שקד נגד פסיקת בג"ץ

שרת המשפטים איילת שקד מתחה גם היא ביקורת על הפסיקה והבהירה כי היא מתכוונת לפעול באמצעים העומדים לרשותה כדי לשנות אותה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ו

שקד נגד פסיקת בג"ץ     -ערוץ 7
"בית המשפט החליט לזלזל בממשלה". בתי שכונת נתיב האבות.
צילום: יהודה שפירא, דובר מועצת גוש עציון

שופטי בג"ץ הורו למדינה בשבוע שעבר להרוס בתוך כשנה וחצי 17 מבנים בשכונת נתיב האבות ביישוב אלעזר שבגוש עציון.

ההחלטה הפתיעה מאוד את התושבים, זאת מאחר שבמהלך החודשים האחרונים נעשו מאמצים גדולים להגיע למתווה מוסכם בעניין השכונה.

על פי המתווה שהוצג לבג"ץ, אמורה הייתה המדינה להרוס שבעה מבנים בשכונה, שניים בתוך כארבעה חודשים ועוד חמישה בתוך כשנה וחצי. על פי המתווה אמורה הייתה המדינה לפתוח בהליך של רישום ראשון של הקרקעות שעליהן בנויה השכונה על שמה. ההליך אמור היה לאפשר בהמשך את הסדרת יתר עשרת הבתים בשכונה. אולם שופטי בג"ץ דחו את המתווה, וקבעו כי כל 17 המבנים שבמקום ייהרסו בתוך כשנה וחצי.

בפסק הדין טענו השופטים כי לא ברור מדוע סבורה המדינה שהליך של "רישום ראשון" יניב תוצאה שונה מהליך ההכרזה על הקרקע כאדמות מדינה, שנכשל. השופטים הוסיפו וציינו כי המדינה לא סיפקה מידע מלא על כוונותיה, ואף לא הסכימה להציג לוח זמנים ברור להסדרת השכונה ולפחות להסדרת מעמד הקרקע.

ההחלטה על הרס השכונה עוררה תגובות זועמות בימין הפוליטי. שר החקלאות אורי אריאל מסר בעקבות פסיקת בג"ץ: ״החלטת שופטי בג"ץ תמוהה מאוד בעיניי, כי דווקא בנתיב האבות הגענו לפתרון מוסכם שקיבל גיבוי של המדינה". השר אריאל מתח ביקורת על קביעת השופטים לפיה הממשלה כדרג מדיני איננה בעלת מעמד מיוחד בדיון בעתירה. "בדמוקרטיה מתוקנת הפרלמנט הוא הריבון והממשלה היא שקובעת את המדיניות, ולכן יש לחוקק בהקדם האפשרי את חוק ההסדרה".

שרת המשפטים איילת שקד מתחה גם היא ביקורת על הפסיקה והבהירה כי היא מתכוונת לפעול באמצעים העומדים לרשותה כדי לשנות אותה. "בשנה וחצי האחרונות, משרד הביטחון ומשרד המשפטים פועלים להסדרת ההתיישבות היכן שהדבר ניתן, והמדינה קבעה שבנתיב האבות הדבר ניתן", אמרה שקד. "פסיקת בג"ץ הגיעה לאחר שינוי אופי התשובה של המדינה, נוכח שינוי המדיניות שהכתיב הדרג המדיני. כעת בית המשפט מבקש להעדיף את הפרוצדורה על פני המהות, תוך התעלמות מהמציאות המורכבת באזור זה. אפעל מול משרד הביטחון שיקצה את כל המשאבים הדרושים לצורך קידום הליך של רישום ראשון, שאמור לאפשר את הסדרת הבתים. הרישום הראשון יוכל להוות שינוי נסיבות ויאפשר למדינה להגיש בקשה לביטול הריסת הבתים".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, דוידי פרל, תקף גם הוא את ההחלטה ואמר כי "בית המשפט החליט לזלזל בממשלה, שהציגה בפניו מגוון רחב של פתרונות משפטיים שנבחנו ואושרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה".

"אני קורא לראש הממשלה לפעול באופן מיידי, לחוקק חוק שיגן על כבודה של הממשלה ועל התושבים שפעלו בתום לב ובעידודה של הממשלה", אמר פרל והוסיף כי "בג"ץ בחר בהרס, בפגיעה בתושבים ובכבוד הממשלה במקום להשתמש בפתרונות משפטיים טהורים הנהוגים בכל העולם, בלי שום סיבה אמיתית לא לקבלם ולממשם".