זועבי לא לבד

מי אמר שחברי הכנסת לא עובדים קשה בפגרה? באסל גטאס מהרשימה המשותפת לא מתבטל לרגע. דעה

עדי ארבל , י"ב באלול תשע"ו

זועבי לא לבד            -ערוץ 7
ח''כ באסל גטאס
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כשנתן זך כתב את מילות השיר "איך זה שכוכב אחד מעז", הוא לא חשב על חבר הכנסת באסל גטאס מהרשימה המשותפת.

אז מה מביא אותי להזכיר את חבר הכנסת האלמוני יחסית בעיצומה של פגרת הכנסת? ומדוע בהקשר לירי שכזה?

התשובה לשאלה השנייה היא שכשהשמש נמצאת בשמיים, קשה לראות את הכוכבים. ולרשימה המשותפת יש שמש, הידועה גם כחנין זועבי. זועבי הפכה להיות מושא הביקורת העיקרי של חברי הכנסת היהודים נגד חברי הכנסת הערבים. אלא שבזמן שכל החצים מכוונים אליה, יכולים חברי כנסת אחרים לפעול כמעט בלא מפריע נגד מדינת ישראל ואזרחיה.

מה שמביא אותי לתשובה לשאלה הראשונה: גטאס הוא איש עתיר "זכויות", שלמרות מעלליו הרבים חומק פעם אחר פעם מהסרת חסינות והעמדה לדין בשל עבירות על החוק הישראלי: גטאס היה חבר הכנסת היחיד שעלה להר הבית מאז האיסור המפורש על חברי כנסת לעלות להר (ולמרות שהוא בכלל נוצרי); גטאס תומך באופן פעיל בחרם על מדינת ישראל (מה שלא מפריע לו לקבל ממנה משכורת); לא רק שגטאס סירב לגנות רצח אזרחים, הוא אפילו עומד בדקת דומייה לזכר רוצחי ישראלים; בנוסף לכך, גטאס השתתף במשט הומניטרי (עאלק) לעזה.

על פניו, אפשר היה להתייחס לגטאס כפרובוקטור לא מזיק. אבל האיש, בן דודו של עזמי בשארה אם כבר מדברים, ממש לא טמבל. יש לו תואר דוקטור בהנדסת סביבה מהטכניון והוא אף זכה במלגת פולברייט היוקרתית של הממשל האמריקני (שלמרבה האבסורד מיועדת "להכניס לניהול ענייני העולם קצת יותר ידע, קצת יותר היגיון וקצת יותר רחמים, ובכך להגדיל את הסיכוי שהאומות ילמדו סוף סוף לחיות בשלום ובידידות").

אז למה נזכרתי בו עכשיו? מתברר שבשבועות האחרונים גטאס גייס כספים בצפון אמריקה לטובת משט נשים שיצא מברצלונה לכיוון ישראל ביום רביעי (אתמול) וצפוי להגיע לרצועת עזה בשבועות הקרובים.

אני אמנם לא יודע מה מדינת ישראל עושה עם המידע הזה (אני יודע מה התקשורת ונבחרי הציבור שלנו עושים איתו: כלום). אבל אם הייתי ראש הממשלה או שר החוץ, הייתי מצייד בנתב"ג כל ישראלי שיוצא לספרד עם דגל גדול של קטלוניה ודף מידע שיספר איך ספרד מסרבת לתת לחבל ארץ זה עצמאות, למרות משאל העם שהתקיים שם רק לפני שנתיים.

הכותב הוא מנהל הפרויקטים של המכון לאסטרטגיה ציונית