הכנס בוושיגנטון
הכנס בוושיגנטון צילום: יוסי מאי

המועצה האזורית שומרון ערכה השבוע כנס ראשון מסוגו למען השומרון ונגד ה-BDS בקונגרס האמריקאי בוושינגטון.

למעלה ממאה בני אדם השתתפו בכנס שנערך במטרה להסביר מדוע מדוע פעילות ה-BDS היא אנטישמית, אבסורדית, פוגעת במדינת ישראל ולא מועילה.

בפאנל שהתקיים בכנס השתתפו גם חברי קונגרס וכן צעיר פלסטיני משכם שטען כי פעולות החרם פוגעות בעיקר בפלסטינים הנהנים מהכלכלה המשותפת עם ההתיישבות ביו"ש.

קיום הכנס התאפשר לאחר כשנתיים של פעילות דיפלומטית שקטה מאחורי הקלעים של יחידת קשרי החוץ במועצה האזורית שומרון מול חברי קונגרס אשר הוזמנו לשומרון והשתכנעו שיהודה ושומרון אינם מכשול בדרך לשלום אלא אף הפתרון.

"זה אנטי יהודי ואנטי ישראלי, מספיק!"
עריכה: שמואל אדלמן

חבר הקונגרס דאג למבורן השווה את פעילות תנועת ה-BDS לפעילות הנאצים לפני עלייתם לשלטון. "הנאצים והיום גם תנועת ה-BDS החלו את פעולתם מחרם כלכלי. הרבה אנשים רצו להאמין שההיסטוריה הטרגית של האנטישמיות הסתיימה בסוף מלחמת העולם השנייה אבל למרבה הצער האנטישמיות מרימה שוב את ראשה המכוער בצורתו של ה-BDS.

"אני מעודד מהמחשבה שהיום בכנס הזה אנשים נפלאים עומדים יחד - נוצרים, יהודים ומוסלמים כדי לנסות לעמוד ביחד בניסיון לצמצם את המוטיבציה של האנטישמיות שהביטוי שלה היום מופיע בצורת תנועת ה-BDS", הוסיף למבורן.

בכנס נשאו דברים גם חברי הקונגרס פיט סשנז, אריק פולסן ולואי גומרט. חבר הקונגרס גומרט פנה בסיום דבריו לתנועת ה-BDS ואמר "אנחנו לא ניתן לכם להתקדם עם הדבר הזה יותר ממה שכבר עשיתם, זה מספיק. אנחנו נרדוף את ההשקעות שלכם ואנחנו נכה אתכם בכיס עד שתפסיקו את הפעילות האנטי ישראלית הזו.

''זה הזמן עבורנו לעלות על הרכבת של תנועת ה-BDS, אנחנו נרדוף אחרי החברות והמדינות שהן אנטי יהודיות ואנטי ישראליות. אנחנו צריכים לעמוד על שלנו". גומרט הביע תמיהה על מדיניות ישראל של ויתור על שטחי מולדת ואמר שמדובר באבסורד שיש להפסיק אותו.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר לאחר הכנס, "העלנו לסדר היום הציבורי והפוליטי בלב ליבה של ארה"ב את נושא המלחמה ב-BDS וגיוס חברי הקונגרס ומעגלים נוספים סביבם למלחמה זו שמאיימת על מדינת ישראל בכלל ועל יו"ש בפרט''.

לדבריו קולות התמיכה האמריקנים בשומרון ובמלחמה ב-BDS אינם מובנים מאליהם. ''שמחתי לשמוע מחברי הקונגרס כי גם הם סבורים שתנועת ה-BDS היא תנועה אנטישמית וכי יש בכוונתם לפעול למיגורה באופן החריף ביותר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו