החתונה שסגרה יריבות הסטורית - פרשנות

השתתפות מנהיג הציבור הליטאי בחתונת גור אמש סגרה יריבות ממושכת בין שני הפלגים ששורשיה בסכסוך על גרעין השליטה ב'חינוך העצמאי'.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א באלול תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

לא לחינם שאגו אלפי חסידי גור בליל אמש בחתונת נכד האדמו"ר עת פסע מנהיג הציבור הליטאי בן ה-103 לתוככי אולם השמחה בירושלים.

בשני הפלגים ראו בהשתתפות הנדירה הזו מעין סגירת היריבות הממושכת ששררה בין שני הצדדים ב-8 השנים האחרונות.

בין שני הפלגים שררה מתיחות מאז פרשיית 'החינוך העצמאי'. מדובר בתרגיל שרקחו לפני 8 שנים מוטל'ה קרליץ, אחד מעסקניה הבולטים של 'דגל התורה', ויו"ר סיעת 'שלומי אמונים' באגודת ישראל מאיר פרוש, תרגיל שבסופו נושלה 'הסיעה המרכזית' באגודת ישראל - חסידות גור הנחשבת לדומיננטית מאד בסיעה החסידית - מגרעין השליטה של 'החינוך העצמאי'.

המהלך האמור גרם למתיחות רבה שהקרינה על בתי פטרוניהם הרוחניים של הפלג הגוראי באגודת ישראל ודגל התורה הליטאית, כשמדובר באדמו"ר מגור והרב שטיינמן שעד אותה תקופה קיימו מספר מסעות חיזוק משותפים מעבר לים.

הנקמה הגוראית לא איחרה מלבוא. בבחירות המקומיות שהתקיימו לאחר מכן ובה הציב מאיר פרוש מועמדותו בעירית ירושלים פעלו חסידי גור נגדו והצליחו להוביל לבחירת ניר ברקת שנבחר לראשונה לראשות עירית ירושלים, וזאת, למרות תמיכת הפלג הליטאי בפרוש.

גם פרוש לא שכח. לאחר הבחירות הכלליות שהתקיימו תקופה קצרה לאחר מכן, בהצבעה פנימית באגודת ישראל, סירב פרוש לתמוך במועמדותו של יעקב ליצמן לתפקיד יו"ר וועדת הכספים והוביל לבחירתו של משה גפני המכהן כיום זה קדנציה שנייה בתפקידו זה.

אמש בחתונה הגוראית, היתה 'סתימת הגולל' למתיחות האמורה, אם כי בשנים האחרונות בלאו הכי היא התרככה משמעותית.

בראש ובראשונה תרמה לכך העובדה שלמרות הברית האמיצה שנרשמה באותם ימים בין מאיר פרוש למשה גפני, במרוצת השנים החלה התקרבות בין ליצמן לגפני ובהמשך בין פרוש לליצמן. מה גם, שלמרות הדיל המכונן סביב תיק החינוך העצמאי, ההכרעה על גרעין השליטה, הלכה למעשה, הייתה רחוקה ממנו והלאה. תעיד על כך העובדה שבמשך תקופה ארוכה סירב מאיר פרוש לבצע את הסכם הרוטציה ולהכניס את יעקב אשר לכנסת, סירוב שנבע על רקע אי הסכמות סביב גרעין השליטה על החינוך העצמאי.

בשני הפלגים שבעי רצון מסגירת המעגל. ימים יגידו האם אכן מדובר בתור הזהב של היהדות החרדית.