שמחה גולדין יוצא לארצות הברית

שמחה גולדין, אביו של הדר הי"ד, יוצא לארה"ב במטרה להעלות לסדר היום הבינלאומי, ובפרט זה של האו"ם, את נושא החזרת גופות החיילים

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ב באלול תשע"ו

שמחה גולדין יוצא לארצות הברית-ערוץ 7
"האחריות היא על האו"ם, הדר נהרג בזמן הפסקת אש שהם ערבו לה". שמחה גולדין
צילום: עופר עמרם

שמחה ולאה גולדין נמצאים עמוק בהכנות כשאנחנו יושבים בביתם בתחילת השבוע הנוכחי.

יומיים מאוחר יותר הם קיימו מסיבת עיתונאים והמריאו לארצות הברית למסע עם כמה מטרות, שכולן מתאחדות סביב השבת גופת בנם הדר לידי ישראל משבי חמאס.

"אנחנו נוסעים לניו-יורק בשביל שלושה דברים", מסביר גולדין, "הראשון, תערוכה בבית הכנסת פארק אווניו שתימשך עד ינואר. מדובר בציורים של הדר ובתערוכה שהציגה כאן בארץ, בעין הוד, ברמת הגולן ובכפר סבא. אירוע נוסף הוא כנס של ארגון ה‑IAC שהזמין אותנו ובו נדבר על הדר".

אבל נראה שמרכז הנסיעה הוא הנושא השלישי. "במקביל יש שבוע שבו יהיה באו"ם מיצג של היצירות של הדר עם צילומים שלו כלוחם ועם מלל שמתאר מה שקרה. זה מיצג ששגריר ישראל באו"ם דני דנון הצליח לארגן. המסר הוא שהאו"ם אחראי להפסקת האש שבה הוא נהרג ונחטף, והוא צריך להיות אחראי להשבת גופתו לקבר ישראל. הדר נהרג בזמן הפסקת האש שלה ערבו האו"ם ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ואחר כך הם התנערו מזה. אנחנו מנסים להשיב את העניין הזה לסדר היום הבינלאומי, לסדר היום בארצות הברית בעזרת יהודי ארצות הברית, ולסדר היום של האו"ם".

עד היום הרגשתם שמקשיבים לכם באו"ם? הרי נועדתם עם נציגיו.

"הצלחנו לפגוש את באן קי-מון שביקר בישראל. הסברנו לו את האחריות של האו"ם למצב והוא הנהן. אשתי העבירה לידיו מכתב ובו בקשה שימנה שליח מיוחד כדי שיחפשו אחר גופותיהם של הדר ואורון. לפני כן ניסינו לפגוש את באן שלוש פעמים כשהיינו בחו"ל. בפעם האחרונה שהיינו שם, ארגנו לנו פגישה עם ראש המטה שלו והייתה שיחה טובה מאוד. גם המשלחת הישראלית פועלת ברצף בעניין הזה".

"עיקר המאמץ שלנו הוא באו"ם", מבהיר גולדין, "וכמובן שזה שראש הממשלה הזמין אותנו להיות איתו בזמן שהוא נושא את הנאום בעצרת האו"ם ולשבת בתוך האולם, זה חשוב מבחינתנו ולא מובן מאליו. זו פעילות שראויה למלוא ההערכה מבחינתנו".

ומה עם ג'ון קרי, יש לך ציפיות גם ממנו?

"קרי בתוך העניין, אי אפשר להתעלם מזה. במיוחד שמאז הוא ממשיך להסתובב בעולם וממשיך לעשות הפסקות אש. גם בסוריה הוא ניסה פעמיים. אם הוא היה מביא את הדר בחזרה, אולי מישהו היה מתייחס אליו בצורה יותר רצינית. נפגשנו בתחילת השנה עם השליח המיוחד של קרי למזרח התיכון והוא אמר שיפעל בנושא. בינתיים לא חלה התקדמות".

"הלחץ על חמאס – לא קיים"

לקראת הנסיעה, נפגשו בשבועות האחרונים הוריו של הדר הי"ד עם בכירים בשגרירויות הזרות בישראל בניסיון לרתום גם אותם להפעלת הלחץ על האו"ם. "הפגישות הן כדי לייצר איזושהי נכונות מצד המשלחות באו"ם לקבל אותנו, להקשיב לנו", מספר גולדין. "את הפגישות אנחנו מקיימים בסיוע משרד החוץ. לא הצלחנו אמנם ליצור קשר עם כל המדינות שרצינו, אבל ניסינו כל מה שיכולנו".

מה המסר העיקרי שאתם מעוניינים להעביר?

"יש כאן שני היבטים: אנחנו מרכזים מאמץ גם בארץ, כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות שיפעילו לחץ על חמאס שיחזיר את הדר ואורון. הלחץ הזה מבחינתנו קשור בכל מנופי הלחץ שהמדינה יכולה להפעיל על חמאס. בראש ובראשונה אסירי חמאס, שמקבלים תנאים יוצאים מן הכלל. ביקורי משפחות זה נושא חשוב מאוד, כי ברור שהדבר יכול להשפיע על חמאס".

"הנושא השני, שעולה מדי פעם ויורד, זה שחרור גופות המחבלים לקבורה. זה מאבק ארוך שלנו מול הממשלה - כבר כמעט שנה וחצי, מול השר לביטחון פנים, שרת המשפטים ומשרד הביטחון. הם לא יוצרים קשר בין הנושא של הדר ואורון לבין שחרור הגופות. השיח לא קשור בכלל לשני החללים שיש למדינת ישראל ומוחזקים בידי חמאס בעזה. את הנושא הזה מוכרחים להחזיר לסדר היום".

