עיריית ב"ש בקורס משותף עם ארגון שמאל

הקורס, שנועד לקדם את מערכת הבריאות בדרום, מתקיים בשיתוף 'רופאים לזכויות אדם', שפועל למען אוכלוסייה פלשתינית ונגד צה"ל

אפרת שטרן , י"ב באלול תשע"ו

עיריית ב"ש בקורס משותף עם ארגון שמאל-ערוץ 7
96% מפעילות הארגון מופנה לפלשתינים. הפגנה של 'רופאים לזכויות אדם'
צילום: בארי עומרי, מתוך ויקיפדיה

האם לגיטימי שעיריית באר שבע תשתף פעולה עם ארגון 'רופאים לזכויות אדם'?

מיד אחרי החגים תפתח העירייה קורס מיוחד ל"מקדמי שוויון וצדק בבריאות בדרום". מטרת הקורס להכשיר פעילים שיקדמו יחד מערכת בריאות שוויונית יותר, מקצועית ונגישה בדרום הארץ.

ברקע לקיום הקורס נמצאים הנתונים העגומים אודות מצב מערכת הבריאות בדרום, שם תוחלת החיים נמוכה בארבע שנים מאשר במרכז הארץ, חצי מכמות האחיות שיש במרכז, מספר מיטות האשפוז הנמוך בארץ ותורי המתנה ארוכים לרופאים.

בין השותפים להפעלת הקורס נמצא גם ארגון 'רופאים לזכויות אדם', שלפי רשות המיסים, 96 אחוזים מהיקף פעילותו נוגע לאוכלוסייה הפלשתינית ברצועת עזה וביהודה ושומרון. רק ארבעה אחוזים נוגעים לאזרחי ישראל - יהודים וערבים. מדובר בעמותה רשומה בישראל, שלפי פרסומיה הרשמיים מתנגדת למה שהיא מכנה ה"כיבוש" ופועלת לסיומו, ורואה בו מקור וסיבה להפרת זכויות אדם.

בתחילת השבוע פנה חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי לראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', בבקשה לבטל את שיתוף הפעולה עם הארגון. בכך הצטרף להתנגדותם של חלק מחברי מועצת העיר לקיום הקורס המשותף. בשיחה עם 'בשבע' אומר סמוטריץ' כי לא ייתכן שרשות מקומית תשתף פעולה עם ארגון שפועל למען אויבי המדינה: "לא ראוי שעירייה תשתף פעולה עם גוף שכלפי חוץ מציג את עצמו כמשהו מאוד לגיטימי ומתעסק בזכויות, ובפועל בזמן שתושבי העיר ישבו במקלטים והיו תחת איום של טילים, הגוף הזה הלך ועזר לאויב מעבר לקווים, נלחם בחיילים והכפיש אותם. זה מה שהגוף הזה עושה כל הזמן, אני חושב ששיתוף הפעולה הזה לא ראוי".

לדברי סמוטריץ', חלק גדול מפעילות 'רופאים לזכויות אדם' הוא נגד מדינת ישראל: "הם היו שותפים בהעברת מידע, כמובן שקרי, לדו"ח גולדסטון. הם מסתובבים בעולם ומוציאים את דיבתה של ישראל רעה ואת דיבתם של חיילי צה"ל ומפקדיו. הם שותפים לדה לגיטימציה ולתנועות החרם על מדינת ישראל. אם באמת הארגון הזה היה פועל לקידום זכויות אדם ורפואה בפריפריה - אז בסדר, אבל זה לא ארבעה אחוזים מהפעילות שלו".

חבר הכנסת סמוטריץ' אף טוען כי באמצעות שיתוף הפעולה עם עיריית באר שבע מנסה הארגון לגייס אנשים לשורותיו ולקבל לגיטימציה: "הארגון מנסה במסווה של פעילות לגיטימית לגייס פעילים ולייצר השפעה רחבה, והעירייה נותנת לדבר הזה חסות, ובעצם נותנת לו לגיטימציה וזו הבעיה. שלא יתחבאו מאחורי מטרות לגיטימיות, ויקבלו גושפנקא ולגיטימציה מעיריית באר שבע".

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה כי "העירייה לא מימנה בעבר, ואינה מתכוונת לעשות זאת גם בעתיד, פעילות של עמותות הפועלות נגד מדינת ישראל, מוסדותיה, וביניהם כמובן צה"ל. מדובר בקורס אקדמי בו שותפים מוסדות וארגונים ציבוריים רבים, הדן בנושא צמצום פערי הבריאות במדינה, כדי למנוע כל אפשרות של פגיעה בתושבי הדרום, שמקבלים כיום פחות שירותים אלה משאר האזרחים בארץ. יש להצטער על כך שישנם גורמים מסוימים הטועים ומטעים את ציבור. בזמן שטענות חסרות שחר נאמרות, עיריית באר שבע ממשיכה ותמשיך במרץ לקדם את נושא הבריאות בדרום, במטרה להעלות את חשיבות הנושא לצמצום אותם פערים לתודעת הציבור".

מארגון 'רופאים לזכויות אדם' נמסר בתגובה לטענותיו של ח"כ סמוטריץ': "ארגון רופאים לזכויות אדם פועל ליישום שוויוני של הזכות לבריאות עבור כלל תושבי ישראל. הקורס הוא חלק מפעילותנו בדרום, מזה למעלה מ‑10 שנים, המכוונת לסגירת הפערים הקשים בבריאות בין תושבי המרכז והפריפריה. שיתופי פעולה מהווים חלק מהותי ומבורך במאבק זה, שח"כ סמוטריץ' מוזמן להצטרף אליו".