בשבע שאלות

סגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהן עונה על שאלות העיתון "בשבע"

תגיות: בשבע 710
, ה' באלול תשע"ו

בשבע שאלות                -ערוץ 7
הרב בן דהן
צילום: דניאל שטרית. פלאש 90

מהי ההנחיה החדשה שהוצאת?

"ההנחיה קובעת כי פינוי מבנים יבילים בלתי חוקיים בנוהל פלישה טרייה, יובא לאישור לפני ביצוע. הנוהל הקיים כיום נקבע בתקופתו של יעלון ולפיו ניתן לפנות מבנים יבילים בלתי חוקיים ללא אישור הדרג המדיני תוך 60 יום".

מדוע החלטת להוציא אותה?

"הוצאתי את ההנחיה לאחר שהתברר לי בימים האחרונים כי נעשו פינויים של מבנים יבילים בלי שהדבר נבחן על ידי גורם מדיני, כמו שמקובל לגבי מבני קבע".

מה צפוי להשתנות בשטח?

"כל פינוי של מבנה יביל יובא לדיון בוועדה שחברים בה כל הגורמים הרלוונטיים, בדומה למצב בנושא מבני קבע. ההבדל הוא שדיון במבנה יביל יתקיים תוך 48 שעות מהפנייה של המינהל בעוד שדיון על מבני קבע מתקיים פעם בחודש".

יש לך גיבוי משר הביטחון להנחיה?

"שר הביטחון מינה אותי להיות אחראי על הטיפול בבנייה יהודית בלתי חוקית, וההנחיה הזאת היא במסגרת האחראיות שהוטלה עליי".

מה דעתך על פסיקת בג"ץ בסוגיית נתיב האבות?

"אני חושב שהפסיקה הזאת היא טעות, חבל מאוד שבג"ץ לא קיבל את המתווה שגובש על ידי ועדת ההסדרה ואושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה. מתווה שהיה יכול לפתור את 'בעיית נתיב האבות' בלי לראות מחזות של הריסת בתים".

כיצד הכרת את הרב שאר ישוב כהן זצ"ל?

"הרב שאר ישוב זצ"ל היה מקורב מאוד לרב אליהו זצ"ל. כראש אבות בתי הדין בחיפה הוא מצא פתרונות לסוגיות קשות של עגונות ומסורבות גט. הוא שילב בהצטיינות את שני תפקידיו כרב עיר וכראש אבות בתי הדין, ועשה זאת ברצינות ובמסירות".

ספר לנו על דמותו.

"הרב שאר ישוב הוא זה שלמעשה הקים את עולה של תורה בחיפה. היה איש חסד גדול ולעולם לא השיב ריקם כל מי שפנה אליו לעזרה. כמו רבו הרב קוק זצ"ל, היה איש של חיבורים שידע לקרב כל אחד ולהיות חביב על הבריות. הוא היה מאחרוני תלמידי הרב קוק, וזה סמלי שהוא נפטר ביום שהרב קוק נפטר".