בניגוד לפקודות

צה"ל מאלץ חיילים דתיים לשרת בגדוד המעורב קרקל

אבישי גרינצייג , י"ב באלול תשע"ו | עודכן: 15:08

בניגוד לפקודות        -ערוץ 7
"באתי להגן על המדינה, אולי עשיתי טעות". לוחמים ולוחמות בגדוד המעורב קרקל
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

צה"ל כופה על חיילים דתיים לשרת ביחידות לוחמות מעורבות בניגוד לרצונם ולפקודות השילוב הראוי.

בדיקת העיתון 'בשבע', בעקבות תלונה שהוגשה לעמותת 'צו אחד', מעלה כי חיילים דתיים גויסו בעל כורחם לגדוד קרקל שבו משרתים לוחמים ולוחמות כתף אל כתף. בקשות חוזרות ונשנות שלהם לעבור ליחידות לוחמות שיש בהן הפרדה מגדרית נענו בתגובה עיקשת של סירוב והתחמקות.

"השירות המעורב הורס אותו"

למוקד עמותת 'צו אחד' הגיע סיפורו של נועם (שם בדוי), חייל דתי שגויס לפני כחצי שנה לגדוד הלוחם קרקל, בניגוד לרצונו ולאורח חייו הדתי. לנועם היו כל הסיבות המוצדקות לבקש פטור משירות בצה"ל, או לפחות לקבל תפקיד קל ונוח ולחזור כל יום לביתו. אביו נפצע בתאונת עבודה, וכתוצאה מכך החל לסבול משלל בעיות רפואיות ואף נפשיות, עם 100 אחוזי נכות. אחיו הקטן אובחן כאוטיסט ואף הוא מוגדר כבעל 100 אחוזי נכות. מגיל צעיר נועם נאלץ לסייע לאמו בכלכלת הבית, ועבד לעתים בשלוש עבודות במקביל לצורך פרנסת אחיו ואחיותיו הקטנים.

עוד לפני הגיוס הוא קיבל שיבוץ לגדוד קרקל. בתחילה לא ידע שמדובר בגדוד מעורב. לאחר שנודע לו, הוא פנה שוב ושוב לשלישות וביקש לשנות את השיבוץ ליחידה נפרדת, כדי שיוכל להמשיך לשמור מצוות במהלך שירותו הקרבי. משפחתו אומרת ל'בשבע': "נועם למד בבתי ספר דתיים, הוא שומר שבת ומתפלל שלוש תפילות ביום. היה ברור לו שכאדם דתי שמקפיד לקיים מצוות, הוא לא ישרת ביחידה קרבית מעורבת עם נשים".

לדברי המשפחה, בצה"ל הבטיחו לנועם שאחרי הגיוס הוא יוכל להיפגש עם קצין מיון שיטפל בבקשתו לשרת ביחידה נפרדת. בפועל, קצין המיון אילץ אותו להתחיל טירונות בקרקל, והבטיח לו שאם אכן אורח חייו הדתי ייפגע כתוצאה מהשירות בגדוד, הוא יוכל לבקש לעבור ליחידה נפרדת.

נועם התחיל את הטירונות בקרקל, ומיד ביקש למלא טופס 55 המאפשר שיבוץ ביחידה אחרת. בקשותיו לעבור ליחידה נפרדת נעשו תכופות יותר ויותר, אך מפקדיו לא מיהרו למלא את בקשתו. המפקד אף דרש מנועם לגלח את זקנו פן ייכנס לכלא. בלית ברירה הוא הסכים לגלח את זקנו, בתקווה שאולי יתחשבו בו ויעבירוהו סוף סוף ליחידה נפרדת. המשפחה טוענת כי המג"ד אמר לנועם שהוא יועבר ליחידה נפרדת רק בעוד שלושה חודשים ובתנאי שיתנהג כראוי.

חברים ביחידה של נועם תיארו בשיחה עם העיתון 'בשבע' את נועם כשבר כלי, מיואש ומדוכא, לאחר שראה שתחנוניו ובכיותיו למפקדיו לא הועילו. שני לוחמים חילונים מהגדוד סיפרו: "השירות המעורב הורס אותו. הוא מאוד רוצה להתחזק. לנו זה לא מפריע, אבל בשביל נועם השילוב של בנים ובנות הוא סיוט".

לשאלת העיתון 'בשבע' האם ניתן לכפות חייל דתי לשרת ביחידת שדה מעורבת, השיבו בדובר צה"ל שניתן לכפות לכך רק דתיים לאומיים ולא חרדים.

אולם פקודת מטכ"ל "השילוב הראוי" קובעת בפירוש אחרת: "בכל יחידת לוחמה מעורבת, ייבנה מסלול ההכשרה והשירות כך שתינתן לחייל המבקש זאת מסיבות של אורח חיים דתי, אפשרות לשרת במסגרת מגדרית ברמת פלוגה". בגדוד קרקל, בניגוד ללשון הפקודה, כל הפלוגות מעורבות.

