 / contact@yallabasta.co.il / www.yallabasta.co.il