אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה
אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה צילום: פלאש 90

המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין פתחה בהליך הפרה לכאורה של כללי התקשורת נגד הסדרה "שכונה", המופקת בערוץ ניקלודיאון ומשודרת בהוט, בשל קידום ועידוד הימורים לכאורה בפרקי העונה השנייה ששודרו עד כה.

מחלקת הפיקוח של המועצה מצאה, במספר פרקים, תכנים המקדמים לכאורה הימורים והגרלות. בתכנים אלו בין השאר מציגים מילוי טפסי לוטו כפעילות משפחתית וההגרלות מוזכרות שוב ושוב בהקשר חיובי ולא ביקורתי.

הצבעים המזוהים עם לוגו "מפעל הפיס" בולטים על המסך, ומתקיים שיח רב סביב ההימורים.

המועצה הבהירה כי התכנים הללו עומדים בניגוד לכאורה לסעיף 4 באמנה לשידורים לגיל הרך, לילדים ולנוער שנחתמה ע"י גופי השידור והמועצה בחודש מרס, שקובעת כי בתוכניות לא יוצגו ערכים של צרכנות וחומרנות כערכים מובילים, כהתנהגויות חברתיות רצויות או כאמצעי לפתרון בעיות אנושיות ולהשגת תחושת סיפוק וערך עצמי.

המועצה הורתה לחדור לאלתר משידור הפרקים בהם נמצאו התכנים הבעייתיים או לשנות את מתכונתם, וכן להסירם משירות ה-VOD.

יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לווין, ד"ר יפעת בן חי שגב, אמרה "הקישור בין הימורים ובין הצלחה בחיים, ומיצובם כאמצעי לשיפור מעמד חברתי הוא משחית. כשזה קורה בסדרה המיועדת לילדים ולנוער, תוך שימוש בכוכבים זה חמור שבעתיים, שהרי מחוקק בכוונת מכוון מגביל גישת בני נוער להימורים באמצעות הגבלת גיל המכירה ל-18 ומעלה''.

לדבריה בהימורים קיימת סכנת התמכרות שיש בה נזקים הרסניים מוכחים. ''האמנה לשידורי ילדים ונוער אינה אות מתה והיא מחייבת את כל החתומים עליה, לרבות את ערוץ ניקלודיאון. בדעתנו לעקוב אחרי מילוייה ולאכוף ביד קשה חריגות ממנה".