ח"כ יוגב: "תופעה חמורה"

בדובר צה"ל מכחישים מכל וכול את טענות החייל: "בצה"ל משרתים חיילים רבים מכלל החברה הישראלית ונעשים מאמצים על מנת להתאים את השירות לאוכלוסיות השונות. חיילים חרדים משרתים בהתאם לאורח חייהם החרדי ומשובצים ביחידות מגדריות. כל יתר המתגייסים משרתים על פי התאמתם, רצונם וצורכי הצבא, בין היתר בגדודים מעורבים, תוך שמירה על חוק השילוב הראוי. בקשתו של חייל המבקש לצאת מיחידתו מכל סיבה שהיא, תיבחן על ידי הגורמים הפיקודיים הרלוונטיים ותטופל בהתאם.

"באשר למקרה המתואר, טענות הכתב נבדקו לעומקן ונמצאו שגויות. החייל המוזכר הביע לכל אורך הכשרתו נכונות לשרת בגדוד ולא העלה טענות כי הוא מתקשה לשרת לצד לוחמות. לאחרונה, נפלט החייל מתפקיד לוחמה וניתנה לו האופציה לנסות לשוב למסלול לוחם בגדוד או להגיש בקשה לשינוי שיבוצו. במהלך בחינת בקשתו נפקד החייל מהבסיס והיא הושהתה עד לחזרתו".

עוד נמסר מדובר צה"ל שלא ידוע להם על אף חייל דתי נוסף שביקש לעבור ליחידה נפרדת מסיבות דתיות. אולם משיחות עם חיילים שונים בגדוד עולה תמונה מדאיגה. לוחם חילוני בגדוד מספר על חיילים דתיים נוספים שדרשו לעבור ליחידה נפרדת, אך בקשתם נדחתה. עוד הוא מספר שזכור לו שמהיום הראשון בטירונות נועם דרש שוב ושוב לעבור ליחידה נפרדת. לדבריו, הסיבה הייתה רוחנית.

יצחק (שם בדוי), חייל שהתחזק רוחנית עוד לפני שירותו הצבאי, מספר שהוא עצמו דרש לעבור ליחידה נפרדת אך סורב: "קיבלתי שיבוץ לגדוד קרקל, לא ידעתי שזה גדוד מעורב. אמרו לי רק שזהו גדוד לוחמה שמגן על גבולות המדינה בגבול מצרים. רק כשנכנסתי לגדוד, הבנתי שמדובר בשירות מעורב. אני לא מבין איך ראו אותי עם כיפה וציציות בחוץ, ובכל זאת שלחו אותי לקרקל, אפילו בלי לשאול לפני כן אם אין לי בעיה לשרת ביחידה מעורבת". גם יצחק חווה תסכולים רבים: "כל מפקד התנער מאחריות, טען שהנושא לא בסמכותו וגלגל את האחריות הלאה. אני כבר מיואש. רציתי להגן על המדינה, אבל אולי עשיתי טעות. זה אבסורד שצה"ל לא מגן על הזכויות הדתיות של חיילים שמגנים על המדינה".

גם דן (שם בדוי) ביקש מהמ"פ (שהוחלף לאחרונה) לעבור מקרקל לגדוד נפרד מסיבות דתיות, וכמו חבריו אף הוא סורב. דן אף נדרש לגלח את זקנו למרות שגידל אותו מסיבות דתיות. ערעור שדן הגיש נדחה בתשובה בעל פה וללא נימוק, בניגוד לפקודות.

ויש כבר חבר כנסת שמבטיח לשנות את המצב הקיים בגדודים המעורבים. בריאיון ל'בשבע' אמר אל"מ (במיל') ח"כ מוטי יוגב: "התופעה שבה מכריחים חיילים לשרת בגדוד מעורב כמו קרקל היא חמורה ביותר. חיילים רבים באו מרקע דתי ומסורתי ומעוניינים לשמור על המסורת גם בצה"ל. המציאות בגדודים המעורבים, בין באימונים, בין במד"סים ובין במצבים אחרים, מנוגדת לערכי הצניעות שלאורם עם ישראל התחנך, ומנוגדת לפקודות השילוב הראוי. חמור ביותר שצה"ל כופה ומחייב קצינים ונגדים לשרת במקומות אלו, ואף יותר חמור שצה"ל כופה זאת על חיילים צעירים. לא לגיטימית החלוקה בין חיילים חרדים שרשאים לסרב לשרת בגדודים אלו ובין חיילים דתיים ציוניים שכופים עליהם זאת. אפעל לשנות את המדיניות כבר בשיחותיי הקרובות עם הרמטכ"ל ועם ראש אכ"א".

מעמותת 'צו אחד' נמסר: "צה"ל בחוכמתו וברגישותו בנה מערכת פקודות על מנת שיישמרו זכויות החיילים שמעוניינים לשמור על מסורת ישראל ועל ההלכה. לצערנו, הפקודות במקרים רבים לא מיושמות בשטח. אנו עדים לכך בכל הקשור לפקודות הזקן, וכעת אנו מגלים שגם פקודות מטכ"ל העוסקות בשילוב הראוי נשחקו ואינן מיושמות בדרגי השטח. אנו נמשיך להתריע על פגיעה בזכויות החיילים, כדי לדרבן את המערכת לתקן את הליקויים, ועל ידי כך האמון של שומרי המסורת בצה"ל רק יעלה, וצה"ל ימשיך להיות הצבא של כולם".