הרב יאיר פרנק
הרב יאיר פרנק צילום: אריה מינקוב
הערב כנס הבית היהודי בעמונה
צילום:יחץ

רבה של עמונה הרב יאיר פרנק מסביר לערוץ 7 מדוע בנקודת הזמן העכשווית הם לא יתפשרו על פחות מחוק ההסדרה.

"חשוב להבהיר כי היו כאן שני מהלכים - חוק ההסדרה ומתווה הנפקדים. מחד חוק ההסדרה שהוא הצודק וההגיוני ביותר, במקום לפנות בתים ביישובים מפצים את האדם שרשום בטאבו הירדני, זה קורה בפועל בכל מקום אחר בארץ, כאשר בא מישהו לאחר שנים וטוען בעלות על מקום מיושב, מפצים אותו בכסף, ולא מגרשים משפחות מבתיהם והורסים את הישוב. חוק ההסדרה יציל גם אלפי יחידות ביו"ש".

"במקביל לחוק ההסדרה בחרנו בזהירות את מה שנקרא מתווה נפקדים, אותן חלקות שלא רק שאין עליהן תובעים, ועל רוב הישוב אין תובעים, אלא שגם לא יכול להיות עליהן תובעים כי הם לא נמצאים כלל בתחום יהודה ושומרון.

''מדובר בחלקות שפזורות בתוך הישוב עמונה, וזו נקודה חשובה מאוד, גם ברמה ההלכתית שאין כאן איסור של 'לא תחונם', וגם ברמה ההתיישבותית שאין כאן עקירת יישוב אלא תזוזת בתים, וגם ברמה האנושית תושבי עמונה נשארים במקומם".

הרב פרנק טוען שהמנהל האזרחי טרפד את מתווה נכסה הנפקדים, "זה כבר לא רלוונטי בנקודת הזמן הנוכחית כי בעקבות פעולות שונות שעשה המנהל האזרחי שמתנגד למתווה, באו ערבים בעידוד מאסיבי של ארגוני שמאל, ויש להעריך שזה נעשה באמצעות זיופים ורמאויות וטענו שמרבית הקרקעות האלה הן לא של נפקדים, וכעת נותרו רק כעשר חלקות''.

לדבריו במצב שנוצר הפתרון כבר אינו רלוונטי, ''לא ברמה של יכולת להתפתח כיישוב, ולא בסוגיה העקרונית של טובת ההתיישבות ואנחנו כאן מתפקדים כשליחי ציבור".

הרב פרנק קובע כי נותרה רק האופציה של חוק ההסדרה, "כל מי שפועל למען עמונה, כולל הבית היהודי, צריך לגייס את הכוחות לחוק ההסדרה ולא לשום דבר אחר. חוק ההסדרה הוא הצודק ביותר, וכפי שאמר השר בנט שצריך לטפל בבעיה בשורשה ולא ללכת שוב ושוב לפתרונות מקומיים.

''הסיכוי להעברת חוק ההסדרה יכול להיות דווקא עכשיו על רקע החשש לעקירת עמונה, כי אם לא עכשיו ספק אם זה יקרה בעתיד", ציין הרב.

הרב פרנק מזמין את השרים בנט ושקד להגיע ולהיפגש בעמונה ולראות את הדברים כפי שהם, "אנחנו מעריכים ומוקירים את שניהם, השר בנט הוכיח שהוא יכול להוביל מהלכים משמעותיים גם כשיש התנגדויות, ודווקא משום כך אנחנו מצפים, ואני חושב שהציבור כולו מצפה, שהוא יעשה זאת עכשיו למען טובת עמונה וההתיישבות, ולבטח יהיו צריכים כאן כוחות גדולים נוכח הלחצים שיהיו.

''אנו מצפים שמפלגת הבית היהודי, והעומד בראשה, ילכו על המהלך האסטרטגי הזה, ולא ייתלו עכשיו במתווה הנפקדים, שהוא פשוט כבר לא רלוונטי כפי שהסברתי. כפי שכתבנו, אנחנו מזמינים את שר החינוך ואת השרה שקד לבוא ולהיפגש איתנו בעמונה, וכפי ששר החינוך ירד בצדק בזמן צוק איתן לשטח, מפני שבשביל להבין באמת צריך לרדת לשטח, כך אני ותושבי עמונה מבקשים משניהם לבקר בעמונה, להפגש עם התושבים, מבחינתנו – כבר מחר בבוקר, או אפילו כבר היום בערב בכנס של הבית היהודי שיתקיים אצלנו".