סערה באלקנה בשל הופעה של עברי לידר

שלט המפרסם את ההופעה המתוכננת הושחת ובני זוג הפיצו הודעה לכלל התושבים: "לא דרך לחנך את הילדים שלנו".

ערוץ 7 , ט"ו באלול תשע"ו

עברי לידר
עברי לידר
צילום: Miriam Alster/FLASh90

הזמר עברי לידר צפוי להופיע בחודש הבא בישוב אלקנה שבשומרון, אולם חלק מהתושבים ביישוב הדתי מתנגדים לכך בשל היותו הומו מוצהר.

כרזה המפרסמת את האירוע הושחתה ועליה נכתב "חילול השם", ובני זוג המתגוררים בישוב שלחו מייל לכלל התושבים ובו כינו את לידר "סוטה מוצהר", כך דווח באתר וואלה.

בהודעה של בני הזוג נכתב: "איך ישוב דתי כמו אלקנה מזמין סוטה מוצהר (לפי תורתנו הקדושה) להופיע ביישובנו? אנחנו לא צריכים לפרוץ דרך ולהיות הישוב הדתי הראשון להזמין סוטה לפי התורה להופיע ביישובנו...זה לא דרך לחנך את הילדים שלנו ובוודאי אי אפשר לעצום עין מול תופעה כזאת ביישוב".

לדבריהם, יש לבטל את האירוע על אף שלידר כבר הוזמן אליו. "לא מאוחר להודות בטעות כזו גדולה ולתקן אותה".

תושב אחר צוטט בדיווח, "אנו מנהלים קשרים רצופים וקבועים וצורכים שירותים ובידור מהרבה אנשים מבלי לבדוק את 'כשרותם'", כתב בתגובה למייל. "מה גם שיש עבירות הרבה יותר חמורות על פי ההלכה ומי אנו שנבדוק את מדד הצדקות של כל אחד ואחד – וטוב שכך הוא".

עם זאת, הוא הוסיף כי "כאשר מגיע אדם המייצג – ואי אפשר להכחיש שהוא היה בין נושאי הדגל – תפיסה שהיא מנוגדת לחלוטין לתפיסת עולמנו ואף בזה לה – בוודאי מהבחינה הערכית – ברור שיש כאן גיחוך מסוים וזילות של ערכינו שלנו". לטענתו, "אני בטוח ששום קהילה בעולם המערבי לא תזמין אליה מרצה או איש בידור – בכל נושא שהוא, בנאלי ככל שיהיה – כאשר ידוע שהוא, המרצה, תומך בגלוי בדאעש".

ראש מועצת אלקנה עו"ד אסף מינצר מסר כי חרף ההתנגדות האירוע יתקיים כמתוכנן. "פסטיבל מפעל הפיס 'פנים אל פנים' הנערך באלקנה זו השנה השלישי כשמו כן הוא. הפסטיבל מייצר מפגשים מוזיקליים מעניינים ואיכותיים בין מוזיקאים מעולמות שונים, ברוח חג הסוכות ומסורת האושפיזין שבין מאפייניהם הוא מאור והסברת פנים לכל אדם וחתירה לאחדות בעם ישראל".

לדבריו, "בעידן של התלהמות יתר והדגשת המפריד והשונה, ישנה חשיבות גדולה במיוחד לתת מקום למחבר ולמאחד. השנה בחרנו לארח את הזמר עברי לידר, מוזיקאי מחונן ופרפורמר מהטובים שיש בארץ ויחד עמו את הזמר והמוסיקאי העולה והמצליח, חנן בן ארי. בשנה שעברה הופיעו אצלנו בפסטיבל שלמה גרוניך ודני רובס יחד עם ישי ריבו. כולם נבחרו בשל היותם מוזיקאים ואמנים מן השורה הראשונה, ומשיקול זה בלבד. כל מאפיין אחר שלהם אינו מענייננו ואינו רלוונטי".

מינצר הוסיף כי "מוזיקה היא דרך נפלאה לחבר בין אנשים. היא שפה משותפת. כל מחאה על רקע גון פוליטי או נטייה אישית כזו או אחרת פסולה מעיקרה, בדיוק מאותן הסיבות שבהן היינו רואים בעין רעה מחאה והחרמה של אריאל זילבר בערים מסוימות, רק בשל היותו דתי ובעל גוון פוליטי". לדבריו, "אמנים ברמתם של עברי לידר וחנן בן ארי מכבדים אותנו בנוכחותם ותושבי אלקנה יחד עם רבים מתושבי ערי הסביבה יכבדו אותם ואותנו בהגיעם בהמוניהם להופעה, כפי שמוכיח קצב מכירת הכרטיסים המואץ".