גם השנה: השופר יוצא מבתי הכנסת

לצד תפילות יום הדין ותקיעות השופר בבית הכנסת, יתקיימו במאות מוקדים ברחבי הארץ תקיעות שופר קהילתיות ופעילות חווייתית ברוח החג.

ערוץ 7 , כ"ג באלול תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

אם יבקשו מכם לשלוף את האסוציאציה הראשונה שלכם לשופר, סביר כי המילים הראשונות שיעלו לכם לראש הן בית כנסת, בעל תוקע, תפילה, יום הדין ועוד שלל מונחים בסגנון דומה.

המילה פארק אינה ברשימת האסוציאציות הראשונות של השופר, אבל הנה הצעה ערכית ומרעננת לראש השנה: "שופר בפארק" - תקיעת שופר ופעילות חווייתית ברוח החג לציבור הרחב המתקיימת בראש השנה במאות מוקדים בכל רחבי הארץ.

תכנית 'יחד' של רשת מוסדות 'אור תורה סטון' בשיתוף ארגון רבני 'צוהר' והחברה למתנ"סים יקיימו במהלך שני ימי ראש השנה, א' ו - ב' בתשרי, בשעה 17:00, תקיעות שופר קהילתיות בהשתתפות עשרות אלפי אנשים במאות פארקים, כיכרות, מרכזי ערים ומוקדים שונים ברחבי הארץ, כחלק מפעילות חווייתית לכלל הציבור.

האירועים מתקיימים זו השנה השנייה, ומטרתם להנגיש את ערכי החג לכלל הציבור במדינת ישראל, על כל רבדיו, ולאפשר גם למשפחות שאינן פוקדות את בתי הכנסת לחוש את אווירת החג וליהנות מפעילות חוויתית, ערכית ומגוונת.

השנה, צופים המארגנים השתתפות של עשרות אלפי ישראלים באירועים המתקיימים במוקדים בכל רחבי הארץ, אשר יכללו מלבד תקיעת השופר המסורתית גם פעילויות לכל המשפחה של לימוד ברוח החג, תשליך, תפילה קצרה, הפתעות לילדים ועוד.

יו"ר ארגון רבני צהר ויו"ר עמית של רשת אור תורה סטון, הרב דוד סתיו, אמר "אנו פועלים להנגשת שירותי הדת, אירועי החגים ומעגלי החיים לכלל החברה, ולהעצמת המפגש כמנוע של זהות והזדהות. כחלק מכך, אנו מקיימים את האירועים, שמטרתם לאפשר לאנשים הרוצים בכך, להרגיש את החיבור למהותו וערכיו של החג, גם אם חשים הם שאין בידם היכולת והכלים לעשות כן בדרכם".

בשנה שעברה הגיעו אל מוקדי "שופר בפארק" אלפי משתתפים מרבדיה השונים של האוכלוסייה בישראל, אשר חשו צורך לחגוג את ראש השנה עם זיקה למסורת ישראל, וחיפשו את הדרך לעשות זאת באופן שמתאים להם.

נשיא רשת 'אור תורה סטון', הרב שלמה ריסקין, מסביר כי "ישנו ציבור גדול שלא מגיע לבתי הכנסת במהלך החג, מסיבותיו הוא. האירועים מוציאים את השופר מכותלי בית הכנסת ומנגישים אותו למי שמבקשים להרגיש את החיבור והמהות של החג על פי תפישתם ואמונתם".

ינון אחימן, מנכ"ל הרשת, אמר כי ''בייחוד בימים אלו, בהם אנו שומעים לא אחת שיח של קיטוב ופילוג, חשוב לנו להפיל את החומות בינינו, ולחבר בין ציבורים וקהלים שונים במדינת ישראל".

"ראש השנה וסמליו לא נמצאים בבעלות של אף אחד בחברה הישראלית", מדגיש הרב בצלאל ספרא, מנהל תכנית 'יחד'. "חשוב לנו שכל אחד ירגיש את החיבור שלו לראש השנה, לתקיעת השופר וליתר סמלי החג, באופן ובמקום שנח לו. זו הסיבה שהוצאנו את השופר אל הפארקים והמתחמים הציבורים".

לפרטים על מקום המפגש הקרוב לאזור מגוריכם לחצו כאן