עמוס גלעד
עמוס גלעדצילום: מישל אמזלג

אלוף (מיל') עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון אומר כי חיזבאללה הוא האיום המרכזי כיום על מדינת ישראל.

"אמנם האיום הצבאי של חיזבאללה אינו מופעל בגלל ההרתעה הישראלית, אך מבחינת היכולת, יש לזכור כי לחיזבאללה למעלה מ-100 אלף רקטות. בגליל נשמר השקט, משום שמבחינת חיזבאללה המחיר עולה על התועלת, אך אסור להירדם בשמירה ואנחנו לא נרדמים", אמר גלעד בכנס הבינלאומי של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה.

לדבריו, "סוריה אינה קיימת יותר למעשה והשם הוא טכני בלבד. החדשות הטובות בגזרה הזו היא שמלבד זליגות, ההרתעה שלנו עובדת ורמת הגולן שלנו שקטה ויציבה. השגנו זאת על ידי הרתעה, מערכות קשרים ושורת אמצעים ועוצמה".

"עלינו להיות ערניים לכך שארגון דוגמת דאע"ש אינו מהסס להשתמש בנשק כימי, אך עד כה מופעל רק נגד המשטר הסורי. בעימות ביניהם הנשק הכימי הפך למעשה לנשק קונבנציונאלי, על אף שסוריה לכאורה ויתרה עליו", הוסיף גלעד.

הוא טוען גם כי מצבו של הארגון הקיצוני שמטיל את חיתתו על האיזור אינו טוב במיוחד. "המומנטום של דאע"ש נמצא בדעיכה, יש צניחה בגיוסים שלהם והסיכולים נגדם גוברים. כל שירותי המודיעין מאוחדים במלחמה נגדם ולכן, התוצאה בסך הכל - טובה".

"אני לא אומר שהסוף שלהם קרב, אבל הם מאבדים תנופה. באופן פרדוקסלי, הם מגבירים את הטרור האכזרי וממשיכים לנסות להתפשט לאזורים נוספים בעולם. אני לא רוצה להצטייר כאופטימי, אבל כשלגוף רצחני כזה אין בעלי ברית והוא ניצב לבדו מול מערכת שכזאת - הוא מפסיד".

הוא ביקש גם להתייחס לניסיונות להשליט משטרים דמוקרטיים במדינות הערביות השכנות לישראל. "דמוקרטיה מול יציבות במזה"ת. יציבות היא יעד אסטרטגי. זה נשמע שמרני ומיושן, אבל ניסיונות להשליט משטרים דמוקרטיים לא יצליחו במזה"ת ואני מציע לשמור על הקיים".