הגן ארכיאולוגי הגדול בארץ - בקריה

התצוגה בגן, מראה עשרות פרטים מערים מרכזיות בעולם העתיק, אחד מהם הוא אבן מאבני הכותל שמשקלה כ-6 טון.

ערוץ 7 , ט' באלול תשע"ו

הגן הארכיאולוגי בקריה
הגן הארכיאולוגי בקריה
צילום: יולי שוורץ

הגן הארכיאולוגי הגדול ביותר שהוקם ביוזמה משותפת של רשות העתיקות בישראל, משרד ירושלים ומורשת וצבא ההגנה לישראל, נחנך הערב (שני) בבסיס הקריה בת"א.

בטקס חנוכת הגן השתתפו הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, מנהל רשות העתיקות ישראל חסון, המשנה למנכ"ל משרד הביטחון תא"ל במיל. רוני מורנו, ובכירים בצה"ל וברשות העתיקות.

מנהל הרשות, ישראל חסון אמר כי "רשות העתיקות מבקשת לקרב את החיילים - דור העתיד שלנו, אל עברם. התצוגה, שהקמנו במוקד ההתרחשות של הצבא, מביאה לחיי היום יום של עשרות אלפי החיילים והמבקרים במקום, תזכורת שמתפרסת על אלפי שנות היסטוריה, לכך שאנחנו חלק משרשרת חיים מפוארת".

"הקמת התצוגה נעשית במסגרת מדיניות הרשות לקירוב הציבור למורשת, אם בהקמת תצוגות במרחבים ציבוריים, ואם בהשתתפות של חיילים, תלמידי מכינות קדם צבאיות ובני נוער בחפירות ארכיאולוגיות", הוסיף חסון.

השר לענייני ירושלים ומורשת, זאב אלקין ציין כי "חשיבות הימצאותה של המורשת שלנו בלב בסיס הקריה בתל אביב, בו עוברים כל קציניו הבכירים של צה"ל, מהווה נדבך נוסף בחוסן הלאומי, הנובע מהכרת המורשת שלנו ומההבנה העמוקה של כל חייל וקצין, שעתידנו נסמך על עברנו ומורשתנו כאן בארץ ישראל."

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה כי "ההחלטה לחנוך גן ארכיאולוגי דווקא בקריה במטה הכללי של צה"ל מעבירה קודם כל מסר ערכי חשוב. הכרת ההסטוריה של עם ישראל חשובה לבניית דמותו של החייל, היודע את עברו מבין את אתגרי ההווה ונכון תמיד להבטיח את עתיד עמו למען הדורות הבאים".

איילת גרובר, אוצרת התצוגה מטעם רשות העתיקות סיכמה כי "במקום שוקק כמו בסיס הקריה, שנמצא בלב העיר ללא הפסקה - מרכז הכלכלה, התרבות והאמנות בישראל, התבקש שנקים תצוגה ארכיאולוגית שתעסוק במקום של העיר בתרבות האנושית - ובהתפתחות המרחב העירוני".

לדבריה, "התצוגה מציגה את סיפור הערים העתיקות בארץ ישראל, שהקדומות שבהן נוסדו לפני כ-5,000 שנה - וחלקן מתקיימות גם היום. הצגה של אבנים שהגיעו מהאדמה, ואוחזות בתוכן זיכרון, היסטוריה ותרבות, דווקא במקום שבו מתקיימת אדריכלות עכשווית במלוא עוצמתה, יוצרת - לדעתי, שיח מעורר מחשבה בין העבר, ההווה והעתיד".