רוח גבית לחרם?

נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה של משרד הכלכלה מסרבת לפתוח בהליכים נגד ארגון שמאל קיצוני שמחרים את ישובי יו"ש.

ידידיה בן אור , ט"ו באלול תשע"ו

האתר המחרים
האתר המחרים
צילום מסך מאתר שתיל)

מדינת ישראל משקיעה בשנים האחרונות משאבים רבים במאבק בחרם על ישראל ועל עסקים מיהודה ושומרון. פעילויות הסברה, חוקים ואף צעדים משפטיים במטרה להביא לצמצום הקריאות לחרם על העסקים.

אולם מנגד, נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, זרוע של משרד הכלכלה, מסרבת לפתוח בהליכים נגד ארגון שמאל קיצוני שנטען כי הפלה עסקים מיהודה ושומרון.

לפני כשמונה חודשים פנה עו"ד אורי צפורי, ראש התא המשפטי בתנועת "דרך חיים", בתלונה לנציבות על ארגון השמאל הקיצוני שתי"ל. באתר ארגון שתי"ל קיים לוח דרושים ומחפשי עבודה, אך בארגון הבהירו כי מודעות הנוגעות למשרות מעבר לקו הירוק לא יפורסמו.

אולם בתשובה שהתקבלה לאחרונה, טוענים בנציבות כי לא קיימת אפלייה מצד שתי"ל, זאת ככל הנראה בשל כך שהאפליה מכוונת באופן כללי יותר כלפי עסקים מיהודה ושומרון ולא כלפי העובדים עצמם, ממש כפי שקוראים תומכי החרם על ישראל ואנשי הBDS.

לדברי ציפורי בנציבות מתעלמים מכך שמאחורי העסקים עומדים אנשים וכותבים כי "עמדתנו היא כי ההגבלה באתר אינה תורמת או גורמת לאפלייה בשוק העבודה בישראל...".

בנוסף, ציינו בנציבות כי לאור פנייתם הבהירו בשתי"ל כי הם מסירים את הכיתוב הסמוך ללוח הדרושים ותחת זאת הוסיפו כיתוב כי המודעות יפורסמו על פי קריטריונים השמורים עם הנהלת הארגון.

התשובה לא הניחה את דעתו של עו"ד צפורי שפנה לראש הממשלה בנימין נתניהו המכהן גם כשר הכלכלה, וכן לשרת המשפטים אילת שקד ולח"כ בצלאל סמוטריץ'. סמוטריץ' כבר ביקש הבהרות בנושא מהיועצת המשפטית של משרד הכלכלה.

לדברי עו"ד צפורי, הדבר דומה לחלוטין למגמה שמתנהלת במאבק ישראל נגד החרם. "מעבר לעובדה שמשפטית ניתוח זה של הנציבות נראה לנו מוטעה ומעוות, תשובה זו מקוממת ביותר. בשעה שמדינת ישראל נלחמת בכל העולם נגד תנועת ה BDS ,המבקשת להחרים עסקים מיו"ש, אצלנו כאן במדינת ישראל, ממש מתחת לאף, מוחרמים עסקים מיו"ש תחת חסותה של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, שהיא גוף ממשלתי", כתב עו"ד צפורי לנתניהו.

"לא למותר לציין כי המאבק המשפטי בתנועת ה BDS ברחבי העולם מתבסס, בין השאר, על חוקים מקומיים, המקבילים לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה וחוק איסור הפליה במוצרים ושירותים. תמוה בעיננו שדווקא במדינת ישראל מבקשת נציבות השוויון להעניק פרשנות מצמצמת לחוק כך שתאפשר החרמת עסקים, החרמה שפוגעת בפרנסתם של אנשים רבים, רק בשל מיקומם מעבר לקו הירוק".

משרד המשפטים השיב בנתיים כי הנושא הופנה לקבלת עמדתו של משרד הכלכלה.

"לצערינו נראה שהנציבות הממהרת לפעול כנגד תומכי 'עבודה עברית', חוששת להתעמת עם ארגוני שמאל קיצוני הפועלים לחרם על יהודה ושומרון, ובכך מכשירה את תנועת החרם העולמית נגד ישראל", אומר עו"ד צפורי. "אסור להשלים עם מצב בו רשות ממשלתית נותנת רוח גבית לאנשי החרם, ואנו מקווים כי שרת המשפטים וראש הממשלה ידרשו לסוגיה".