עיר, דוד - ביקורת תערוכה

תערוכה חדשה מציגה ממצאים ממה שעשויה להיות עיר מתקופת דוד המלך בעמק האלה

יוסף ארנפלד , י"ב באלול תשע"ו

עיר, דוד - ביקורת תערוכה-ערוץ 7
העצמות שהתגלו הן של בעלי חיים כשרים בלבד. ממצאים מתוך התערוכה
צילום: עודד אנטמן

'בין דוד לגוליית – חידת קיאפה',

מוזיאון ארצות המקרא, ירושלים;

אוצר התערוכה: ד"ר יהודה קפלן

סיור תמים של סער גנור, פקח שמורות הטבע והגנים שהוא במקרה גם סטודנט לארכיאולוגיה, בחורבת קיאפה הממוקמת בעמק האלה ליד בית שמש (או ליתר דיוק: בין סוכו לעזקה המקראיות), הוביל את המרצה שלו, פרופ' יוסי גרפינקל, לחפירת האתר בין השנים 2007 ל‑2013 ולחשיפת עיר קטנה ומבוצרת מימי דוד המלך ובית ראשון.

כדי שלא תצטרכו לכתת את רגליכם עד לאתר ולסייר במקום תחת השמש הקופחת, מוזיאון ארצות המקרא בירושלים מארח תערוכה חדשה: 'בין דוד לגוליית – חידת קיאפה' – המשחזרת את העיר ומנסה לשפוך אור על תעלומת דייריה הקדומים. האם הם היו כנענים, פלישתים או נתיניו של דוד המלך?

התערוכה בנויה כשחזור העיר המקורית, ומשולבים בה שרידים אותנטיים שנתגלו בחפירות, הנתמכים בפסוקים מהתנ"ך המתארים את הווי החיים באותה תקופה. כך למשל מקבל שער העיר מקום נרחב (תרתי משמע), היות שהוא שימש כמקום מסחר ומפגש לסוחרים מאזורים שונים ומדתות ותרבויות שונות וגם כנקודת שליטה ביטחונית.

בשונה מאתרים ארכיאולוגיים אחרים, שמציגים תמונת מצב ברורה, במקרה דנן הממצאים שנתגלו בחפירות מצליחים רק לבלבל עוד יותר בנוגע לזהות תושבי המקום. מצד אחד נמצאו במקום לא מעט חדרי פולחן שונים, ומצד שני – העצמות שנמצאו הן רק של בעלי חיים כשרים.

חוקרים מסוימים קבעו שזו העיר שעריים בשל שני שערי הכניסה, אך לטענת חוקרים אחרים לא מדובר בקביעה מבוססת מספיק. מה שעוזר לבסס את הקביעה הזאת הוא דגם מקדש מפואר עשוי אבן מגולף בעיטורים אדריכליים שנמצא במקום, אותו אפשר לקשר לתיאור בית המקדש והארמון שבנה שלמה המלך בירושלים.

אם תהיתם על שם התערוכה, הרי שככל הנראה מדובר באתר השוכן בסמוך למקום שבו התרחש הקרב המפורסם בין נער רועים צעיר שכל ציודו קלע וחמישה חלוקי נחל, לענק אימתני מצויד בכלי נשק מהמשוכללים ביותר בתקופתו. למרות זאת, לא נמצא באתר כל ממצא המעיד על כך. בכל אופן, מדובר בתגלית חשובה שבעצם מקדימה את זמנם של ממצאים ארכיאולוגיים אחרים שנמצאו בתקופות מאוחרות הרבה יותר, ושופכת אור על תקופה קדומה שמעטים השרידים שנתגלו ממנה עד כה.

במהלך חול המועד סוכות צפויה העיר הקטנה לקום לתחייה עוד יותר, כששחקנים יסתובבו בה ויפעילו את המבקרים.