עו"ד אליעד שרגא: הכדור בידי הציבור

אישורי בנייה תמורת שוחד: מה ניתן לעשות כדי לצמצם את השחיתות בשלטון המקומי?

אליעד שרגא , י"ב באלול תשע"ו

עו"ד אליעד שרגא: הכדור בידי הציבור-ערוץ 7
עו"ד אליעד שרגא
צילום: עצמי

במציאות שבה לרבים מראשי הרשויות המקומיות במדינת ישראל יש קרוב משפחה בתחום הנדל"ן, וגורמי אכיפת החוק לא שמים עין על הצמיחה המטאורית של עסקיו מאז עלה אותו ראש עיר לשלטון;

במציאות שבה שחיתות בתחום התכנון והבנייה משתלמת כלכלית - שכן גם אם אדם נתפס, תוצאות השחיתות נותרות על כנן (כך בפרויקט הולילנד וכך בפרשה של חבר מועצת עיריית פתח תקווה דאז, עו"ד סיני גלבוע, שפעל להוספת זכויות בנייה לחברת דן תמורת יותר מ‑3 מיליון דולר, אך בהסדר טיעון נידון לקנס שולי של כ‑250,00 שקלים); במציאות שבה ראשי עיר חשודים ונאשמים בפלילים חוזרים ונבחרים על ידי התושבים - קשה מאוד לצמצם את השחיתות.

כדי לצמצם את השחיתות, צריך להגביר את השקיפות; צריך לשכלל את הכלי של הצהרות הון של נבחרי ציבור; צריך לחזק את שומרי הסף ובפרט מבקרי הפנים ברשויות המקומיות; צריך לייעל את הפיקוח של משרד הפנים ולהעמיד בראשו דמות שמשמשת דוגמה ומופת לתקינות ולא לשוחד ולשחיתות; מערכת אכיפת החוק צריכה להיות הרבה יותר נמרצת, יוזמת ונחושה בעבודתה; ובתי המשפט צריכים בפסיקותיהם להעביר מסר חד משמעי ומרתיע.

אבל אחרי ככלות הכול, הרשות המחוקקת יכולה לחוקק עוד חוקים; משרד הפנים יכול להגביר את הפיקוח; רשויות האכיפה יכולות לעשות את תפקידן נאמנה; ובתי המשפט יכולים להעלות את רמת הענישה וההרתעה. אך כל זה לא ימנע את השחיתות - אם הציבור לא ימאס בה, יפעל ויצביע נגדה.

כי במקום שהציבור לא סובלני כלפי לכלוך הרחובות נקיים ומקום שבו הציבור מלכלך ואדיש ללכלוך – הרחובות מלוכלכים. רק כאשר הציבור יגלה מעורבות אמיתית – לא יחשה למול שחיתות, לא יהיה סובלני כלפיה, ולא יצביע למועמדים מושחתים אלא ל"אנשי אמת שונאי בצע" - תופעת השחיתות ברשויות המקומיות תצטמצם פלאים.

עו"ד אליעד שרגא

יו"ר ומייסד התנועה למען איכות השלטון בישראל