נושא נוסף, אחד המטרידים ביותר מבחינת גולדין, הוא ההסכם שנחתם מול טורקיה. "אנחנו היינו מאוד בעד ההסכם. עם זאת, ביקשנו שיתנו את הסעיף ההומניטרי שקשור לעזה, בהחזרת החללים לקבר ישראל. משום שלאורך כל הדרך הייתה לנו הבטחה מראש הממשלה שכל שדרוג של עזה יותנה בכך. אמרנו שבאופן כללי, כל הנושא של שיקום ושדרוג הרצועה, החל מהכנסת סחורות ובטון ומלט וכלה בשיפור התשתיות – מוכרח להיות מותנה בהחזרת החללים. זו התפיסה שבה יצאנו לדרך עם ראש הממשלה לפני שנתיים ואנחנו רוצים להחזיר אותה לסדר היום".

אתם מאוכזבים שבסופו של דבר זה לא נכלל בהסכם?

"זה לא סוד שיש לנו ביקורת ואכזבה מההנהגה בכל הנוגע להסכם שנחתם עם טורקיה. הביקורת והאכזבה כלל לא נוגעות לחתימה על ההסכם, אלא לעובדה שהחזרתם של הדר ואורון לא הייתה חלק ממנו. ההסכם הביא לכך שהעובדה שהלחץ על חמאס לא קיים – צפה ועולה בצורה בולטת ומשמעותית".

ובכל זאת נעניתם להזמנתו של ראש הממשלה להצטרף אליו ביום הנאום בעצרת הכללית של האו"ם.

"אנחנו כמשפחה פטריוטית יכולים לאבחן את ההבדל בין הפעילות שמדינת ישראל חייבת בה, לבין המדיניות שבתוך מדינת ישראל, שלא קשורה רק למשפחות גולדין ושאול אלא להיבט הלאומי - שמחזירים חיילים. צה"ל מחויב להחזיר כל חייל. יש את המצווה של החזרת חלל לקבר ישראל, והדברים האלה לא באו לידי ביטוי".

נתניהו יתייחס לנושא במהלך נאומו באו"ם?

"אני מניח שאם הוא מזמין אותנו אז הוא יתייחס. אנחנו נשב בתוך האולם, לצד המשלחת הישראלית. אני גם חושב שזה אינטרס לאומי ראשון במעלה, שראש הממשלה של מדינת ישראל יתייחס במוסד שערב להפסקת האש – לאי החזרת הבנים".

שותפות גורל, דרכים שונות

משפחת גולדין בחרה בקו פעולה שונה לגמרי מזה שנוקטת משפחתו של אורון שאול הי"ד. הקו של משפחת גולדין ממלכתי יותר, בעוד הקו של משפחת אורון, שהקימה מאהל מחאה מול משרד ראש הממשלה, לוחמני יותר. "יש לנו שותפות גורל עם משפחת שאול", מסביר גולדין, "המכנה המשותף הוא ששתי המשפחות רוצות שהילדים יחזרו. דרכי הפעולה שונות מאוד. לא ישבנו באוהל מול ראש הממשלה, לא ניסינו לעצור ביקורים של משפחות חמאס מול כלא נפחא".

מדוע בעצם?

"אני חושב שלעצור את ביקורי המשפחות זו עבודה של השר לביטחון הפנים ושל הקבינט ולא התפקיד של ההורים השכולים. לכן אנחנו פועלים בדרכים שונות, אנחנו לא מתואמים".

אבל הקשר הדוק מאוד.

"ביקרנו אותם בשבעה על אביו של אורון. אנחנו מדברים איתם כל הזמן. ישבתי עם הרצל שאול שבוע לפני שהוא נפטר כמה שעות בתל השומר. כתבתי עליו הספד שהוקרא בהלוויה. יש קשר גורל חזק מאוד בין המשפחות. עם זאת, שיטות הפעולה שונות לגמרי".

אחרי שנתיים של מאבק, אתה מאמין שעוד אפשר להביא לשחרור הגופות?

"אני חושב שזה אפשרי והממשלה הזאת או כל ממשלה אחרת יכולות לעשות את זה. מראש קיבלנו החלטה שהדר הוא נעדר וחלל וזו הדואליות שבמצב שלו. קיבלנו את ההחלטה מתוך מחשבה שאסור להשאיר את האויב עם ניצחון מוראלי בתוך המלחמה.

"קיבלנו את ההחלטה מתוך הבטחה שהייתה בתוך החדר, שערבו לנו לכך שהגופה תוחזר. היום אנחנו שנתיים אחר כך ומרגישים רע מאוד שזה לא התממש. אני חושב שאם הדרך שלנו תצליח זה ישנה את השיח והקשר בין עולם הערכים לעולם המצוות".

אתם יודעים האם משהו מתקדם בנושא? יש מגעים?

"אנחנו מקבלים עדכונים שבינתיים לא מתנהל שום דבר ממשי. קיים כמובן מתאם מטעם ראש הממשלה לנושא".

בזמן שהשורות האלה מודפסות, לאה ושמחה גולדין כבר אמורים להיות בארצות הברית. הם מבהירים שאחרי שנתיים ש"התבזבזו" כלשונם, עכשיו המיקוד יהיה בעיקר על גיוס דעת הקהל הבינלאומית. אחר כך, הם מבטיחים, יחזרו למסלול הפנימי של מאבק להפעלת לחץ מממשלת ישראל על חמאס בכל דרך אפשרית. שניהם בטוחים שהדבר אפשרי, ויביא בסופו של דבר לתוצאה המיוחלת – השבת גופות הבנים לקבר ישראל.